İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bizi Biz Kılan Değerlerimiz

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim ortamlarımızda saygı ve hürmetin değerini kavramaya yönelik duyarlılık çalışmaları sürdürülmesi gerektiğini söyledi.
Bizi Biz Kılan Değerlerimiz

İnsan ömrünün olgunluk dönemine rastlayan yaşlılık, hayatın tüm evrelerinde olduğu gibi, etkinlik ve üretkenlik sürdürüldükçe anlamlı… Geçmişin mirasını, deneyimlerini bugüne taşıyan yaşlılarımız, bugünle yarın arasında kurulacak sağlam köprünün yapı taşlarını oluşturmakta, toplumsal, kültürel, ahlaki değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmamızı sağlamakta. Bu bakımdan yaşlılığı hayatımızı kolaylaştıran ve zenginleştiren bir kaynak şeklinde görmek gerekir.

İtinalı İlgi ve Saygı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, hayatlarının büyük bölümünde çalışarak, topluma ve insanlığa yararlı hizmetlerde bulunan yaşlılarımızın, ileri yaşın getirdiği sorunları aşma çabalarında yanlarında olmayı bir vazife telakki ediyor. Yaşlılar Haftası vesilesiyle kolay yaşam imkânlarına kavuşmamızda değerli katkılar sunan yaşlılarımıza her türlü desteği vermeli, duygu, düşünce ve tecrübeleriyle milletimizin vazgeçilmez değerleri olduklarını hatırlatarak onlara hak ettikleri itinalı ilgiyi ve saygıyı göstermekten kaçınmamalıyız.

Bu anlayıştan hareketle İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Yaşlılar Haftası nedeniyle Validebağ Mustafa Necatibey Öğretmenler Huzurevi´ni ve Adile Sultan Kasrı’ndaki “3 Kuşak Bir Arada Sanatla Terapi Projesi” son etkinliğine katıldı.

3 Kuşak Bir Arada Sanatla Terapi Projesi

“3 Kuşak Bir Arada Sanatla Terapi Projesi”, izlenimcilik akımının önemli ressamlarından Pierre Auguste Renoir´in otuz beşi yaşındayken çizdiği “Bal du Moulin de la Galette” isimli tablosunun yeniden çizimiyle ilgili. Paris;  pazar günü, Montmarte’de bir kafe. Birbirini tanıyan ve tanımayan insanlar beraberler. Muhabbete dalanlar, dans edenler, çevreyi izleyenler; her biri eğlenme odaklı bu kafe partisinde bir eylem içinde… Bu esere bakınca sanki kalabalığın gürültüsü ve gürültünün bastırdığı hafif müziği duyar gibi olur insan. Tabii bir de kafenin ayrılmaz parçası galette denilen kek…

Bu canlı kültürel gerçeği, Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi resim kursiyerleri, Üsküdar- Adile Sultan Kasrı Huzurevi sakinleri ile Nihat Işık İlkokulu öğrencileri beraber tamamladı. 12 parçadan oluşan resmin her bir parçasını bir huzurevi sakini, bir kursiyer ve bir ilkokul öğrencisi resim öğretmenleri nezaretinde çizdi ve parçaların birleştirilmesiyle muhteşem bir tablo ortaya çıktı.

Üç kuşaktan insanın sanat aracılığı ile bir araya gelmesi fırça ve boyalarla ortaya çıkan eser paylaşılan deneyim herkeste farklı duygular uyandırdı. Kimi zaman duygusal anlar yaşandı, kimi zaman kahkahalar doldu taştı, Yağlı boya resim öğrencilerin kostümleriyle canlandı.  Birlikte çok güzel anlar paylaşıldı, zaman hızla akıp geçti.

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemizi sürdüren öğretmenlerimiz de Validebağ Mustafa Necatibey Öğretmenler Huzurevi´ni ziyaret ederek, meslektaşlarıyla bir araya geldiler. Ayrıca Göztepe Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki büyüklerimizi ziyaret ettiler. Böylece her geçen gün hızlanan hayatlarımızda içimize kapanarak yalnızlığa sürüklenmekten kurtulmak için yapılması gerekenleri de hatırlattılar.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, çocuklarımızla ve yaşlılarımızla hep beraber sürdürdüğümüz münasebetlerin, bizleri mutlu ettiğini ve bu kenetlenmenin geleceğimize güvenle bakmamızı sağladığını ifade etti.

Sevgi, Saygı ve Destek

Günümüzde yaşlılık algısının değiştiğini kaydeden Yazıcı, “Tıpta yaşanan gelişmeler, yaşam konforu ve hijyenin artmasıyla, her yeni yıl ortalama yaşam süremiz bir ay daha uzuyor. Yaşlılık daha geç başlıyor, daha uzun sürüyor.  Bu yüzden yaşlılarımıza sevgi, saygı ve desteğimiz onların hayatla barışık olmaları, dengede yaşamalarını, hayata şükran duygusuyla yaklaşmalarını beraberinde getirecektir.” dedi.

Eğitim ortamlarımızda saygı ve hürmetin değerini kavramaya yönelik duyarlılık çalışmaları sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Yazı, “Bizlerin iyiniyetli girişimleri, yaşlılığı, yalnızlığın ve umutsuzluğun yaşandığı dönem olmaktan çıkararak, her yaşın kendine özgü güzellikleri ile yaşanabileceğini ortaya koyacaktır. Yaşlılar Haftasını, yaşlılarımıza hürmetle yaklaşmanın bizi biz kılan değerlerimizden olduğunu hatırlamak ve bunun hakkını verebilmek için bir imkân görmeliyiz.  Unutulmamalıdır ki, bu çabalar bizi birbirimize bağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

22-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.