İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artık Sanata Uzaktan Bakmak Yok!

Beyoğlu Halk Eğitim Merkezimiz zanaatkârlıkla sanatı birleştiren projeleriyle öne çıkıyor.
Artık Sanata Uzaktan Bakmak Yok!

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün giriş katındaki sergi alanının bu haftaki konuğu Beyoğlu Halk Eğitim Merkezi.  Beyoğlu Halk Eğitim Merkezimizde özellikle müzik ve resim kursları alanında önemli çalışmalar yapılıyor.

Merkezimizin okuma -yazma seferberliği kapsamında açtığı kurslara katılım sayısı da yüksek. Bunun yanı sıra robotik kodlama gibi alanlarda ciddi çalışmaları var. Kurs çeşidinin çok fazla olması sebebiyle kurslar talebe göre planlanıyor.

Üretim Çok Önemli

Beyoğlu Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin birbirinden güzel ürünlerinden oluşan sergisini İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil ziyaret etti. Beyoğlu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Şükrü Gelmez, kursiyerlerin el emeği göz nuru çalışmaları hakkında İl Millî Eğitim Müdürümüze bilgi verdi.

Sergide resimler ve kaligrafi çalışmalarının yanı sıra kadınlar için açılan kurslardan el nakışı çalışmalarının niteliği hemen fark ediliyor.  Bir bütün olarak ele alındığında, sergide bir araya getirilen bu seçki halk eğitim merkezlerimizdeki çalışmaların çeşitliliğini ortaya koyuyor. Gelmez “İnsan üretmeden yaşayamaz. Biz buna zanaatkârlık da diyebiliriz. O yüzden kursiyerlerimizi üretime teşvik ediyoruz. Bu sergi de bunun iyi bir örneği. Kursiyerlerimizin el nakışı başta olmak üzere çok güzel çalışmaları var.” diyerek sergi hakkındaki görüşlerini paylaştı.  Açılışı 18 Mart’ta gerçekleşen sergi 22 Mart’a kadar gezilebilecek.

Yeni yetenekleri kucaklayan ve onlara seslerini duyurabilecekleri bir platform sunan Beyoğlu Halk Eğitim Merkezi, özellikle eğitim ortamlarımızın niteliğini artıracak iyi örnekleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca dezavantajlı gruplara yönelik Çalgıcı Mektebi Projesiyle önemli bir çalışmaya imza atan merkezimiz sanata önem verdiğini ortaya koyan uluslararası bir proje ile karşımıza çıkmakta.

 “Art Has No Age” (Sanatın Yaşı Yoktur) 

 Beyoğlu Halk Eğitim Merkezi, Ulusal Ajans destekli “Art Has No Age” (Sanatın Yaşı Yoktur)  adıyla önemli bir projenin de koordinatörlüğünü yapıyor.  “Artık sanata uzak durmak, uzaktan bakmak yok” anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan Beyoğlu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Şükrü Gelmez proje hakkında şunları söyledi: “Beyoğlu Halk Eğitim Merkezimiz, Ulusal Ajans tarafından onaylanan Art Has No Age’ (Sanatın Yaşı Yoktur) adlı Erasmus+ projesini sürdürüyor. Projemiz, 2017 yılının Eylül ayında başladı, 2019 yılının Eylül ayında sonlanacak. İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın partner olduğu projede, her ortak ülkeden katılan  yetişkin sanat eğitimi öğrenicilerinin, projenin sağlamış olduğu imkanlarla, hobi olarak başladıkları resimler yerine birer çağdaş sanat ürünü hâline getirmeleri amaçlanıyor.”

 Katılımcıların çağdaş sanat eğitimi üzerine çeşitli dersler aldığını ve farklı sanat dalları öğrenimi için atölye çalışmalarına katıldıklarını belirten Gelmez, “Kursiyerler,  dört uluslararası hareketliliğe katılıp, her ülkenin öncü sanatçılarının çalışmalarını, en önemli galeri ve müzelerde yakından görme imkânı elde ederek, farklı kültürlerden gelen diğer katılımcılarla birlikte çalışma imkânı buldular. Bu sene sonuna doğru ortak ülke katılımcılarının proje kapsamında ürettiği çağdaş sanat eserleri sergilenerek çalışmamız sonlanacak.” şeklinde konuştu.

19-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.