İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Borsa İstanbul Başakşehir Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Mercedes-Benz Laboratuvarı Açılış Töreni

Borsa İstanbul Başakşehir Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Mercedes-Benz Laboratuvarı Açılış Töreni

Borsa İstanbul Başakşehir Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Mercedes-Benz Laboratuvarı açılış törenine; İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Mercedes-Benz Türk A.Ş. SSH Eğitim Birimi Müdürü Raşit Uzunoğlu, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sebahhattin Kayas, Apa-Mercedes-Benz  Türk A.Ş. Eğitim Uzmanı Olcay Apa, Aşin-Mercedes-Benz  Türk A.Ş. Genel Müdürü Okan Erdem, CETA Form El Aletleri San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Tayman, ÇETUR Çelebi Turizm Ticaret A.Ş.  Departman Müdürü Tolga Gençoğlu, Avek Otomativ Servis San. Ve Tic. A.Ş. Volkswagen Servis Müdürü Muhammet Alp, Brisa Brigestone Sabancı Lastik San. Tic. A.Ş. Eğitim Uzmanı Yunus Çelik katıldı.

Açılış töreninde konuşan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sözlerine şöyle başladı:

“Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli 2015 yılında Selefim, benden önceki İstanbul Millî Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın döneminde başlayan bir proje. Dolayısıyla onu burada anarak, ayrıca gıyabında da teşekkür ederek, hakkını teslim etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli bizim için çok önemli bir proje. Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli’ni 3 başlıkta özetliyoruz. Bir, teknolojik iş birliği. Yani sektördeki herhangi bir alanda teknolojiye bizim Millî Eğitim Bakanlığı olarak hızlıca ulaşmamız ve onu edinmemiz mümkün değil. Burada sektörün bu esnekliğine ve manevra kabiliyetine ihtiyacımız var. İki, bilgi ve deneyim paylaşıyoruz. Yine sektörel alanlarda ki bilgilerimizi eğitime hızlı bir şekilde yansıtmamız ve o deneyimi aktarmamız devlet olarak mümkün değil. Burada sektörün paylaşımına ihtiyacımız var. Üçüncü başlığımız da istihdam odaklılık. İstihdam meselesinde de tabi ki biz eğitimi veriyoruz. Eğitimi verdikten sonra çocuklarımızın bunun karşılığını görmeleri gerekir.”

Şimdiye kadar Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli kapsamında 256 protokol yaptıklarını vurgulayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu 256 protokolün bize kazandırdığı atölye ve laboratuvar sayısı 110. Bunun maddi karşılığı da yani bunu biz kendimiz yapacak olsaydık ne kadar para harcayacaktık? 73 milyon lira. Bu maliyeti sektör üstlenmiş oldu. Eski parayla 73 trilyonluk maddi kaynağı bu proje sayesinde eğitimimize kazandırmış olduk. Bu arada arkadaşlarıma sordum Mercedes’in bu laboratuvar için ayırdığı ve harcadığı maddi kaynak 600 bin lira. 400 bin lirası laboratuvar için, 200 bin lirası araç için.”

Eğitim ve istihdam noktasında duruma değinen Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “Bu noktada ise şu fotoğrafı görüyoruz.  10.384 öğrencimiz bu proje kapsamında staj yapma imkânı bulmuş ve 12.457 öğrencimiz ise okulunda eğitim almış. Ayrıca 4.186 öğretmen, usta öğretici gibi eğiticimiz de yine bu proje kapsamında eğitim almış. Nihayetinde bugüne kadar 2015’ten 2017’ye kadar 4.600 öğrencimiz de mezun olduktan sonra Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli kapsamında istihdam edilmiş. Buradan görüyoruz ki bu proje gayet sağlıklı bir şekilde yürüyor. Hedeflediğimiz, ümit ettiğimiz sonuçlar dünden güne büyüyerek çoğalmaya devam ediyor” dedi.

Bugün burada gördüğümüz bu motor atölyeleri sokağı aynı şekilde diğer birçok meslek lisesinde de müşahede edilebilir olduğunu belirten Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Aslında misafiri okula hiç sokmadan, dışarıdan getirip direk bu sokağa sokarsanız buranın bir sanayi sitesi olduğunu hatta çok modern bir sanayi sitesi olduğunu söyleyebilir. Yani teoriyle akademik bilgiyi uygulamanın bir arada olduğu bir eğitim ortamı oluşturmuş durumdayız. Amacımızı gerçekleştirmiş durumdayız. Bu noktada tabi ki meslektaşlarımız başta olmak üzere, yerelde bu projeye destek veren Kaymakamlarımız, özellikle burada bulunduğumuz için Sayın Başakşehir Kaymakamımız’ın çok değerli katkıları, Belediyelerimizin destekleri, sektörün destekleri, bu işin arkasında olmaları çok önemli. Öğrencilerimizin de doğru hedeflere yönlendirilecek şekilde eğitilmeleri, öğretmenlerimiz açısında çok önemli. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Bizle beraber çalışan Yardımcım ve Şube Müdürlerime, bütün Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz’de görev yapan idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu projenin daha büyüyerek devam etmesini diliyorum. Hayırlı olsun.” 

Törende konuşan Mercedes-Benz Türk A.Ş. SSH Eğitim Birimi Müdürü Raşit Uzunoğlu ise şu şöyle konuştu:

“Türkiye’de eğitimi destekleyen pek çok uzun soluklu projeye imza atan Mercedes-Benz, yeni sosyal sorumluluk projesi ‘Emeğimiz geleceğin doğrultusu’ kapsamında, Mesleki ve Teknik liselerin motor bölümlerini yenilemekte ve gerekli ekipmanlarla donatmaktadır. Meslek liselerinde laboratuvar koşullarını iyileştirilmesi ve yeniden yapılandırılmasının yanı sıra, teknik ve meslek eğitimi alan öğrencilerin sanayi beklentilerine cevap verecek nitelik ve donanıma ulaşmaları amacıyla eğitimlerinin düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Mercedes-Benz Laboratuvarı teknolojik eğitim için özel ekipmanlar ile donatılmakta, her okula üzerinde uygulamalı çalışma yapabilecek birer adet kamyon bağışlanmaktadır. Ayrıca okul yöneticileri ve alan öğretmenleri Mercedes-Benz Türk’ün yüksek teknoloji ile üretilen modellerin girişim ruhu ve kalite sistemleri konusunda da bilgilendirilmektedir.”

Bugüne kadar toplam 28 okulun açılışı ile laboratuvarını yenilediklerini belirten Eğitim Birimi Müdürü Raşit Uzunoğlu, “Proje kapsamında toplam sayı 32 olacaktır. ‘Her işin başı eğitim’ prensibini benimseyen Mercedes-Benz Türk sürdürdüğü sosyal sorumluluk projeleri ile yıllardır Türkiye’nin çağdaş geleceğine katkıda bulunmaktadır. Bundan sonra ki amacımız tüm iştirakçilerimizle birlikte projelerin sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Herkese hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

01-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.