İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ağaçların Adları İstanbul

Projenin bayrak ve sertifika töreni Fatih Çapa Fen Lisesi'nde yapıldı.
Ağaçların Adları İstanbul

Ağaçların Adları İstanbul projesi 2023 Vizyon projeleri kapsamında değerler eğitimi alanına ait bir çevre ve kültür projesidir.Projenin amacı İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı devlet okullarında, öğrencilerin okul bahçelerinde bulunan ağaçların adlarını öğrenip tanıyabilmeleri, onların bu konudaki bilgi eksikliğini gidererek doğaya saygılı olmalarını sağlamak. Ayrıca okul ve kurum bahçelerinde bulunan ağaçların envanterini çıkarıp, görünen bir yere asmaları ve farkındalık kazanmaları hedefleniyor. Kitapçık hazırlayarak arşiv kültürüne katkı sunmak, görsel, afiş ve tabelalarla dikkat çekerek geri bildirim kültürü oluşturulması da projenin amaçları arasında yer alıyor.

Yeşili Koruyan Ağaç Dostu Okul

Ağaçların Adları İstanbul Projesine bu yıl 434 okulumuz başvuruda bulundu, bu okullarımız bahçelerinde bulunan ağaçların envanterini çıkarıp,  okullarının duvarına astılar. Projemize geçen yıl 181 okulumuz bu sene ise 213 okulumuz okullarının bahçelerinde bulunan ağaçların kitapçığını hazırlayarak "Yeşili Koruyan Ağaç Dostu Okul" bayrağı ve sertifikası almaya hak kazandı.Ağaçların Adları İstanbul Projesi çerçevesinde 216 okulumuz proje yürütücümüz tarafından ziyaret edilerek öğretmen ve öğrencilerle birlikte "Ağaç Adı Takma" etkinlikleri düzenlendi. Böylece saha çalışmalarında proje tanıtıldı ve uygulama örnekleri gerçekleştirildi.

 Projenin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı bayrak ve sertifika töreni Fatih Çapa Fen Lisesi'nde yapıldı.  Törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, proje koordinatörlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Ekolojik Okuryazarlık

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, törende yaptığı konuşmada; çocuklarımızın doğa içerisinde olma, ağaçların adlarını bilme açısından projenin önemli bir çalışma olduğunu belirtti. Öğrencilerimizin ekolojik okuryazarlığını geliştiren projeye katkı sunan herkese teşekkür eden Yazıcı, "Yeşili Koruyan Ağaç Dostu Okul" bayrak ve sertifikalarını projede görev alan okul sorumlularına verdi.

Orman Haftası'nda 1.557 adet fıstık çamı ile on adet meyve ağacı toprak ile buluşturuldu. Mayıs ayında 39 ilçemizde "bizim meyve ağacımız" etkinliği yapıldı. Etkinliğin amacı öğrencilerimizin okullarının bahçelerinde bulunmasını istedikleri meyve ağacını belirleyip, sonra okul bahçelerine bu ağacı temin etmekti. Etkinlik çerçevesinde 13 ilçemizdeki 20 okulumuza 22 okulumuzun ziyareti ile gerçekleştirildi.

Birbirinden Güzel Etkinlikler

Okullarımızdan gelen envanter tabela verileri değerlendirilerek ağaç türü çok olan okullarımız belirlendi. Böylece ağaç türü az olan okullarımızdaki öğrencilerimizin çok ağaç türü olan okul bahçelerini öğretmenleri gözetiminde ziyaret ederek gözlem yaparak ağaçları tanıyabilmelerini sağlandı. Bu etkinlik ilkokul öğrencilerinin ortaokul,ortaokul öğrencilerinin liselerimizin bahçelerini ziyaret etmeleri sağlanarak öğrencilerimizin bir sonraki kademedeki gidebilecekleri okulların bahçelerinide görerek tanımalarına ve okul seçimlerinde katkı sunmayı da amaçlıyordu.

Ağaçların Adları İstanbul projesi kapsamında proje için Hüveyda Gümüş tarafından yazılan "Nefesim" ve "Ağaçlar" şiirleri müzik öğretmenlerimiz tarafından bestelendi, öğrencilerimizce seslendirildi. Bunlar görsel ve sosyal medyada yayımlandı.

Ağaçların Adları İstanbul Projesinin web sayfasında www.agaclarinadlari.istanbul  ziyaret edilen okulların fotoğrafları ve "Okullarımızda Bulunan Ağaç Türleri" kitapçığı yayımlandı. Ayrıca projenin duyuru ve fotoğraflarıyla örnek çalışmalarayer verildi.

28-06-201928-06-201928-06-201928-06-201928-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.