İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Olimpiyatları Kış Kampı

Bilim Olimpiyatları Kış Kampı deneme sınavı ile sona erdi.
Bilim Olimpiyatları Kış Kampı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, öğrencilerimizin bilim, sanat ve kültür faaliyetleri içerisinde bulunmalarını sağlanmak ve sosyokültürel gelişimlerinin temini için bilimsel gelişim ve üretim faaliyetlerini yürütmek için birçok proje yürütmektedir. Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirildi. Proje son yıllarda giderek öne çıkan bilim olimpiyatları çalışmalarını da içeriyor. Bu bağlamda yarıl tatillinde düzenlenen Bilim Olimpiyatları Kış Kampı, ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatlarında şehrimiz ve ülkemiz adına önemli başarılara imza atan öğrenciler ile bilim olimpiyatları eğitimine yeni başlayan öğrencileri bir araya getirdi.

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Bilim Olimpiyatları Kış Kampında eğitim verilen öğrenciler, hem eğlendiler hem de sıkı bir matematik eğitimi aldılar. Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesindeki kampa il ve ilçelerdeki eğitim sınıflarında yer alan 100 öğrencimiz katıldı.  Bilim Olimpiyatları Kış Kampı 21 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında düzenlendi.

Kampta proje koordinatörü Murat Yoğurtçu, İstanbul Şehir Takımı öğretmenlerinden Süleyman Akarsu ile İstanbul Öğretmen Akademileri Bilim Olimpiyatları Enstitüsü öğretmenleri eğitim verdi. Ayrıca Şehir Olimpiyatları eski takım öğrencilerinden olan Boğaziçi Üniversitesine devam eden Mehmet Selahaddin Şentop ile Nurullah Giray Kuru da eğitim faaliyetlerine katkı sundu.

Hem Arkadaşlıklar Hem Bilgiler Pekişti

İstanbul Şehir Takımı öğretmenlerinden Süleyman Akarsu, Bilim Olimpiyatları Kış Kampının öğrencilerin okullarında dersleriyle bir arada sürdürmekte zorlandıkları çalışmaları yapmalarına imkân tanıdığını söyledi. Öğrencilerin birbirlerini görerek eksiklerini tamamladıklarına dikkat çeken Akarsu, “Bilim Olimpiyatları Kış Kampının TÜBİTAK Kampıyla aynı zamanda yapılması motivasyon bakımından önemli. Öğretmenlerimiz de çalışmalarını daha iyi planlayabiliyor.” şeklinde konuştu.

Süleyman Akarsu, çalışmaların birlikte anlam kazandığını ifade ederek,  öğrencilerin eksiklerinin tamamlandığını ve arkadaşlıklarının pekiştiğini kaydetti.

Farklı Öğretmemler Kalıcı Öğrenmeler

Haydarpaşa Lisesi Matematik Öğretmeni Fuat Ses ise, kampın öğrencilerin bir arada ders almaları ve bol soru çözmeleri açısından önemli bir imkân olduğunu ifade etti. Kamp süresince soru çözüm yöntemlerinin geliştirilmeye çalışıldığını belirten Ses, “Tüm güne yayılan çalışmaların farklı öğretmenlerce yürütülmesi son derece önemli. Son tahlilde kampımız öğrencilerimizin temel bilimlerdeki yeteneklerini geliştirmelerini sağlıyor.” dedi.

Bilim Olimpiyatları Kış Kampının bir diğer öğretmeni Bilal Bilicioğlu ise kampa katılan öğrencilerin seçiminde kampın hedefinin dikkate alındığını vurguladı. Bilicioğlu, konu tekrarı ve soru çözümlerinin ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı elde etmeyi mümkün kılacak şekilde yapılandırıldığını söyledi.

Bilim Olimpiyatları Kış Kampının bilime ve matematiğe odaklanmak bakımından büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Nurullah Giray Kuru ise kendi öğrencilik deneyimlerinden yola çıkarak,  öğrencilerin bir arada bulunmalarına imkân tanıyan etkinliğin hem kısa vadede hem de uzun vadede önemli sonuçlar doğuracağının altını çizdi. Kuru, “Öğrenciliğimde seviye atladığım zamanlar ya yarıyıl ya da yaz tatilleri oldu hep. Burada da bunu hedefledik.” şeklinde konuştu. Nurullah Giray Kuru, ayrıca yapılan çalışmaların Bilim Olimpiyatlarına dönük olduğunu ve öğrencileri yönlendirdiğini kaydetti.

Hem Öğrendik Hem Eğlendik

Bilim Olimpiyatları Kış Kampına katılan öğrencilerimizden Nisa Yiğit, kampta çok soru çözdüklerini belirtti. Matematik konularını pekiştirmenin yanında yeni arkadaşlar edindiğini söyleyen Yiğit, “Çok çalışmakla çok eğlenmeyi bir arada sunan bu etkinliğe katılmak beni çok mutu etti.” dedi. Semih Kaya ise,  Bilim Olimpiyatları Kış Kampında matematik alanında kendisini geliştirdiğini vurguladı.  Günlerin çok güzel geçtiğini ifade eden Nilay Abacı da hem eğlendiklerini hem öğrendiklerini söyledi.

Proje koordinatörü Murat Yoğurtçu, öğrencilerle aynı ortamı paylaşmanın, onların gelecekteki hedeflerine emin adımlarla ilerlemelerine destek olmanın tarif edilemez bir duygu olduğu söyledi.  Çocukların ufkunu açmanın, sorgulayan araştıran nesiller yetiştirmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Yoğurtçu, “Ulusal ve uluslararası yarışmalara öğrenci hazırlamak bir takım yeterlikleri gerektiren bir iş. Bilim Olimpiyatlarında deneyimi olan, bu alanda çalışmalar yapan ve uluslararası arenada başarılar elde eden bir ekibiz. Geleceğin bilim insanları ile bir arada bulunmak her şeye değer. Bilim Olimpiyatları Kış Kampında emeği geçen herkese ve bu kampın gerçekleşmesinde desteklerini bizden esirgemeyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’ya teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Bilim Olimpiyatları Kış Kampı, kamp kazanımlarını pekiştirmek, başarıyı artırmak için, yayınlanmamış çok sayıda sorudan oluşan ileri düzeyde sınav uygulamasıyla sona erdi.

06-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.