İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AR-GE Heyecanını Paylaşmak

AR-GE Biriminin sürekli gelişen boyutlarını görmek için tüm çalışmalarını izleyip heyecanını paylaşmak gerekiyor.
AR-GE Heyecanını Paylaşmak

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz,  2023 Eğitim Vizyon Belgesi ve Stratejik Planı doğrultusunda eğitimde AR-GE anlayışının yaygınlaşarak projelerin işlerliğinin artırılmasıyla mutlu çocuklar odaklı bir eğitim sürecinin hayata geçeceğine inanıyor. Zira ilk bakışta AR-GE projelerinin iki temel bileşeni bulunur. Birinci bileşen AR-GE Birimi bünyesinde geliştirilecek teorik ve kavramsal altyapı ile birlikte yenilikler, ikinci bileşen ise uygulamadır.

Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan projelerin süreç takibiyle, yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları bağlamında Ağustos ayı eylem planının ele alındığı bir toplantı yapıldı. Yenilik faaliyetlerinin devamı ve var olan işleyişi daha da geliştirme niteliğindeki toplantı Müdürlüğümüzün Tuna Salonu'ndaydı.

Birbirimizden öğrenmenin imkânlarını ortaya koyan toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral ve AR-GE Birimi üyeleri katıldı. Tanışmanın ardından bilgi, yatkınlıklar ve deneyimler çerçevesinde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nda yapılacaklar üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Gelişim Odaklı Bir Yolculuk

AR-GE çalışmalarında kurumsal potansiyelin önemini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, "Hepimizin bildiği üzere AR-GE Birimindeki tasarım ve yenilik faaliyetlerinin vazgeçilmez unsuru insandır. Bu faaliyetlerin artması, gelişmesi bu işi üstlenen öğretmenlerimizin ve paydaşlarımızın nitelikleri ile doğru orantılıdır. AR-GE Birimindeki faaliyetler, ihtiyaçların iyi gözlenmesine ve yenilikçi fikirlere dayanır.Türü ne olursa olsun projelerimiz gelişim odaklı bir yolculuk olduğundan, bu konuda çalışan arkadaşlarımızın da farklı özelliklerinin olması çok tabiidir. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün bu yöndeki çalışmaları, Bakanlığımızın uzun vadeli amaçlarına ulaşılabilmesinin ancak daha iyiyi merakla araştıran insan unsuru ile mümkün olduğunu gösterir. İşte tam bu noktada, heyecanı üst düzeyde olan sizlerin eğitime bakışınızdaki derin ve keskin gözlem gücü;süreçleri ve verileri ele alışınızdaki olgunluk ve incelik; durumları ortaya koyuşunuzdaki kültürel zenginlik kurumsal kapasitemizi artırıyor." dedi.

İlham Veren Öğrenmeler

Eğitimde ilham veren projelerle önemli işler yapılabileceğini belirten Yazıcı, "Eğitim ortamlarımızı, yenilikler ve iyi uygulama faaliyetleri konularında bilinçlendirmek, heves oluşturmak, bu konuda yeni projelerin ortaya çıkmasını sağlamak, onları desteklemek, imkânlar sunmak ülkemize, şehrimize ve mutlu çocuklar hedefimize her daim katkı sağlayacak çok boyutlu bir çabadır. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusundaki dönüşüm sürecimiz devam ediyor. Bugün gelinen noktada ilham veren öğrenmeler sayesinde hem mevcut insan unsurumuzun yetkinliği arttı hem de yeni yetkin arkadaşlarımızın da aramıza katılması sağlanmış oldu. Özünde yenilik barındıran AR-GE'nin bir araya toplayan, sahiplenen, zamanın ruhuna tutunan, sürekli gelişen boyutlarını görmek için projelerimiz başta olmak üzere tüm çalışmalarımızı izleyip heyecanını paylaşmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Kurumsal Kültürümüz ve Yenilikçilik

Yenilik odaklı olarak faaliyet gösterildiğini kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti: "AR-GE projelerinin temelde nitelikli insan unsuru gerektirdiği bilinen bir gerçekliktir. Bu yüzden çalışmalarımıza özgüvenle başlamalıyız. Sizlerin bilgi ve deneyimlerinizle katkıda bulunduğunuz çalışmalara ilaveten yeni projeler ve tasarımlar üzerinde düşünmeliyiz. Şunu daima göz önünde bulundurmalıyız: AR-GE Birimindeki insan unsurumuzun niteliklerini artırması, gelişmeleri takip etmesi, kendini sürekli yenileyebilmesi bu alandaki çalışmalarımızın olmazsa olmazlarındandır. Uyguladığımız projelerle ülkemizin nitelikli insan gücüne ve 2023 hedeflerine katkıda bulunuyoruz. İnanıyorum ki AR-GE Birimi,  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ileriye yönelik ihtiyaçlarını araştıracak, bununla ilgili yeni projeler üretecek. Merakın, öğrenmekten ve keşfetmekten alınan hazzın örnekleriyle dolu, ufuk açıcı projeler kurumsal kültürümüzle yenilikçi yönelişler arasında bir köprü olacak. Bu vesileyle önümüzdeki dönemin birbirimizden öğreneceğimiz ve fark yaratacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum. Katkılarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

Daha sonra İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil ile Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral, AR-GE Birimi'nin çalışmalarının nitelik açısından süreklilik arz ettiğini çeşitli boyutlarıyla ortaya koydular. Ayrıca eğitim süreçlerinin güçlendirilmesi konusunda veriye dayalı, adım adım ilerleyen ve uygulamaya yönelik bir yol haritasının önemi vurgulandı.

06-08-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.