İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Uzun Hikâye Başladı

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde kitapseverlerle buluştu.
Bir Uzun Hikâye Başladı

Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, İstanbul Ticaret Odası ve tarafından desteklenen festival için bir açılış töreni düzenlendi. Festivalin açılışına Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim Er, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Sayın Rıdvan Duran,  İlim Yayma Vakfı Başkan Vekili Sayın Bilal Erdoğan,  Basın Yayın Birliği Başkanı Sayın Emrah Kısakürek İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, yazarlar ve okurlar katıldı.

Kültürleme Faaliyeti ve Okuma Kültürü

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali, açılış töreninde konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcımız İbrahim Er, “Eğitim denince akla gelen argümanlardan biri de kitap. Biz eğitimi çok farklı şekilde tanımlarız ama en yalın tanımlarından biri de kültürleme faaliyetidir. Kültürleme dediğimiz de var olan kültürel değerlerin genç nesillere, yeni kuşaklara aktarılması süreci.” şeklinde konuştu.

Kavramsal açıdan eğitimin ayrılmaz parçalarından birinin de kitap olduğunu vurgulayan Er, “Böylesi sosyal, kültürel faaliyetlerin eğitim camiası için son derece anlamlı olduğuna inanıyorum. Yakın geçmişte ilan ettiğimiz 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde de bunun işaretlerini izlerini görmekteyiz.  Ülkemizde ISBN numaralarının artmasının da gösterdiği gibi birçok eser yayımlanıyor. Yayıncılığımız çok hızlı. Bunu önemli gelişmelerin ardından yayımlanan kitaplardan anlayabiliyoruz.  Karar vericilerin açtığı yol bu bağlamda oldukça önemli. Okullarımızda okuma kültürünü artıracak çalışmaların iş birlikleri ile yapılması kitaba ilgiyi sürekli kılıyor. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek, açılış konuşmasında, festivali destekleyen kişi ve kurumlara teşekkür ederek, “Festivale 200’ün üzerinde yayınevi ve marka iştirak ediyor. 9 gün boyunca imza günleri, konferanslar ve etkinliklere yer verilecek. Dolu dolu bir program olmasını diliyoruz.” diye konuştu. Festivalin onur yazarının Mustafa Kutlu, temasının ise “Bir Uzun Hikâye” olarak belirlendiğini anımsatan Kısakürek, “Festivalimiz dâhilinde geçen yıl kaybettiğimiz ve hayatını bilim tarihine adamış Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocamızı anmak üzere çeşitli programlarımız olacak.” dedi.

Ülkemiz Yayıncılığımız Gelişiyor

Basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV istisnasına da değinen Kısakürek, bu konuya katkı sağlayanlara teşekkür ederek “Yayınevinden başlayarak dağıtımcı, kitapçı, online satış sitesi, kitabı okuyucuya ulaşana kadar aradaki tüm satış kanallarında basılı kitap ve süreli yayınlarda KDV sıfır olarak uygulanacak.” ifadesini kullandı.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun da KDV kanunu gibi gündeme alınmasını beklediklerini ifade eden Kısakürek, yayınevlerinin üzerindeki yükün azaltılmasının yanında çevirmen, yazar ve illüstratörlere ödenen stopajların da Avrupa Birliği normlarına çekilmesinin de yayınevlerine kolaylık sağlayacağını ifade etti. Kısakürek, “Ülkemiz yayıncılığının her yıl ne kadar büyüdüğünü ISBN ve bandrol verilerinden takip edebiliyoruz. 2018’de yeni alınan ISBN sayısı 67 bin 135 yani 2017 yılına göre bir artış var. Ayrıca 2018 yılında 410 milyon 640 bin bandrol almışız.” şeklinde konuştu.

İstanbul’un uluslararası telif pazarlarından biri olması hedefiyle yola çıkarak bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’nın (İstanbul Fellowship) 26-28 Şubat tarihlerinde festival kapsamında yapılacağını belirten Kısakürek, “72 ülkeden 200 civarında yayıncı ve ajanstan çalışanlar gelecek. Türkiye’den 103 civarındaki yayınevi temsilcisiyle buluşup, telif alışverişi yapacak.” dedi.

Medeniyetimiz Kitap Medeniyetidir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran da Basın Yayın Birliği  ile Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde ilk defa bu ölçekte bir kitap fuarı organizasyonu yaptıklarını söyledi. Katılımcılara ve misafirlere festivale geldikleri için teşekkür eden Duran, şunları kaydetti: “Bizler ilk emri ‘Oku’ olan bir inancın, medeniyetin mensuplarıyız. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir, kitaba bağlılığımız ve sevgimiz inancımızla başlar. İstanbul’umuz da tarih boyunca medeniyetimizin kültür başkenti olmuştur. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu inançla kültürümüze hizmet edecek faaliyetler yapmaya çalışıyoruz.”

İstanbul’da ilk kez bu kadar çok uluslararası yayıncının telif sözleşmesi yapmak için bir araya geleceğini vurgulayan Duran, “(İstanbul Fellowship) İstanbul yayın hayatına çok büyük bir katkıdır. Çünkü bu program uluslararası kültür alışverişine ve işin ticari kısmına katkı sağlamış olacak.” diye konuştu.

Duran, “Ayrıca 50’den fazla yazarımız bu festivale katılacak ve okurlarıyla buluşacak. Her kitap bir bilginin ve tecrübenin ürünüdür. Tecrübe ve bilgi sahipleriyle ürünlerini ve okurlarını bir araya getirecek bu festivale tüm İstanbulluları bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Fuarların yayıncılığın, kitabın ve kültürün en hareketli merkezlerinden olduğunu dile getiren İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz “Yayıncılarımız bu faaliyetin en önemli unsuru. Buna imkân hazırlayan kurumlar da emeğin görünür olmasını ve muhatabıyla buluşmasını sağlayan yapılar.” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesildi. 

Bir Şiir/Bir Hayat Çile Sergisi

Açılış programına katılan Bilal Erdoğan, daha sonra Necip Fazıl Kısakürek’in şiir, özel eşya ve resimleriyle hazırlanan “Bir Şiir/Bir Hayat Çile” sergisini gezdi. Anadolu Ajansı, İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra çok sayıda yayınevinin standını da ziyaret eden Erdoğan, kendisi ve ailesi için beğendiği kitapları satın aldı.

Festivalde, İBB Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Osmanlı’nın son dönemindeki gazetelerden derlenen “Havadis 1917-1918, Yüz Yıl Önce” başlıklı sergi de ziyarete açıldı. Festivale dâhil edilen 4. İstanbul Fellowship organizasyonu, 72 ülkeden 200’den fazla yayınevini Türk yayımcılarla buluşturacak.

Pek çok yazarın kitapseverlerle ve öğrencilerimizle buluşacağı festival, 3 Mart’ta sona erecek.

 

23-02-201923-02-201923-02-201923-02-201923-02-201923-02-201923-02-201923-02-201923-02-201923-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.