İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahşap Oyuncak Üretimine Eğitim Desteği

Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ahşap oyuncak üretimi ile ilgili yeni başlatılan pilot proje için seçilen altyapısı güçlü dört kurum arasında yer alıyor.
Ahşap Oyuncak Üretimine Eğitim Desteği

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye´de ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimiyle ilgili sektör temsilcileri ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Millî Eğitim Bakanlığı,  daha önce ülkede ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimi ile ilgili bir süre önce önemli bir adım atarak mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi için pilot uygulamayı başlatmıştı.

Millî Eğitimi Bakanı Sayın Ziya Selçuk, başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya sektör temsilcilerinin yanı sıra Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Numanoğlu, daire başkanları ve uzmanlar katıldı.

Sektörle İş Birliği

Toplantıda, ahşap oyuncak eğitimi öğretim programının birlikte oluşturulması, sektör temsilcilerinin tecrübelerinin pilot okullara transferinin sağlanması, bu alanda eğitim verecek öğretmenlerin işbaşı eğitimlerine sektörün destek vermesi, öğrencilerin eğitiminin gerçek üretim ortamlarında yapılmasının sektör tarafından desteklenmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda, sektör temsilcileri, Bakanlığın alandaki gelişmelere yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yürütmesini talep etti. Okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zekâ materyallerinin tasarlanması ile okullarda kurulması planlanan beceri atölyelerinde bu materyallerin kullanımına yönelik bir AR-GE birimi kurulmasına karar verildi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ahşap oyuncaklarla ilgili yürütülen projeyi çok önemsediklerini belirterek yeni başlatılan pilot proje için illerde altyapısı güçlü okulları seçtiklerini bildirdi.

Nitelikli İnsan Gücü İçin

Ankara´da Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezinden sonra İstanbul’da Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa’da İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir’de de Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini proje okul olarak belirlediklerini kaydeden Bakan Selçuk, bu okulların sayısını sektörün o ildeki durumuna göre artıracaklarını vurguladı.

Ahşap oyuncakta yerli üretimin oldukça sınırlı olduğunun altını çizen Selçuk, şunları kaydetti:

“Bu süreci sektör temsilcileri ile birlikte yürütmek ve bu alanda yerli üretime destek olmak istiyoruz. Böylece ortak projeler geliştirebileceğiz, birbirimizi destekleyebileceğiz. Ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü ortaöğretim seviyesinde yetiştirebileceğiz. Böylece hem kendi pazarımızı yerli üretimle destekleyebileceğiz hem de dünyada bu pazarda ülke olarak daha güçlü yer alabileceğiz.”

Toplantıda, dünyada önemli bir pazar oluşturan ahşap oyuncak üretiminde ülkeler arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu olduğu dile getirilirken, Türkiye´nin son 5 yılda yaptığı oyuncak ithalatının bedelinin 3 milyar doları aştığı bildirildi. Bu rakam göz önüne alındığında hem Millî Eğitim Bakanlığı’nın üretime eğitimle destek vermesi hem de yerli üretim yapan sektörle iş birliği geliştirmesinin bu alanda Türkiye´nin rekabet gücünü artıracağına vurgu yapıldı.

21-11-201821-11-201821-11-201821-11-201821-11-201821-11-201821-11-201821-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.