İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLSEM´ler Yaygınlaşıyor

Millî Eğitim Bakanlığımızın özel yetenekli öğrencilerin eğitim alacağı Bilim ve Sanat Merkezleri sınavlarının grup tarama sürecine yaklaşık 800 bin öğrenci katıldı.
BİLSEM´ler Yaygınlaşıyor

Türkiye genelinde tablet bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen grup tarama uygulama süreci sonuçları, yarın Bakanlığın internet sitesinden saat 15.00’te açıklanacak. 

Millî Eğitim Bakanlı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili, yaptığı açıklamada, özel yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla hizmet sunan BİLSEM’lere 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemi için öğrenci seçimine ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’nin Özel Yetenekli Öğrencileri

Grup tarama uygulamalarının 19 Ocak´ta başladığını hatırlatan Bilgili, “Türkiye´nin özel yetenekli öğrencileri kendileri, aileleri, oluşturdukları insan kaynağı havuzu ve ülkenin geleceği açısından önemli. Bilim ve Sanat Merkezleri özel yetenekli öğrencilerimize bir destek eğitim modeli sunuyor. Bu da yerli, kendimize göre oluşturduğumuz bir model.” dedi. 

Özel yetenekli öğrencilerin okullarındaki derslerinin ardından kayıtlı oldukları BİLSEM´lere gelerek orada kabiliyetleri doğrultusunda için kendileri oluşturulan özel eğitim programını aldıklarını anlatan Bilgili, şunları söyledi:

“Burada en önemli husus çocuklarımızın tanılanması. Tanılamanın birinci aşamasında sınıf öğretmeni öğrencileri aday gösteriyor. Aday gösterdikten sonra bütün çocuklarımız tablette grup tarama uygulamasından geçiyorlar. Orada Türkiye ortalaması üzerinden belli bir barajı aşan öğrencilerimizi yarın ilan edeceğiz. Bu aşamanın ardından da öğrencimiz müzik, resim veya genel zihinsel yetenek alanından değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu uygulamalar kendi illerinde olacak.” 

Tanılamayı ilkokul 1, 2 ve 3´üncü sınıftan itibaren başlattıklarını kaydeden Bilgili, öğrencilerin resim ve müzik yeteneğinden yaşadıkları illerde oluşturulan alanında uzman yetkililerin yer aldığı komisyonlarca bireysel değerlendirmeye alınacağını, genel zihinsel yetenekten aday gösterilen öğrencilerin de yine kendi illerindeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) bireysel değerlendirmeye tabi tutulacağını kaydetti. 

Bilgili, BİLSEM´lere yerleştirilecek öğrencilerin bu süreçlerin ardından belirlenip ilan edileceğini dile getirdi.

Merkezler Yaygınlaşıyor

Ahmet Emre Bilgili, 2002´de Türkiye´de sadece 17 BİLSEM bulunduğuna dikkati çekerek, “Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 139 BİLSEM var. BİLSEM´lerin sayısının artırılması öğrencilerin erişebilirliği açısından önemli. Çünkü çocuğumuz kendi okulundaki derslerinin ardından gideceği için BİLSEM´in kendine mümkün olduğunca yakın bir konumda olması gerekiyor.” dedi. 

Bu merkezlerin sayısının artırılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildiren Bilgili, şöyle konuştu:  “BİLSEM´ler şu an bütün illerimizde ve büyük ilçelerimizde var. Örneğin, İstanbul´da 13 BİLSEM bulunuyor. Bu sayıyı daha da artırmamız, İstanbul´da, büyük şehirlerimizde bütün ilçelerimize BİLSEM´leri açmamız lazım. İzmir´de, Adana´da, Ankara´da artırıyoruz. Önemli olan erişebilirliği mümkün kılmak. 

Hâlihazırda 139 BİLSEM´de 43 bin öğrencimiz var. Bu sayı gelecek yıl daha da artmış olacak. Çünkü bu sene tanılama sürecine dâhil olan öğrenci sayımız 4 kat arttı. Yaklaşık 800 bin öğrenci tanılama sürecine dâhil oldu. Öğrenci sayımızın artmasını biz de istiyoruz ve ona göre BİLSEM´leri yaygınlaştırıyoruz. Havuzumuzu daha kaliteli ve daha farklı projelerde kullanılabilir hale getiriyoruz.” 

BİLSEM’lerin Türkiye´nin geleceği açısından önemine işaret eden Bilgili, “Her ülkenin özel yetenekli potansiyeli kıt bir kaynaktır. Bu kaynak iki açıdan önemlidir. Birincisi, tanılama yapıp tespit edeceksiniz, sonra onları en güzel şekilde eğiteceksiniz ve devletine, ülkesine, milletine bağlı bir birey olarak yetiştireceksiniz. Biz de bu konularda hassas ve duyarlı olmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Bu süreçte aileler, öğretmenler ve merkezlerin teknik kapasitesinin çok önemli olduğunun altını çizen Bilgili, “Türkiye genelinde BİLSEM mezunlarını da dikkate alıyoruz. Böyle bir planlamayla hareket ediyoruz. Çünkü sadece BİLSEM’den mezun olup ondan sonra da öğrencilerin kaybolmasını istemiyoruz. Öğrencileri hayatının sonuna kadar takip etmemiz gereken bir birey olarak görüyoruz.” dedi. 

Süreç ve Veriler

Öte yandan Bakanlığın verilerine göre, bu yıl grup tarama sürecinin ardından yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınan öğrenci sayısında 3 katın üzerinde artış kaydedildi. 

Bu yılın eğitim ve öğretim dönemi için genel zihinsel yetenekten 78 bin 707, resim yeteneğinden 40 bin 539 ve müzik yeteneğinden de 15 bin 455 olmak üzere toplam 134 bin 701 öğrenci bireysel değerlendirmeye alındı. 

Bu sayı 2017-2018 Eğitim Öğretim döneminde genel zihinsel yetenekte 23 bin 405, resim yeteneğinde 9 bin 709, müzik yeteneğinde 5 bin 58 ve toplamda 38 bin 172 oldu. 

Gelecek yılın eğitim öğretim dönemine yönelik BİLSEM’lere öğrenci seçim süreci, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfa devam edip genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin e-okul sistemi üzerinden sınıf öğretmenleri tarafından 3-14 Aralık tarihlerinde aday gösterilmesiyle başlamıştı. 

Yarın sonuçları açıklanacak grup tarama uygulamasında baraj puanın üzerinde puan alan öğrenciler aday gösterildikleri yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.