İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANIMIZ ÖZER, DİJİTAL İSTİHDAM EŞLEŞTİRME PLATFORMU TANITIM PROGRAMINA KATILDI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezi programı ile oluşan istihdam hareketliliğini daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi; işletmelerin çırak, stajyer ve mezun durumdaki kişilerin alanında ve nitelikli istihdamlarıyla ilgili önemli bir ihtiyacın giderilmesi amacıyla MEB, İTO ve İSO iş birliği ile hayata geçirilen Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu'nun tanıtım programına katıldı. 
BAKANIMIZ ÖZER, DİJİTAL İSTİHDAM EŞLEŞTİRME PLATFORMU TANITIM PROGRAMINA KATILDI

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu yazılımının tanıtımı, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla gerçekleştirildi. 

 

İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıda konuşan Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, Türkiye'de son 20 yılda eğitimde evrenselleşme ve kitleselleşme süreçlerinin yaşandığı bir dönem olduğunu belirterek "Bu dönem, daha önce uygulamaya sokulan yanlış eğitim politikalarının da ortaya çıkarttığı hasarları tedavi etme dönemi oldu. Yani başörtüsü yasakları, katsayı uygulaması, eğitime yönelik toplumsal taleplerin bir şekilde engellenmesi, eğitime erişimle ilgili kısıtlamaların konulması, toplumda yol açmış hasarlardı. Allah'a şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 yılda bu problemlerin hepsi aşıldı. Artık Türkiye'nin neresinde olursa olsun tüm evlatlarımız, tüm gençlerimiz bu ülkenin rekabet edilebilme gücündeki ana itici güç. Türkiye'nin neresinde olursa olsun, Cizre'de, Silopi'de, Hakkari'de, Muğla'da, Ankara'da, İstanbul'da, Kars'ta, Edirne'de Kırklareli'nde artık okul öncesinden yükseköğretime kadar vatandaşlarımızın tüm çocukları çok kolay bir şekilde eğitime erişebiliyorlar. Eğitimin önündeki anti demokratik tüm engeller kaldırıldı." diye konuştu. 

 

Uygulanan yanlış eğitim politikaları nedeniyle akademik olarak başarılı olan gençlerin, meslek lisesi mezyonlarının yükseköğretime erişimlerinin engellediğini anımsatan Özer, 

 

"Meslek liseleri, akademik olarak başarısız olan gençlerin homojen olarak kümelendiği bir lise türüne dönüşmeye veya hızla irtifa kaybetmeye başladı. Mesleki eğitimdeki bu uygulamanın yol açmış olduğu hasar eğitim sistemimizde veya toplumumuzda üç tane büyük maliyete yol açtı. Birinci maliyet, sanayicilerimizin, yıllardan beri konuştuğu 'aradığım elemanı bulamıyorum' şikayetleri bu semada sürekli yankılanmasına neden oldu. Bu maliyeti işgücü piyasası ödedi 2012 yılına kadar. İkincisi, okullar arası başarı farkı. Yani fen liseleriyle meslek liseleri arasındaki başarı farkı, sosyal bililimler lisesiyle imam hatip lisesi arasındaki başarı farkı. Bu, uluslararası PISA araştırmalarında sık sık karşımıza çıkan en kök problemlerimizden bir tanesi. Üçüncüsü hiç öngörülmeyen bir şey ortaya çıktı. Akademik olarak başarısız öğrenciler bir yerde kümelendiği zaman devamsızlıklar artmaya başladı, disiplin vakaları artmaya başladı, madde bağımlılıkları bazı okul türlerinde homojen bir şekilde yaygınlaşmaya başladı. Sosyolojik olarak hiç beklenmeyen bir maliyet ki bu gençlerimizin ödemesine yol açtı. Bakın bir eğitim politikasının toplumda çok boyutlu nasıl hasar yaptığını görebiliyorsunuz." değerlendirmesini yaptı. 

 

Türkiye'de bu sorunlara neden olanların, daha sonra hiç görünmez olduklarını veya akıl vermeye çalıştıklarını ifade eden Özer, neden oldukları sorunlardan dolayı toplumdan özür dilemediklerini kaydetti.

 

Millî Eğitim Bakanlığı olarak gece gündüz demeden mesleki eğitimi güçlendirmek için çok büyük çaba sarf ettiklerini dile getiren Özer, bu hikâyenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

 

Geçmişte mesleki eğitimle ilgili devletin hem eğitimin hem de üretim ve hizmet sektörünün içinde olduğunu kaydeden Özer, "Devlet üretim ve hizmet sektöründen çekildikçe mesleki eğitim devletin üzerinde kaldı, ama istihdam özel sektöre kaldı, bir türlü bir araya gelemiyordu. Becerilerin uyumlaştırılması, eşleşme ile ilgili süreçlerde hep sıkıntı yaşandı. İşte bizim yaptığımız şey bunu değiştirmek oldu. Dedik ki iş dünyasının temsilcileri bizim verdiğimiz mesleki eğitimle ilgili alanları gelin birlikte yönetelim, müfredatı birlikte güncelleyelim, öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini birlikte planlayalım, öğretmenlerimizin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini birlikte planlayalım. Ama tek bir şey istiyoruz; istihdamda öncelik olsun." ifadelerini kullandı.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.