İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANIMIZ YUSUF TEKİN İSTANBUL ÇOCUK YAZARLAR OKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Üsküdar Validebağ Korusu'nda atıl hâlde bulunan Abdülaziz Av Köşkü'nün İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından onarılmasının ardından hayata geçirilen "İstanbul Çocuk Yazarlar Okulu"nun açılış törenine katıldı.
BAKANIMIZ YUSUF TEKİN İSTANBUL ÇOCUK YAZARLAR OKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Alanda çocuklar tarafından karşılanan Bakanımız Tekin, 15 Temmuz Gazileri Anadolu Lisesi ile Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan musiki grubunun mini konserini dinledi.

Bakanımız Tekin, açılış kurdelesini minik öğrenciler ve eğitmenlerle kestikten sonra restore edilen binayı inceleyerek okulda öğrencilerle sohbet etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakanımız Tekin, sahada öğretmenlerle yaptıkları görüşmelerde çocukların okuldaki bilgilerinin beceriye dönüşmediğine dair eleştiriler aldıklarını belirterek, bu imkânın oluşması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bakanımız Tekin, beceri temelli eğitimler konusundaki eksikliklerden hareketle müfredatı revize etme yoluna gittiklerini anlatarak şöyle konuştu:

"Hem uluslararası alanda rekabet edilebilecek bir eğitim programı oluşturmak hem de öğretmen arkadaşlarımızın eleştiri ve önerilerini karşılayabilmek için tamamen beceri odaklı bir müfredat yayınladık. Bunu yayımlayıncaya kadar da yaz aylarından beri eksiklikleri gidermek için formül olabilecek etkinlikler yaptık. Bunlardan biri, ana dilimiz Türkçeyi merkeze alan ve bu merkezden hareketle çocuklarımızın okuma yazma becerilerinin geliştirildiği projelerdi. Dilimizin zenginlikleri, okuma, sözlük üzerine kurduğumuz projeler. Bunların hepsi bu çerçevede yıl boyunca sürdürdüğümüz projelerdi."

"Bugün çocuklar diyoruz ama yarın Türkiye'nin en büyük yazarlarından olacaklar."

Eğitim öğretim döneminin son haftasını, çocukların projeler kapsamındaki etkinliklerinin sergilendiği şölen havasına çevirmek istediklerini kaydeden Bakanımız Tekin, "İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de bu süreçteki çabamızın hayata geçirilebileceği bir mekânı organize etmiş. Bugün çocuklar diyoruz ama yarın Türkiye'nin en büyük yazarlarından olacaklar. Burası bu anlamda hem tarihî anlamı itibarıyla hem de lokasyonu itibarıyla sessiz, sakin, çocukların bu tür etkinliklerine merkez olabilecek bir yapı. İnşallah, önümüzdeki yıllarda yazdıklarını gururla okuyabileceğimiz yazarların yetiştiği bir başlangıç noktası olur." ifadelerini kullandı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür ise çocukların soyut düşünme becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan "Geleceğin Yazarları" projesine 560 okulun başvurduğunu, 625 özgün hikâye, anı, fıkra kitabı gibi yazınsal eser ortaya çıktığını aktardı.

Projenin öğretmenler tarafından sahiplenilmesini kıymetli bulduğunu dile getiren Yentür, restore edilen binada yaz tatilinde öğretmenler ve öğrencilere yönelik eğitimler verileceğini kaydetti.

07-06-202407-06-202407-06-202407-06-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.