İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"BEN OKUYORUM İSTANBUL OKUYOR" PROJESİ ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ AÇILIŞ PROGRAMI ORD. PROF. DR. CEMİL BİLSEL KONFERANS SALONUNDA GERÇEKLEŞTİ

Valiliğimiz ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen "Ben Okuyorum İstanbul Okuyor" projesinin "Öğretmen Eğitimleri Açılış Programı" Valimiz Sayın Davut Gül, İl Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımlarıyla Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.


Programda konuşan Valimiz Gül, "Bu projenin yanı sıra 'Spor Şehri İstanbul' projemizle her okulumuzda spor kulübü kurdurduk. Spor kulüplerindeki branşların malzeme ihtiyaçlarını tespit edip, temin ettik. 'Enstrümansız Okul Kalmasın' projesiyle de ilk etapta 200 okulumuza müzik sınıfı yaparken diğer okullarımızın eksik olan enstrümanları temin edeceğiz." diye konuştu.

"İstanbul genelindeki okullarımızdaki kitap sayısını 13 milyona çıkaracağız."

"Ben Okuyorum İstanbul Okuyor" projesindeki hedeflere değinen Valimiz Gül, "İstanbul genelinde okullarımızdaki kitap sayısı yaklaşık 6.5 milyon, bunun üzerine 6.5 milyon kitap daha eklemek istiyoruz. Okul kütüphanelerindeki kitap sayısı iki katına çıkmış olacak. Bununla birlikte öğretmen, öğrenci ve velilerin her akşam 21.30'da kitap okunduğu, bilgisayarların, telefonların kapatıldığı bir şehir olsun istiyoruz." ifadelerinde bulundu.

Yürütülen birçok projeyle birlikte çocukların akademik başarısının yanı sıra sosyal becerilerinin de geliştirilmesinin hedeflediklerini belirten Valimiz Gül, "Biz özgüveni ve muhakeme gücü yüksek öğrenciler, gençler yetiştirmek istiyoruz. Bunun akademik başarıya katkısı olacağı şüphesiz. Bundan daha önemlisi biz sosyal alanda bir restorasyon yapmak istiyoruz. Bağımlılığın ortadan kalktığı, suça daha az bulaşan, kitapla daha çok vakit geçiren, bilgiye nasıl ulaşacağını bilen öğrenciler yetiştirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Programda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür,  bu tür projelerle okulda verilen eğitimlerle evde verilen eğitimler arasındaki bağı güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtirken, "Ev ortamıyla okulda öğretilenlerin bütünleşmesi, okulda öğretilen bilginin davranışa ve eyleme dönüşmesi, aileyi de öğrenme sürecine dahil etmek bu anlamda çok önemli." ifadelerini kullandı.

 "Okuma tutkusunun yaşam boyu bir eyleme dönüşmesi en önemli amacımızdır."

İstanbul Valiliğimiz iş birliğiyle başlatılan projenin eğitim alanında önemli kazanımları olacağını kaydeden Yentür, "Yaklaşık 6.5 milyon kitabın okullarda öğrencilerle buluşacak olması son derece önemli. İl Millî Eğitim Müdürlüğünün desteklediği bu projeyle çocuklarımızın kalemle, kağıtla buluşmasını sağlayacak, hikaye, roman, anı ve şiirle çocuklarımızın ruhlarına dokunup kalıcı öğrenme ve davranış değişikliği meydana getirmek için çabalayacağız. Okuma tutkusunun yaşam boyu bir eyleme dönüşmesi bizim proje kapsamında en önemli amacımızı oluşturmaktadır." dedi.

"Ben Okuyorum İstanbul Okuyor" projesi

Program kapsamında İstanbul'un dört bir yanından programa katılan 1000'den fazla öğretmen de projeyle ilgili tecrübe ve önerilerini sunma fırsatı buldu. Proje kapsamında İl Kitap Komisyonu oluşturulup yayınevlerinden gelen kitap listeleri taranarak, seviyelere ayrılıp oluşturulan "Tavsiye Kitap Listesi" okullarla paylaşıldı. Aynı zamanda proje kapsamında velilerin de dâhil edileceği okuma saatleri, İstanbul kütüphanelerine geziler, yazar buluşmaları ve yarışmalar düzenlenmesi planlandı.

Projeyle birlikte İstanbul'daki okullarda bulunan kitap sayısının 13 milyona ulaşması hedefleniyor.

13-02-202413-02-202413-02-202413-02-202413-02-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.