İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bizim Dergilerimiz

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Okul Dergileri Fuarı Projesi kapsamındaki dergi atölyesinin açılışında okuma kültürünün kazanılmasında dergilerin önemini vurguladı.
Bizim Dergilerimiz

Okul dergileri, yazılı kültür, kültürel miras ve müşterek kültür doğrultusunda okuma kültürü kazanımını nitelikli hâle getirir. Bu yönüyle öğrencilerin yaratıcılıklarını sergileyebilmeleri, kendilerini ifade edebilmeleri ve bilgiyi özgürce yorumlayabilmelerine imkân veren bir platformdur. Öğrenci, okul dergisine dokunduğunda kendini bir organizasyonun içinde bulur. Dergi sürecinde öğrenci koordinatör, yazı işleri sorumlusu, yazar, çizerdir; başka bir ifadeyle ekibin bir parçasıdır. Aslında böylece öğrencinin ilk iş deneyimi gerçekleşmiş olur.

Okul Dergileri Fuarı Projesi

Fuarlar ise, sektördeki gelişmelerin takip edildiği, bireylerin içinde bulunduğu sektörle ilgili daha büyük bir kitleyle tanıştığı, görüş alışverişinde bulunduğu, etkileşim alanlardır. Bu çerçevede İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 2023 Vizyonu doğrultusunda Okul Dergileri Fuarı Projesi başlattı. Proje sayesinde okullarımızda yayınlanan yüzlerce derginin bir araya gelmesiyle bir kültür şöleninin oluşması hedeflenmektedir. Öğrencilerin heyecanlarını yansıtan dergilerin yer alacağı bu kapsamlı etkinlikte her bir dergi için ayrı bir stant yer alacaktır. Dergilere kendilerini en doğru şekliyle ifade etme imkânı sunulacaktır.

 Gerçekleşecek onlarca söyleşi ve oturumlarda bireysel olarak ya da toplu olarak dergiler ve yazarları kendilerini ifade etme imkânı bulacaklar. Projeyle, okullarımızda öğretmen ve öğrencilerimizin çabalarıyla yayımlanan okul dergilerinin ilgili kurum ya da ilçesi dışında da tanıtımını sağlamak, okul dergilerinin daha nitelikli hâle getirilmesi, geleceğin yazar ve dergicilerine  hem akademik hem de deneyim bağlamında destek olmak, nitelikli çalışmaları ödüllendirmek amaçlanıyor.

Ayrıca okullarımızın yayımladıkları okul dergilerini fuar alanında sergileme, yarışmalara katılma gibi yollarla paylaşabilecekleri bir ortam teşekkül ettirmek,  dergilerin güzel ve nitelikli yönlerinin örnek alınmasına zemin teşkil ederek, matbu okul yayınlarının kalitesini artırmak hedefleniyor. Fuar alanında düzenlenecek etkinlikte dergicilik sahasında gerek hâlen faaliyet yürüten ya da dergi çıkararak kültür dünyamıza katkı sunan kişilerce dergicilik ile ilgili söyleşiler ve atölye çalışmalarına yer verilecek.

Okul Dergileri Atölyesi

Okul Dergileri Fuarı Projesi kapsamında öğretmenlerimize yönelik dergi atölyesi açıldı. Atölye kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Salonundaki toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Zübeyir Gökhan Doğan, proje koordinatörü Mahmut Bıyıklı ve öğretmenlerimiz katıldı.

Atölyenin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, kültür dünyamıza katkı sunan dergilerin kültürel hafızamızı şekillendirdiğini belirtti. Yazıcı, “Okullarımızda çocuklarımızın ve gençlerimizin kendilerini, eserlerini ve okullarını tanıtmalarına fırsat vermek, onların kültürel ve kurumsal aidiyet duygularını ve özgüvenini geliştirmek amacıyla yayımladıkları dergileri daha nitelikli hâle getirmek istiyoruz. Ayrıca temel okuryazarlığa dayalı çoklu okuryazarlığın geliştirilmesi ve okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Bu amaçla Okul Dergileri Fuarı Projesini başlattık.” ifadelerini kullandı. 

Okul dergilerinin öğrencilerin kişilerarası becerilerini geliştirmenin yanında birlikte iş yapma kültürü kazandırdığını da belirten Yazıcı şunları söyledi: “Öğrencilerin dergi okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik faaliyetlerinin planlanması ve oluşturulması önemli. Çünkü okul dergileri, grup bilinci edinimi, görüş alışverişi, sosyal etkileşim, sorumluluk paylaşımı gibi becerilerle öğrencilerimizi aynı zamanda geleceğe hazırlar. Onları gazetecilik, fotoğrafçılık başta olmak üzere çeşitli mesleklerle tanıştırır.”

Bireylerin okuma eylemiyle ilgili olarak edindikleri becerilerin, toplumda bir yaşama biçimine dönüşmesine değinerek atölyelerin önemine dikkat çeken Yazıcı, “Atölye çalışmaları bir yanıyla dergi çıkarma pratiği ve dergilerde yer alan metin türleri etrafında geliştiği için okul dergilerimizin niteliğini ciddi ölçüde yükseltecektir. Bütün okullarımızda süreli yayınların takip edilmesi süreli yayın köşelerinin oluşturulması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Okul Dergileri projesi kapsamında her okulumuzda en az bir derginin çıkmasını önemsiyoruz. Çünkü bu dergilerden geleceğin yazarları ve düşünürleri çıkacak. Öğretmenlerimizin rehberliğinde okuyan, düşünen ve üreten nesiller yetişecek. Projenin bütün katmanları öğretmen ve öğrencilerimizin bu alanda kendilerine geliştirmelerine büyük imkânlar sunuyor, bu vesileyle projeyi başarıyla yürüten arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Bunun için projede emeği geçen herkese ve katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje Koordinatörü Mahmut Bıyıklı da “Her Okulda Bir Dergi Her Dergi Bir Okul” sloganıyla projeyi yürüttüklerini ifade etti. Projenin nasıl yürütüleceğini detaylarıyla anlatan Bıyıklı, kültürel mirasımıza katkı sunmanın önemine dikkat çekti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılan Okul Dergileri Fuarı Projesi kapsamında açılacak olan dergi atölyesi 8 Ocak 2019 tarihinden itibaren her hafta Salı günleri 16.30-19.00 saatleri arasında Türkiye Yazarlar Birliği´nin İstanbul Şubesinde gerçekleştirilecek. Atölyede okul dergileri baskı, içerik oluşturma, tasarım, sunuş ve benzeri açılardan ele alınacak. Ayrıca dergicilik deneyimi bulunan yazar ve şairlerle bir araya gelinecek.

10-01-201910-01-201910-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.