İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aile ve Okulda Eğitimi Geliştir Öğrencilerin Geleceğinin Değiştir Semineri

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Aile ve Okulda Eğitimi Geliştir Öğrencilerin Geleceğinin Değiştir seminerinde velilerle bir araya geldi.
Aile ve Okulda Eğitimi Geliştir Öğrencilerin Geleceğinin Değiştir Semineri

Üsküdar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aile ve Okulda Eğitimi Geliştir Öğrencilerin Geleceğinin Değiştir seminerine İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Prof. Dr. Mustafa Karataş ve Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürü Sinan Aydın katıldı.

Böyle bir veli toplantısına bir öğretmen ve bir eğitimci olarak hayatında ilk kez katıldığına değinerek velileri büyük bir içtenlikle tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “ Mustafa Karataş Hocamızın seminer konusu itibariyle de baktığımız zaman ne kadar burada sizin bulunmanızın ne kadar anlamlı olduğunu bir kere daha anlamış oluyoruz. Şunu söylemek istiyorum yıllardır üzerine zihin yorduğumuz hususlardan bir tanesi olarak ve en büyük sorunlarımızdan biri velilerimizin eğitim süreçlerine dâhil edilmesi meselesidir. Maalesef bu Türkiye’de büyük bir sorun ama inanın bu sadece Türkiye’nin bir sorunu değil. Dünyanın her yerinde Avrupa’da, o eğitim sistemlerinin çok güçlü olduğunu söyledikleri Norveç ve Finlandiya’da dâhil olmak üzere ülkelerde de velilerin eğitime dâhil edilme problemi var” dedi.

Öğrencilerin, ilk öğretmeninin annesi ve babasının yani veliler olduğunu vurgulayan Yelkenci sözlerine şöyle tamamladı:

“Hani eğitim bilimciler derya 7 yaşına kadar kişiliğin yüzde 70’i oluşur diye oradan kalan yüzde 30 içinde eğitimciler uğraşırlar. O yüzden sizin hem okul öncesinde hem de okul sürecinde çocuğunuzun bir veli olarak kendim içinde söylüyorum, çocuklarımızın eğitiminde bizim yapmamız gereken şey, her okulun yaptığından hem önce geliyor hem de daha fazla. O yüzden burada bulunmanız bu nokta-i nazardan da çok önemli. Ancak biz veliler olarak hep kaçırıyoruz, ıskalıyoruz bunu ıskalamadığınız ve bu daveti kabul ettiğiniz için, çocuklarınız için buraya geldiğinizden ötürü hepinize tekrardan teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de tabi ki seminer davetini kabul ederek buraya geldiği için kıymetli Hocamız Prof. Dr. Mustafa Karataş’a ediyorum. Bunu düşünen ve organize eden okul müdürümüze de canı gönülden teşekkür ediyorum. Son olarak Hz. Ali’nin bir sözüyle bitirmek istiyorum. Aslında bu çocuk psikolojisi açısından da önemli yol gösteren bir sözdür, Hz. Ali buyuruyor ki ‘Her bir çocukla 7 yaşına kadar oynayın, 15 yaşına kadar arkadaş olun, 15 yaşından sonrada onlara akıl danışın onlarla istişare edin.’ Eğer bunu yapabilirsek çocuklarımızın geleceği çok daha güzel çok daha parlak olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese hususiyetle de sizlere teşekkür ederim.”

24-10-201724-10-201724-10-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.