İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başarı Tesadüfi Değildir

Uluslararası Robot Sporları Federasyonu Birliği tarafından bu yıl 24'üncüsü düzenlenen Dünya Robotik Yarışması'nda Türkiye ilk defa dereceye girdi.
Başarı Tesadüfi Değildir

Güney Kore'nin Changwon şehrinde düzenlenen Dünya Robotik Yarışması'nda Türkiye'yi Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı temsil etti.

Takım, FIRA Uluslararası Robot Olimpiyatlarında "İmkânsız Görev" kategorisinde dünya üçüncüsü oldu.

Tasarım, Program ve Çözüm

Yarışmaya katılan ve belli bir deneyim seviyesinin üzerinde olan takımlar önce ikili ittifak oluşturdu. Daha sonra kendilerine verilen görevi yerine getirmek için sıfırdan 2 otonom robot tasarlayıp kodladı. Bu zorlu süreçte, bir yandan sosyal iletişim becerilerini sergileyip ortak iletişim dili kullanan yarışmacılar, ortak plan hazırlayıp proaktif düşünme, problem çözme becerilerini de ortaya koymaya çalıştı.

Farklı iki ülke takımlarının bir araya gelerek oluşturduğu takımlar, imkânsız görev içerisinde yer alan tasarım, program ve çözüm konularında birbirlerine üstünlük kurmaya çalıştı. İmkânsız görevi en kısa zamanda, en uygun şekilde yerine getiren takımlar arasında Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri dereceye girdi.

İmkân Sağlamak ve Atmosfer Oluşturmak

Bu kategoride ayrıca, öğrencilerin kendilerine sunulan materyallerden dilediklerini seçerek makas ve çekiç gibi basit araçları kullanarak çeşitli sorunları çözmek için hayal güçlerini ve üstün yeteneklerini kullanmaları istendi. Yarışmacılardan önceden konusunu dahi bilmediği bir problemi bir araya gelerek çözmeleri de beklendi. Dünya Robotik Yarışması'nda Türkiye ilk defa Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı ile dereceye girerek, bu yarışmada ilk kez ödül almış oldu. Elde edilen başarının kesinlikle tesadüfi olmadığını belirten okul müdürümüz Ahmet Koç,"Başarı inanmışlığın ve azmin bir sonucudur. Öncelikle okul içerisinde istekli ve yetenekli çocuklardan bir ekip oluşturduk. Çalışmalarımıza Kasım 2018'de başladık. Haftada üç gün eğitimleri verildi. Yarışmacı ekibimiz  belli düzeyde kendini geliştirdiğinde çeşitli yarışmalara katıldık, iyi dereceler elde ettik. Akabinde çalışmalarımız devam etti. Güney Kore'de düzenlenen dünya şampiyonası için öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ciddi bir gayret sarfettiler. Neticede Güney Kore'de düzenlenen yarışmada dünya üçüncülüğü derecemiz geldi. Öğrencilerimiz kendilerine imkân sağlanırsa, belirli atmosfer oluşturulursa son derece verimli, son derece başarılı işler çıkaracaklarını ortaya koydular. Bu yarışma için okulumuzu destekleyen Güngören Belediyesine, T3 Vakfına ve THY'ye şahsım ve okulum adına şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Yarışma nedeniyle Güney Kore'de bulunan Türkiye takımı, Kore Savaşı'nda kahramanca mücadele ederek şehit olan Türk askerini de unutmadı. Öğrencilerimiz, Türkiye'den 7 bin kilometre ötede Güney Kore'nin Pusan kentinde Türk bayrağının dalgalandığı Türk şehitliğini de ziyarette bulunarak, dua etti. Öğrencilerimiz elde ettikleri başarıyı şehitlere ithaf etti.

19-08-201919-08-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.