İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANIMIZ YUSUF TEKİN, TÜRKİYE MAARİF VAKFI 3. İSTANBUL EĞİTİM ZİRVESİ'NE KATILDI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Türkiye Maarif Vakfı 3. İstanbul Eğitim Zirvesi'ne katıldı.
BAKANIMIZ YUSUF TEKİN, TÜRKİYE MAARİF VAKFI 3. İSTANBUL EĞİTİM ZİRVESİ'NE KATILDI

Türkiye Maarif Vakfının düzenlediği "Eğitimde Değişimi Yönetmek" temalı 3. İstanbul Eğitim Zirvesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın zirveye gönderdiği mesajın okunmasıyla Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, mesajında tarih boyunca medeniyetlere beşiklik yapan ülkenin kütüphaneleri, şifahaneleri, medreseleri, rasathane ve dershaneleriyle ilim ve irfan yolcularının her zaman ilk durağı olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Bu coğrafyada yakılan bilgi ve hikmet kandilleri, asırlarca bütün insanlığın yolunu aydınlatmıştır. Türkiye, son 21 yılda bilim ve teknolojide kaydettiğimiz ilerlemeler sayesinde eğitimde küresel cazibe merkezlerinden biri hâline gelmiştir. Türkiye Maarif Vakfımızın, ülkemizin eğitim alanındaki zengin, mümbit ve köklü birikimini çalışmalarıyla dünyanın dört bir yanına ulaştırdığını görüyoruz. Bugün 52 ülkede toplam 52 bin öğrenciye hizmet veren Vakfımız, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde nitelikli insan kaynağının yetişmesinde önemli rol üstleniyor."

 

"Türkiye Maarif Vakfı'nın en büyük destekçilerinden olmaya devam edeceğiz"

Yerel müfredatla birlikte uluslararası eğitim yöntemlerini de başarıyla uygulayan Maarif Vakfının, toplumlararası iletişimin gelişmesine katkı sağladığına işaret eden Erdoğan, "Türkiye Maarif Vakfı, bu hassasiyetleriyle bir taraftan FETÖ'nün yol açtığı tahribatı giderirken diğer taraftan eğitimde fırsat eşitliğine hizmet ediyor. Çalışmalarını takdirle takip ettiğimiz ve başarılarından gurur duyduğumuz vakfımıza bizler de gereken desteği veriyoruz. Bundan sonra da Türkiye Maarif Vakfının en büyük destekçilerinden olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, Demokratik Kongo'dan Kosova ve Bosna'ya, Kolombiya'dan Ürdün'e, Güney Afrika'dan Somali'ye, Afganistan'dan Azerbaycan'a dünyanın 52 farklı ülkesinde samimiyetle, fedakârlıkla, aşkla hizmet eden vakıf mensuplarını tebrik etti.

 

Millî Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin ve Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ile çok sayıda katılımcının yer aldığı zirvede konuşan Bakan Yusuf Tekin, cumhuriyetin 100. yılının yaşandığına vurgu yaparak, "Cumhurbaşkanımız 100 yıllık birikimin üzerine önümüzdeki yüzyılı 'Türkiye Yüzyılı' olarak ilan etti. Biz de Türkiye'de eğitim sistemimizde bu anlamda 'Türkiye Yüzyılı' inşa edecek çabalar içindeyiz." dedi.

 

Geçen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na da işaret eden Tekin, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85. yıl dönümü dolayısıyla başta Atatürk olmak üzere, ülkeye hizmet etmiş bütün şehitleri rahmetle minnetle yâd ettiğini dile getirdi.

 

Bakanımız Tekin, yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla da Öğretmenler Günü'nü kutladı.

 

Geçen hafta UNESCO Genel Konferansı'nda "barış için eğitim" konusunun konuşulduğunu anımsatan Bakan Tekin, "Maalesef barış için eğitim konuştuğumuz günlerde İsrail'in katliam boyutlarına ulaşan savaşıyla karşı karşıyayız. İsrail'in okullara, sivillere, hastanelere yönelik saldırıları sonucu aralarında öğrencilerin, çocukların bulunduğu on binlerce Filistinli kardeşimizi şehit ettiler." dedi.

 

Bakanımız Tekin; dünyada barışı, demokrasiyi, hukuk devletini korumakla mükellef uluslararası yapıları, uluslararası örgütleri ve bütün devletleri savaşı durdurmaya ve barışı tesis etmeye davet etti.

 

Maarif Vakfının kuruluş fikrini 2013 yılında gündeme getiren kişi olduğunu belirten Bakan Tekin, vakfın bugün 52 ülkede 50 binden fazla öğrenciye hizmet eden devasa bir marka hâline dönüştüğünü görmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

 

Birlikte çalıştıkları eski bakanlar Prof. Dr. Nabi Avcı, İsmet Yılmaz ve Vakıf Başkanı Birol Akgün'e teşekkür eden Tekin, vakfın kuruluş sürecine ilişkin şunları kaydetti: "Sayın Cumhurbaşkanımız, o zaman Başbakanımızdı. 'Ne gerekiyorsa yapalım.' tartışmasından sonra, Türkiye Maarif Vakfı fikri ortaya çıktı. Derdimiz; meramımızı, Türkiye'nin eğitim anlamında uluslararası camiaya örnek gösterilebilecek, emperyal bir mantıkla değil; kurulduğu ülkedeki referanslara, yerel değerlere saygı göstererek bir eğitim modeli inşa edilebileceğini tüm dünyaya gösterecek bir yapılanma olarak hayal etmiştik."

 

Tekin, Millî Eğitim Bakanlığımız ve Türkiye Maarif Vakfının eğitim felsefesinin bilgi ve becerilerle donanmış, eleştirel ve analitik düşünebilen bilimsel bir bakış açısı üzerine inşa edildiğini anlatarak, "Bu erdem sahibi genç dimağı, insan değerleriyle çevreye duyarlı, insan haklarına saygılı, bedenen zihnen ve ruhen sağlıklı, mutedil, kendi tarihini bilen, vatanını, milletini seven, adil ve merhametli bir kişi yetiştirmek üzere kurgulanmıştır." diye konuştu.

 

Bu insan profilinin bir diğer vasfının da kendinden sonrakilere sürdürülebilir bir dünya bırakmayı sorumluluk edinmiş paylaşımcı ve huzurlu bir birey olduğunu belirten Tekin, "Bu insanın geleceğine sunacağımız katkıları bugün 3.sü düzenlenen İstanbul Eğitim Zirvesi'nde, 'Eğitimde değişimi yönetmek' temasıyla hep birlikte izleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Bakanımız Tekin, Türkiye Maarif Vakfının eğitim alanında uluslararası etkinlikleri ve başarıları ile öne çıkan kurum, kuruluş ve kişileri bir araya getirdiğine dikkati çekerek, "İstanbul Eğitim Zirvesi'nin eğitimin geleceğine dair bakış açılarının teorik ve pratik yaklaşımlarının farklı seviyelerde değerlendirileceği, küresel kapsamda fikir, bilgi ve tecrübenin paylaşılacağı bir memba olacağını ümit ediyorum." dedi.

 

Tekin, farklı ülkelerden gelen bakanlarla zirvenin de temasını oluşturan eğitimde değişimi yönetmek üzere yapacakları istişarenin hem kendi evlatlarına hem de dünyadaki bütün çocukların üstün menfaatine hizmet edeceğinden kuşku duymadığını aktardı.

 

"Eğitimde eşitlik ve adalet, olmazsa olmazımızdır"

Zirvede konuşulacak ve tartışılacak konulara değinen Tekin, "Eğitimde eşitlik ve adalet, olmazsa olmazımızdır. Eğitimde bahsettiğimiz değişim sürecini yönetirken her bir öğrencinin eşit erişim ve fırsatlara sahip olmasını sağlamak için hepimiz hep birlikte çaba sarf etmek durumundayız. Biz de Bakanlık olarak ana çıkış noktamız, herkesin fırsat eşitliğine sahip olduğu adalet temelli, eşitlik temelli bir eğitim felsefesi inşa edebilmek." ifadelerini kullandı.

 

Bakanımız Tekin, öğretmenlerle öğrencilerin bu kapsamda hem kendi referans değerlerine sahip çıkabilmesi hem de değişimi, gelişmeleri yakalayabilmesinin önemine işaret ederek şunları kaydetti:

 

"Dünya gerçekten çok büyük bir değişim geçirmekte şu anda. Bunların bir kısmını fark ediyoruz. Teknolojik gelişmeler üzerinden görebiliyoruz ama içinde yaşadığımız için fark edemediğimiz başka değişiklikler başka paradigmalar var. Devlet kurgusu değişiyor. Siyaset kurgusu değişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi dünyadaki egemen siyasal düzenin de bu anlamda değişmesi, bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünyada ekonomik tartışmalar yaşanıyor, ekonomik düzen değişiyor. Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurgulanan dünya düzeni değişiyor. Bütün bu değişimlerin içerisinde bizler egemen dünya düzeninin, bu değişim parametrelerine uygun bir biçimde, biz de yani eğitim sektörüne kafa yoran kişiler olarak, bizler de bu değişim sürecine ayak uydurmak durumundayız."

 

Yeni kurulan dünya düzeninde, küresel emperyalizmin referanslarla ürettiği sistemle artık kendilerini ifade etme durumunda olmadıklarını belirten Tekin, "Biz Türkiye Yüzyılı'nı başlattığımız bu dönemde bu genel söylemi ve genelin aksine kendi referans değerlerimizi, kendi toplumsal değerlerimizi, kendi tarihimizi kendimize ait insani değerlerimizi referans alan ve dünyada bu anlamda yaşadığımız teknolojik gelişmeleri de ıskalamadan kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi, yepyeni bir eğitim felsefesi inşa etmek durumundayız" diye konuştu.

 

"İstanbul Eğitim Zirvesi"

Zirvede, yapay zekâ, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerin kuşattığı insanın, dijitalleşme çağında eleştirel düşünme yeteneğini koruması ve insan olarak kalmasının mücadelesi ele alınıyor.

 

Eğitime ilişkin ortaya çıkacak imkânlar, analizler, gelecek perspektifleriyle kuramsal yaklaşımlar, iyi örnekler, eğitimde değişimin yönetilmesi teması çerçevesinde akademik değerlendirmelerin yapıldığı zirveye, 50'yi aşkın ülkeden alanında en önemli eğitimci, akademisyen ve eğitim yöneticileri ile "Eğitimde Değişimi Yönetmek" başlıklı üst düzey oturumuna ise bazı ülkelerin eğitim bakanları da katılıyor.

 

Bu kapsamda zirvede, Bosna Hersek Eğitim Bakanı Naida Hota Muminovic, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Eğitim Bakanı Tony Mwaba Kazadi, Malezya Millî Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek birer konuşma yapacak.

 

Ayrıca zirvede, "Türkiye'nin Eğitim Yüzyılı", "Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji" ve "Okul Yöneticileri" oturumları da gerçekleştirilecek.

 

"Türkiye'nin Eğitim Yüzyılı" oturumunda ise Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Celile Ökten'in yanı sıra Prof. Dr. Halil Berktay ve Prof. Dr. Azmi Özcan, Türkiye'nin geçmişten gelen tecrübesiyle eğitim yüzyılının eğitsel paradigmalarını ve vizyonunu tartışacak.

 

"Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji" oturumunda Didem Bayram, Elvan Kuzucu Hıdır ve Macaristan'dan Attila Hajko, eğitimde değişimin nasıl yönetileceği, eğitim teknolojilerinin ve dijitalleşmenin okul ortamına etkileri ile dijitalleşme çağında düşünme yeteneklerinin korunmasını tartışacak.

 

18-11-202318-11-202318-11-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.