İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Seyyahları

Bilim Seyyahları Projesi kapsamındaki etkinlikler Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde bugün başladı.
Bilim Seyyahları

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri çağrısı kapsamında desteklenen Bilim Seyyahları Projesi 4. kez İstanbul'da başladı. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Bilim Seyyahları Projesi farklı coğrafyalarda onlarca bilim festivali gerçekleştirdi. Tunus'tan Gana'ya, Yunanistan'dan Karadağ'a uzanan yolculukta dört yılda üç kıtada tam 11 ülkeye bilimin eğlenceli yolculuğuna taşıdı.

Projenin hayata geçirilmesi dolayısıyla Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenen açılış programına TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop'un  kıymetli eşleri Sayın Sabriye Şentop'un yanı sıra Kartal Kaymakamı Sayın Abdullah Demir,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

Bilim Seyyahları Projesi'nde fizik, kimya, biyoloji, matematik ve robot atölyeleri, planetaryum, bilim tarihi atölyesi gibi 22 farklı atölyenin yanı sıra bilim oyuncakları da yer alıyor. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve çevredeki okullardan gelen öğrenciler, stantları gezerek deney ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrenciler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanan çalışmaların bulunduğu stantlara yoğun ilgi gösterdi.

Farklı Kültürler Şenlendi

Açılışta konuşma yapan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürümüz Mithat Tekçam, projenin içeriği ve amacı hakkında bilgiler verdi. Tekçam, projenin TÜBİTAK tarafından dördüncü defa desteklendiğini dile getirerek, başvuru esnasında Millî Eğitim Müdürlükleriyle beraber çalıştıklarını söyledi. Bilim Seyyahları Projesinin bir gelenek hâlini aldığını belirten Tekçam, "Bir önceki yıl Maltepe Orhangazi Şehir Parkında yer alan etkinliğimiz, 3 defa Balkanlar'da bilgi tezgâhlarını halka açmanın yanı sıra Afrika'da da bilim tomurcuklarını serpti. Toplam 11 farklı ülke, 11 farklı kültür ve farklı diller Bilim Seyyahları Projesi ile şenlendirdi. Bu büyük proje öğrenciler arası dostluklardan okullar arası ağlara kadar pek çok bağ kurdu. En önemlisi, kültürler arası kurduğu bağlar. Festivallerde öğrencisinden personeline kadar her birey başka bir kültüre etki etti ve etkilendi. Farklı tarihi şehirler ve oralardaki Bilim Seyyahları Projesiyle ilgili her ayrı detay, katılımcılarımızın hayata, olaylara, sorunlara bakış açısını olumlu yönde etkiledi." ifadelerini kullandı.

Geniş bir yelpazede hazırlanan çeşitli bilimsel etkinliklerin bilime sevdalı bireyler yetiştirmek bakımından önemli olduğunu vurgulayan Tekçam, "Öğrencilerimiz bu etkinlik için yaz tatilinden fedakârlık ederek hazırlandılar. Okulların açıldığı hafta bu güzelliği organize etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, robotik ve akıl oyunları alanlarında farklı stantlarımız var. Hem kendi öğrencilerimiz hem de farklı yerlerden gelen öğrencilerle bu paylaşımları yapıyoruz." dedi.

22 Farklı Atölye

Proje Koordinatörü Ersin Ertürk ise bu sene gerçekleştirilen festivalin kapsamına değinerek "Astronomiden film atölyesine, uçak atölyesinden edebiyata çeşitli alanlarda toplam 22 atölyede sunumlar, deneyler, oyunlar, uygulamalar ve canlandırmalar ile etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca; çiftçilik, havacılık ve uzay, mucitler gibi geniş planlamalarla, uzay kadar büyük hedeflerle ve önemlisi umutla bu sene ilk kez oluşturduğumuz yepyeni konseptli çadırlarımız ile farklı bir atmosfer oluşturduk. Her atölye, atölye başkanının kontrolü doğrultusunda bir düzen ile çalışıyor. Tüm üyeler işlerine tamamen odaklanmış, hem zevk alma hem de kendini geliştirme amacıyla çalışıyor." şeklinde konuştu.

Tarih, arkeoloji, astronomi, bilim oyuncakları, sayısız atölyeler, orijinal fikirler, bilimsel sunumlar, akademik deneyler, keyif veren gösteriler, tarihi kişilikler, samimi bir ekip ve uzun yılların tecrübesi. Çok daha fazlasıyla Bilim Seyyahları 14 Eylül'e kadar Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde.

12-09-2019


Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.