İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ASKERİ TARİH ve STRATEJİK ETÜT DAİRE BAŞKANLIĞI EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

              Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının “Müze ile Eğitim” yazısı gereğince öğrencide yeni ilgi alanları oluşturmaya yönelik olarak öğrencinin bilimsel ve sosyal alanlarda gelişimine katkı sağlamak, çağdaş eğitime katkıda bulunmak ve toplum hizmeti amacıyla  Harbiye Askeri Müzesi ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü  arasında  13/01/2016’da eğitim işbirliği protokolü imzalandı.
ASKERİ TARİH ve STRATEJİK ETÜT DAİRE BAŞKANLIĞI EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız:  “Mazisi çok büyük bir milletin evlatlarıyız ve geleceğe dair de güçlü ideallerimiz var. Bu tarihi doku, yapı içerisinde öğrencilerimizin tarihi yaşayarak öğrenme şansı oluyor. Müzeleri eğitim ortamına dönüştürmek önemlidir. Bu eğitim işbirliği protokolü ile tüm öğrencilerimiz müzemizi ziyaret edecekler ve bir derslerini burda bu tarihi yapı içinde gerçekleştireceklerdir.” Diyerek eğitim işbirliği protokolünün taraflarından biri olmanın memnuniyetini dile getirdiler.

ATASE Daire Başkanı Tuğgeneral Necdet Tuna: “Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkeleri ile yetişen çocuklarımız için, milli benlik ve tarih bilincinin doğru inşası için özel gayret gereklidir. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak sorumluluğunu daha pratik hale getirmek adına TSK olarak eğitim için bütün imkanlarımızı  sunmaya hazırız. Emeği geçen herkese  teşekkür ederiz.”dediler.

Salonu dolduran öğrenci, veli ve öğretmenler Mehter Gösterisi ile başlayan Programı ilgiyle karşıladılar. Yapılan konuşmalar sonrası bu eğitim işbirliğini çok anlamlı bulan veliler sevinçlerini dile getirdiler.

Müze, protokolün kapsadığı süre içerisinde her bir yarı yılda, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı 39 ilçedeki resmi okullarda görevli; sınıf, sosyal bilgiler ve tarih öğretmenlerinden 120 kişiyi eğitimden ücretsiz faydalandıracaktır. (Eğitimler müze rehberleri ve İstanbul İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme bölümü eğitmenleri tarafından düzenlenecektir.) Katılımcılara katılım belgesi/sertifika verilecektir. Eğitime katılacak öğretmenler ilçelerini temsil edecek düzeyde yetiştirilerek, ilçelerinin müze ziyaretleri hususunda gezi takvimlerini hazırlarken müzedeki bölümlerle müfredat programlarını eşleştireceklerdir. Böylelikle müze gezisi, tarih dersinin müzede işlenmesi şeklinde yapılacaktır. Bu minvalde eğitim işbirliği protokolünün özelde  “Müzede Tarih Dersi” şeklinde ifade edilmesi de uygun bulunmuştur.

Katılımcılar, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği´ne uygun hareket edecektir.   Öğretmenlere yönelik eğitimlerde “Okuma Kültürü”, “Yazı Atölyesi”, “Sunum Teknikleri”, “Drama” başlıkları kullanılacaktır. Tarih-kültür proje prototipi yazma, gezİ sonrası yazı türleri ile ilgili çalışmalar, müze atölyesi, zamanda yolculuk atölyesi, vb atölye çalışmaları da yapılacaktır.

15-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-2016

      

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.