İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADIM ADIM DOĞA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı arasında ‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü’’ 22.10.2015 Perşembe günü imzalandı.
ADIM ADIM DOĞA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü’’ imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Eğitim Müdürü Gökmen AYDIN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-Ge Birimi üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Proje 2010-2011 Eğitim Öğretim yılında yapılan protokol ile hayata geçirilen projenin ilk protokolünde Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 39 İlçemizde 3000 öğrencimiz yararlanmıştı.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında imzalanan Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü ile 39 ilçemizde 1250 okulumuzun 50.000 öğrencisine Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkından ücretsiz yararlanma imkânı tanımış olacağız. Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü kapsamında okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileridir. Bir başka değişle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm okullarımızı kapsamaktadır.

‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü’’ Milli Eğitim Bakanlığımızın İlk ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği gereğince öğrencide yeni ilgi alanları oluşturmaya yönelik, öğrencilerin bilimsel ve sosyal alanlarda gelişimlerine katkı sağlamak, çağdaş eğitime katkıda bulunmak ve toplum hizmetini amaçlamaktadır.

Ayrıca ‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü’’ Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgilendirme, Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Canlıların Korunması Hakkında Bilgilendirme, Uygulamalı Botanik Bilgilendirmesi, Doğadaki Canlıların Doğal Kamuflajı ve Çevremizdeki Canlılar Hakkında Bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından belirlenen 1250 okuldan 50.000 öğrencinin Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkını istedikleri zaman rezervasyon yaparak ziyaret etmeleri.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, geziye katılan tüm gruplara, sınıf seviyesine uygun, öğretim programı ile ilişkilendirilmiş eğitim paketleri ile bilgilendirme yapılacaktır. Yani sınıf seviyesine uygun sunumlar gerçekleştirilecektir.

Ayrıca Okul Müdürlüklerimizin talep etmeleri halinde çevre kulüpleri, doğa ve çevrenin korunması ile ilgili faaliyetler, bitki ve hayvan türleri üzerine olan her türlü deney ve uygulamalar, biyoloji sınıflarının (dilediklerinde) her yarı dönemde iki derslerini Park’ta yapmaları ve ortaklaşa yürütülecek projelere (kompozisyon, resim, fotoğraf, duvar boyama, bilgi yarışmaları, bitki dikme, ağaçları etiketlendirme, tanıtım yazıları hazırlama vb.)ait talepler, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Müdürlüğü ile ortaklaşa mutabakatla yürütülebilecektir. Bu projelere katılan öğrencilerin, proje kapsamında, Park’a girişleri ücretsiz olacaktır.

‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü’’ imza töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’2010-2011 Eğitim Öğretim yılında ilk adımını attığımız bu güzel proje paydaşlığının bu sene 6. senesine girmesi ve genişleyerek, güçlenerek, samimiyetle ilerliyor olması beni son derece mutlu ediyor. 3 bin öğrencimizi kapsayan bir protokolle başladığımız bu projede bugün imzalayacağımız protokol ile 50 bin öğrencimiz yararlanacak. Bu sayısal verilere bakıldığında proje paydaşımız Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkının samimiyeti ve öğrencilerimiz için faydalı olma çabası bizim için son derece değerli. Ayrıca çocuklarımızın öğretmenlerinden öğrendiği bilgileri yerinde inceleme ve bu bilgileri özümsemesi açısından da yararlı olacağına inanıyorum.

Daha önce yaptığımız protokoller kapsamında gerçekleştirdiğimiz ziyaretler esnasında çocuklarımıza yapılan sunumları dinleme fırsatımız oldu. Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatlarına ve öğrencilerimizin yaş grubuna uygun sunumlar yapılmasına şahit olduğum için gönül rahatlığıyla okullarımıza, çocuklarımıza Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkını ziyaret edebilirsiniz diyorum. Hatta İstanbul’da eğitim gören tüm çocuklarımızın burayı görmesini tavsiye ederim. Sadece çocuklarımıza değil eğitim öğretim sürecinin tüm paydaşlarına avantajlar sağlayan bir protokol imzalıyoruz. Yani çocuklarımız velileri ile ailecek Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkını ziyaret etmek istediğinde de bazı avantajlar sunan bir protokol imzalıyoruz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızın eğlenerek öğreneceği bir programı onlara hediye edebilmekten dolayı ayrıca mutluyuz. 50 bin çocuğumuzun mutluluğu 50 bin ailenin mutluluğu olacaktır diye düşünüyorum. Sözlerime son verirken projede ülkemizin geleceği 50 bin çocuğumuza bu imkanı sağlayan proje paydaşımız Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel YILMAZ ve çalışanlarına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Eğitim Müdürü Gökmen AYDIN’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum. ‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Projemizin çocuklarımıza, öğretmenlerimize, okullarımıza ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum’’dedi.

‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Protokolü’’ imza töreninde duygularını dile getiren Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel YILMAZ; ‘’Geleceğimizin teminatı çocuklarımızla böyle bir proje kapsamında bir araya gelmek bizler için son derece mutluluk vericidir. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ın Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ve “Adım Adım Doğa Projesi” ile ilgili olarak belirttiği düşünceleri bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sayın Müdürümüzün de bahsettiği gibi altı yıldır yürüttüğümüz bu protokol ile on binlerce öğrencimize ulaşmak ve onların gelecekte gülümseyerek hatırlayacakları bir anının parçası olmak hiçbir maddi değerle ölçülemez. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkının alanında hizmet veren bölgenin tek tesisi olmanın sorumluluğu ile hareket ediyoruz. Hayvanat bahçelerinin üç ana görevinden biri olan çocukların eğitimi kapsamında üstümüze düşeni yapmaktayız ve yapacağız.

Altı yıldır İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kapısından içeri bir dost ziyaretine gelir gibi giriyoruz ve müdürümüzün, İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarımızın bizleri aynı duygularla karşıladıklarına şahit oluyoruz. Bunun için her sene protokolümüzün sunduğu imkânlardan yararlanacak öğrenci sayımızı artırma gayretiyle çalışıyoruz.

Bu vesileyle başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL’a, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Eğitim Müdürü Gökmen AYDIN’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum. ‘’Adım Adım Doğa İşbirliği Projemizin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum’’dedi.

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.