İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Çantası Atölye Çalışması

Beslenme davranış değişikliği, sağlıklı ve dengeli beslenme atölye çalışması,   çocukların beslenme davranışlarını değiştirmeyi amaçlıyor.
Beslenme Çantası Atölye Çalışması

Türkiye genelinde okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesi amacıyla bir dizi çalışma yürütülüyor. Obezitenin önlenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesine yönelik ilgili paydaşlarla koordineli bir şekilde mevcut programlar yaygınlaştırılıyor ve ilave düzenlemeler yapılıyor.

Bu çerçevede hayata geçirilen çalışmalar arasında “Beslenme Çantası Atölye Çalışması” da yer alıyor.  İstanbul’un 10 değişik ilçesinin birer devlet okulunda, her bir okulda 4. sınıflara ait 2’şer şube olmak üzere toplam 20 sınıfta “Beslenme Çantası Atölye Çalışması” pilot uygulaması yapılacak.

Çalışmanın Hedefleri

Çocukların beslenme davranışlarını değiştirmeyi amaçlayan beslenme davranış değişikliği ve sağlıklı ve dengeli beslenme atölye çalışması, beslenme uzmanı Prof. Dr. Taylan Kümeli tarafından geliştirildi. Çalışmada şunlar hedefleniyor:

Öğrencilerin, fiziksel ve zihinsel büyüme ve gelişiminin desteklemesi, okulda, sporda ve günlük hayatta başarının arttırılması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, basit ve ağır (kalp, kanser, diyabet vb.) metabolik hastalıklara ve her geçen gün dünyada ve Türkiye’de hızlı bir şekilde artan obeziteye karşı önlem almak ve uzun vadede korunmalarını sağlamak. Daha da önemlisi onların hayatları boyunca kendilerine yeter, sağlıklı gıda tüketen ve benlik duygusu yüksek birer birey olmaları.

Atölyede Öne Çıkan Konular

Yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamak amacıyla başlatılan atölyede sağlıklı beslenmeye yönelik farkındalığın artırılması amacıyla etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirilecek. İlkokul 4. sınıf seviyesinde 7 hafta süresince, haftada tek seans olarak verilecek olan atölye çalışmasında sağlıklı beslenme öne çıkacak.

Ana besin grupları; tahıl, süt grubu, su, meyve, sebze, su ve protein. Ayrıca yağ, tuz, lif, tohum, vitamin, mineral gibi konular da öğrencilerle paylaşılacak. Sebepleriyle birlikte sağlıklı/sağlıksız ayırımı üzerinde durulacak, sağlıksızın yerini alabilecek sağlıklı ama lezzetli gıdalar öne çıkarılacak. Gıdaların ne zaman ve nasıl tüketilmesi gerektiği, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğünlerin hangi gıdalardan oluşması gerektiği, porsiyon kontrolü, etiket okuma, gıda güvenliği, basit reçeteler, fiziksel aktivitenin önemi ve gerekliliği de ihmal edilmeyecek.

Okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığı arttırmayı hedefleyen çalışma kapsamında, 10 ilçemizden belirlenen 10 pilot okulumuzun öğretmenleri ve öğrenci velilerinin katılımı, Prof. Dr. Taylan Kümeli’nin de sunumuyla Beşiktaş Orgeneral Kami Güzey İlkokulunda bir tanıtım etkinliği düzenlendi. 

21-03-201921-03-201921-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.