İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Olimpiyatları: Temel Bilimlere Açılan Kapı

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyon projelerinden Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Bilim Olimpiyatları öğrenci ve öğretmen eğitimleri ile başladı.
 Bilim Olimpiyatları: Temel Bilimlere Açılan Kapı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülmesi planlanan; matematik, fizik, kimya, biyolojinin yanı sıra bilgisayar bilimi alanını da kapsayan bilim olimpiyatları çalışmaları, bu alanlarda yetenekli olan öğrencilerin erken yaşlarda tespit edilip farkındalık oluşturulması yoluyla ihtiyaç duyulan mesleklere yönlendirilmesi ve sürecin desteklenmesi için yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılma ve düzenleme faaliyetlerini kapsamaktadır.

Bu kapsamda İstanbul Lisesi’ndeki eğitime 50 öğretmen katıldı. Önce proje koordinatörü Murat Yoğurtçu bilim olimpiyatlarını tanıttı ve katılımcı öğretmenlerle birlikte yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Yoğurtçu; “Yükseköğretimde uzun zamandır, öğrencilerin matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi bölümleri tercih etmemeleri ekseninde temel bilimler tartışması yaşanıyor. Bu problemin çözümünde, bilim olimpiyatları etkili yöntemlerden birisidir. Bu bilimlerin bilim hayatımız için çok önemli olduğunun bilincindeyiz ve bilim insanlarının katkılarından yararlanarak Bilim Olimpiyatlarını sürdüreceğiz. Öğrenci eğitimlerinden, öğretmen eğitimlerine; toplum hayatında bilim kültürünün gelişmesine katkı sağlamakla sonuçlanacak birçok çalışma alanımız var.” dedi.

Saat 15.00-18.00 arasındaki programda öğretmenlere ayrıca bir ön test uygulandı. İki sınıftan oluşan öğrencilerin dersleri ise sabah 09.30-16.00 arasında yapıldı. Dersleri Murat Yoğurtçu ile projenin Beykoz koordinatörü İmren Çelik ve bilim olimpiyatı öğrencilerinden ve şu an Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan Mehmet Selahaddin Şentop anlattı.

Geleceğin bilim insanlarını keşfetme sürecine katkı yapacak projenin Türkiye ölçeğinde yaygınlaştırılması için planlama çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden MuratYoğurtçu,  katılımcılara deneyimlerine dayanarak temel bilimlerle ilgili olimpiyat süreçleri hakkında detaylı bilgi verdi.04-11-201804-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.