İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BEŞİKTAŞ BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ DR.MUAMMER YILDIZ’I ZİYARET ETTİ.

Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi Tarih Birimi öğrencileri, Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çevirdikleri Ahmet Refik ALTINAY’ın UMÛMİ TARİH kitabını İl Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a takdim ettiler.
BEŞİKTAŞ BİLİM VE SANAT MERKEZİ  ÖĞRENCİLERİ DR.MUAMMER YILDIZ’I  ZİYARET ETTİ.

Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Mehmet AKBOĞA, çeviriyi yapan öğrencilerden; Muhammet Furkan YETİŞ, Mehmet Akif ÖZENLİ, Necati IŞIK ve öğrenci velisi Abdulkadir IŞIK İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ı ziyaret ettiler. Öğrenciler Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çevirdikleri Ahmet Refik ALTINAY’ın “UMÛMİ TARİH” isimli eserini il müdürümüze takdim ettiler.

                Ahmet Refik Altınay, (1880-1937) Türkiye’de popüler tarihçiliğin önde gelen isimlerinden biridir. O, toplumun tüm kesimlerine tarihi öğretmek için eserler kaleme almış, kendi yaşadığı dönemde, hatta harf devriminden sonra bile kitapları Latin Alfabesi’ne çevrilerek okuyucuya sunulmuş ve eserleri geniş kabul görmüştür. Herkese bir şeyler öğretme sevdasıyla yanıp tutuşan Altınay, okul çağındaki çocuklar için ders kitapları yazmaktan bile kendini alamamıştır. Altınay, “Osmanlı Mekteplerinde Çocuklar İçin Umûmi Tarih” adlı eserinde, dördüncü sınıflar için dünya tarihini (ilk çağ ve orta çağı içine alacak şekilde) yalın bir üslupla anlatmıştır.

                Beşinci sınıftan itibaren Bilim ve Sanat Merkezlerine alınan öğrencilerden tarih bilimine ilgi duyanlara öncelikle Osmanlı Türkçesi öğretilmektedir. Öğrenciler ortaokulu bitirdiklerinde matbu Osmanlıca’yı okuyup anlayacak düzeye gelmektedirler. Bilim ve sanat merkezi öğrencilerine akademik metotla makale yazma yöntemleri de öğretilmekte, ulusal tarih dergilerinde makale yayımlamalarına olanak sağlanmaktadır. Yapılan bu çalışmaların sonucu olarak 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Ahmet Refik Altınay’ın Umumi Tarih kitabı, Dr. Şefaattin Deniz’in rehberliğinde Bilim ve Sanat Merkezi Tarih Birimi 6, 7 ve 8.sınıf öğrencileri tarafından Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine kazandırılmıştır.

Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ; öğrencileri makamında kabul ederek, çalışmalarını dinledikten sonra ortaokul sıralarında Osmanlıca öğrenmenin önemini ifade etmiştir. Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerini Osmanlıca’ya olan ilgilerinden ve başarılarından dolayı takdir ettiğini söylemiş, ayrıca kitabın hazırlanmasında emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencileri tek tek tebrik etmiştir.

Daha sonra fotoğraf çekimine geçilmiş,  öğrenciler hazırladıkları kitapları İl Milli Eğitim Müdürümüze takdim etmiş, Dr. Muammer YILDIZ da İstanbul Dersi kapsamında hazırlanan, İstanbul kitap setini öğrencilere hediye etmiştir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.