İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Muhic ve Vares Majdan Öğrencilerinden Yelkenci’ye Ziyaret

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Muhic ve Vares Majdan Öğrencilerinden Yelkenci’ye Ziyaret

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolusu Began Muhic ve Haydarpaşa Lisesi Bosna Hersek Kardeş Okulu Zenitsa Kantonu Vares Majdan İlköğretim öğrencileri, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’yi ziyaret etti.

Bosna Hersek’te Türkçe’yi seçmeli dil olarak seçen 153 okul ve 8243 öğrenci olduğunu belirterek sözlerine başlayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci; şöyle konuştu:

“ Vares Majdan İlköğretim okulunu Yunus Emre Enstitüsüyle yapılan protokol kapsamına alabiliriz. Türkçe’yi seçen 5 sınıfınız ve yeterli sayıda öğrenciniz bulunuyor. Türkçe’nin seçildiği kardeş okullarda ayrıca Türkçe sınıfları oluşturuyoruz. Protokolümüzün Liseyi kapsayan boyutu da olacak, çalışmalar sürüyor. Öğrenciler liseye geçtiğinde de devam ettireceğiz çünkü önemli diye düşünüyoruz. Zenitsa Kantonu Vares Majdan İlköğretim öğrencileriyle ve Bosna Hersek İstanbul Başkonsolusu Sayın Began Muhic ile beraber olmaktan mutluyuz. Bu kardeşliğin sürmesi hepimiz için önemli. Boşnaklarla Türklerin kardeşliğinin tarihi bir dayanağı var.”

Türkiye’de de Boşnakça eğitimine başlandığını dile getiren Yelkenci, “ Boşnaklarla Türkler birbirleriyle İngilizce anlaşmaya çalışıyor. Türkçe ya da Boşnakça birbirimizle anlaşabilmemiz lazım. Birbirinin dilini konuşmayıp da bu kadar iyi anlaşan başka iki millet yoktur. ” dedi.

3 senedir İstanbul’da görevli olduğunu belirten Bosna Hersek İstanbul Başkonsolusu Began Muhic, “Böyle bir yerde başkonsolos olmak ve böyle bir yer görmek büyük bir şans. Kendimi artık yabancı olarak hissetmiyorum.” dedi.

Vares Majdan İlköğretim öğrencilerinin kendi mezun olduğu Haydarpaşa Lisesiyle kardeş okul olduklarını belirten Yelkenci, öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Ziyarette konuşan Zenitsa Kantonu Vares Majdan İlköğretim Okulu Müdürü Nehrudin Muftic, şunları söyledi:

“Bosna Hersek İstanbul Başkonsolusu Began Muhic’e teşekkür ediyorum ve  İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’ye saygılarımı iletiyorum. Son 3 sene boyunca gerçekten büyük adım atılmıştır, özellikle Türkçe öğrenimi konusunda. Bosna Hersek’te birçok öğrenci öğrenmeyi düşünüyor. Bu sebeple size her şey için çok içten teşekkür ediyorum. Umarım bu güzel projeler hem Türkiye’de hem de Bosna Hersek’te devam eder. Bizim okulumuzu seçtiğiniz için Üsküdar Belediyesine ve İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne çok teşekkür ediyoruz. Biz 8 bin kişilik bir kentten geliyoruz. Böyle küçük bir yerden İstanbul’a gelmek, sizlerle olmak büyük mutluluk. Türkiye ile ilişkiler daha güçlü bir yere gelecek. Bu sebepten Türkçe bizim okulumuzda daha çok yayılarak devam edecek. Bizim okulumuzu kardeş okul olarak seçtikleri için Haydarpaşa Lisesi’ne de çok teşekkür ediyoruz. Misafirperverliğiniz için Haydarpaşa Lisesi’ne ve size çok teşekkür ediyoruz.”

02-05-201803-05-201802-05-201802-05-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.