İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Alan Tercihleri Portalı

Alan Tercihleri Projesi, Millî Eğitim Bakanlığımız ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi arasında imzalanan İş Birliği Protokolü kapsamında hazırlandı.
Alan Tercihleri Portalı

Bilindiği üzere meslek, insanlara yararlı mal ya da hizmet üretmek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, belli bir eğitimle kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, kuralları toplumca belirlenmiş etkinlikler bütününü ifade eder. Bunun ayrılmaz bir parçasını teşkil eden mesleki eğitim ise, toplumsal hayatın her alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye teknik elemanlar yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve becerileri verme sürecidir.

Ülkemizin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilmesi, küresel rekabette yerini alabilmesi, eğitime ayrılan kaynakları daha verimli ve etkin kullanabilmesi için temel dayanak noktası eğitim sisteminin tüm süreçlerinin kaliteye dayalı hâle getirilmesidir.

Meslekler, Alanlar,  Mesleki ve Teknik Eğitim

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki ve teknik eğitime bakış açısı ise Türkiye ekonomisi ve demokrasisini birbiriyle ilişkilendirme ve çok daha güçlü bir eğitim sistemi ortaya çıkarmaya dönük. Bakanlığımızın mesleki ve teknik eğitimde temel önceliği mesleki ve teknik eğitimi yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırarak genç nüfusumuza gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmaktır.  Hızla değişen bilgi, teknoloji, üretim yöntemleri ile iş hayatındaki gelişmelere paralel olarak dinamik bir yapı sergileyen mesleki ve teknik eğitimin önemi koranavirüs salgını sürecinde de görüldüğü üzere tüm dünyada giderek artmaktadır.

Sosyal, ekonomik ve fiziksel yapıların sürekli değişmesine paralel bir şekilde, eğitim sisteminin bu gelişmelerle eş güdümlü olarak dönüşmesi daha da önemlisi mesleki ve teknik eğitimin zamanın ruhuna uygun olarak dönüştürülmesi süreci devam ediyor. Bu çerçevede hayata geçirilen projelerden biri de Alan Tercihleri Projesi. Proje Millî Eğitim Bakanlığımız ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi arasında imzalanan İş Birliği Protokolü kapsamında hazırlandı. Alan Tercihleri Portalı öğrencilerimizin mesleki ve teknik eğitimin tüm alanlarına dair içeriklerle karşılaşmasını temin etmeyi, daha sonra ortaya çıkacak etkileşimle de sahayı biraz daha zenginleştirmeyi hedefliyor.

Bir Yol Haritası

Birçok gencimiz, gerek lise tercihlerinde gerekse lise sona geldiği hâlde hangi alanda çalışması ya da okuması, nereye yönelmesi gerektiği konusunda bazı tereddütler yaşayabiliyor. Bu da bizim onlara çok güçlü bir rehberlik hizmeti vermemizin zaruretini ortaya koyuyor. Hiç şüphesiz tüm çalışma alanlarını içeren bu güçlü rehberlik hizmetinin de çok önemli bir boyutu, mesleki ve teknik eğitim tarafı. Zira bu boyut doğrudan doğruya hayat sahnesiyle ilgili bir boyut olduğu için çocuklarımızın meslekler ya da bu mesleklerin icraat alanları gibi konularda uygun mesleği seçebilmek için biraz bilgilendirilmeye ihtiyaçları var. Öğrencilerimiz bunu da oldukça işlevsel şekilde Alan Tercihleri Portalı marifetiyle alabilecekler.

Bir yol haritası niteliği taşıyan Alan Tercihleri Portalı, mesleki ve teknik eğitime ilişkin tercihlere rehberlik ediyor. Meslekleri ve alan programlarını bilmeyi mümkün kılan deneyim içeren tanıtım videoları da bu portal içinde sunuluyor. Öğrencilerimiz alanlar hakkındaki sorularına doğrudan cevap alabiliyorlar. Alan Tercihleri Portalı, yurt dışı eğitimlerden eğitimcilerin eğitimine, kariyer imkânlarından doğru tercihlere, geleceği liseden itibaren planlamanın öneminden geleceğin mesleklerine kadar akıllara gelebilecek her türlü soruya çözüm arayan bir portal niteliğinde. Böylece mesleki ve eğitime erişimin geliştirilmesine, kapasitesinin artırılmasına, eğitim sektörünün toplumla ve iş dünyası ile ilişkilerinin geliştirilmesine ve nitelikli işgücünün istihdamının sağlanmasına katkıda bulunuyor. Öğrenci, öğretmen, alan uzmanı ve eğitim danışmanlarını bir araya getiren portal sayesinde iş hayatıyla eğitim dünyasını buluşturma imkânı doğuyor.

http://www.alantercihleri.com/

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.