İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başarı Bir Takım Oyunudur

Umudum Öğretmenim Projesi kapsamındaki 30 saatlik eğitim koçluğu programı devam ediyor.
Başarı Bir Takım Oyunudur

Türkiye’de 2000’lerden itibaren öne çıkan eğitim koçları, öğrencilerin yeteneklerini fark ederek kendilerini tanımalarını, güçlü yanlarını belirleyerek gerçekçi bir gelecek planı yapmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Temelde rehberlik odaklı çalışmalarında her türlü gizlilik ve etik ilkelere hassasiyetle bağlı olan eğitim koçları, ilgilendikleri öğrencinin akademik başarısının artmasına, ileriye dönük hedefler belirlemesine katkı sağlar. Böylece onların toplumda uyumlu bireyler şeklinde başarıyla yetişmelerine imkân sunar.

Akademik ve Sosyal Başarı İçin

Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Umudum Öğretmenim Projesi çerçevesinde ilçe temsilcilerine eğitim koçluğu eğitimi planlandı. Bu hafta başlayan ve Cuma günü tamamlanacak olan program sayesinde öğrencilerimizin kendilerine uygun ve heyecan veren hedefler belirlemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği noktasında bir farkındalık sağlanacak.

Çalışmanın önemli olduğunu belirten eğitimci Ece Üstgel,  “Öğrencilere farklı ve yeni bir bakış açısı kazandırmak, karar verme becerilerini geliştirmek, verimlilik, kendine güven, okul ve özel hayatında memnuniyet, hedefe çok daha kabul edilebilir ve kendinde karşılığı olan yollarla ulaşması, dinamik bir düşünme tarzı geliştirmesi, ne istediğini fark etmesi ve sonunda başarıya ulaşmalarını sağlamak amacıyla verilen bir eğitimdir.” İfadelerini kullandı.

Proje koordinatörü Gülşen Özer ise, eğitimin öğrencilerimize “Nasıl daha iyi yardımcı oluruz?” arayışıyla şekillendiğini belirtti. Ana hatlarıyla eğitim sürecinden bahseden Özer, “Hiç şüphesiz öğretmenler olarak öğrencilerimize nerede, ne kadar ve nasıl bir destek sunabileceğimizi bilmek bizleri daha güçlü kılacaktır. Zira bilinmektedir ki öğretmen davranış ve yaklaşımı, öğrenci başarısında önemli bir rol oynamaktadır.” şeklinde konuştu. Bu eğitimi alan öğretmenlerimiz çalışacakları öğrencilerin kişisel özellik ve yeteneklerine tam zamanında doğru dokunuşlar yaparak, onların hayatlarında yeni ufuklar oluşturup, gelişmelerine rehberlik edebilecekler. Öğrencilerinin akademik ve sosyal başarılarını artırıp kariyer planlamalarında birinci derecede katkı sağlayıcı olabilecekler.

Gelecek Değişiyor

Öğrencilerimizin kendi potansiyellerini keşfetmelerini, hedeflerini belirlemelerini ve özgüven kazanmalarını sağlayacak eğitim içeriği, yüz yüze verilen 30 saatlik eğitimden oluşuyor. Eğitimde, uygulamalar üzerinden öğrencilere nasıl daha faydalı olunabileceğinin yolları gösteriliyor. Bu uygulamalar, her branştan öğretmenimizin, öğrencilerin ne yapmak istediklerine odaklanıp kendi  özgür iradeleri ile hareket edip verdikleri kararın sorumluluğunu almalarını sağlama sürecini gösterdiği gibi, başarının aslında bir takım oyunu olduğunu da anlaşılır kılıyor.  

Eğitimci Ece Üstgel tarafından verilen eğitimin sonraki aşamasında eğitim koçluğu uygulamasının okullarımızdaki gönüllü öğretmenlere yaygınlaştırılması planlanıyor. Profesyonel bir bakış açısı sunan eğitimler sayesinde ana baba yoksunluğu çeken öğrencilerimizin; kendilerini tanıması, hedefler belirlemeleri, öğrenme becerileri kazanmaları ve yaşadıkları / karşılaşabilecekleri problemlerle baş etme becerileri geliştirilmiş olacak.

Eğitim Koçu ve Nitelikleri

Bütüncül öğrenme metoduyla hareket eden eğitim koçu, öğrencinin akademik başarı elde etme becerilerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütür. Öğrenciler, akademik performans, sosyal ilişkiler, kendini daha iyi ifade etmek, kendine güvenmek, organize olmak, planlama yapmak, önceliklendirme yapmak, zamanı iyi kullanmak gibi konularda koçluktan destek alabilirler.

Eğitim koçu, öğrencinin, kendine hedef koymasını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmesine yönelik yol haritası ve eylem planı yapmasına destek sağlar. Eğitim koçunun belli başlı nitelikleri şöyle sıralanabilir:  Sorunlara çözüm üretme yeteneğine sahip olmak, olumlu tutum ve yüksek motivasyon sahibi olmak, planlama becerisi göstermek, sabırlı, esnek ve müsamahalı olmak, etkili iletişim becerisi sergilemek, analitik düşünce yapısına sahip olmak, yaratıcı yönü gelişmiş olmak, empatik yaklaşım sergilemek, ihtiyaçları tespit etme ve tanımlama yeteneğine sahip olmak.

13-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.