İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Açıköğretim Okulları Diploma Töreni

Açıköğretim Okulları Diploma Töreni

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi´nde açık öğretim okullarının 25. yılı dolayısıyla düzenlenen diploma törenine Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Bakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, açık öğretim okullarının, öncelikle örgün eğitim yaşına çıkmış vatandaşlar için ama bunun yanında engelliler, çalışanlar, askerde bulunanlar, evinde kalmak mecburiyetinde olanlar için de hizmet verdiğini anlattı.

"Eğitim bu hükümetin en öncelikli konusudur"

Her engelin eğitimle aşılabileceğini ifade eden Yılmaz, "Engeller bedenlerde değil, zihinlerde olmasın. En büyük engel zihinlerde olduğu zaman. Bilin ki bu engeli de yine eğitimle ortadan kaldırırız." dedi.

Açık öğretim lisesi mezunu olup, geçen yıl üniversite sınavına giren vatandaşlardan 527´sinin hukuk fakültesini, bin 962´sinin mühendislik fakültesini, 160´ının tıp fakültesini kazandığını anlatan Yılmaz, "Bizim eğitimde amacımız, fırsat eşitliğini sağlamak, herkese kaliteli eğitim sunmak. Türkiye´nin bugünü dünden çok daha iyi. Çünkü eğitim bu hükümetin en öncelikli konusudur. Bütçeden en fazla payı eğitime veriyoruz.  Çünkü eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmişsiniz demektir, eğitime önem verirseniz de her şeye önem vermişsiniz demektir." ifadelerini kullandı.

Millî Eğitim Bakanı Yılmaz, Türkiye´de derslik sayısını arttırıp, derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azalttıklarını söyledi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 28´den 17´ye, derslik başına düşen öğrenci sayısını 36´dan 24´e düşürdüklerini belirten Yılmaz, "Türkiye´nin doğusunda da batısında da fırsat eşitliği ve kaliteli eğitim vermek için ne gerekiyorsa yapıyoruz, eğitimi teknolojiyle buluşturuyoruz. İstiyoruz ki evlatlarımızı bilgi otoyollarına ulaştıralım. Bu kapsamda Fatih Projesi´ni başlattık. Öğrencilerimize 1 milyon 400 binin üzerinde tablet bilgisayar verdik." şeklinde konuştu.

"20 bin öğretmeni daha alacağız"

Bakan Yılmaz, 21 yüzyılda diğer ülkelerle yarışabilmek ve çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkabilmek için mutlaka eğitimi teknolojiyle buluşturmak gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Kaliteli eğitim vermek için 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Önümüzdeki şubat ayında ilana çıkıyoruz, 20 bin öğretmeni daha alacağız. Toplam öğretmen sayımız şu anda 904 bin. 20 bini daha aldığımızda 924 bin öğretmenimiz olacak. Özel okullarda da öğretmenlerimiz var, Türkiye´de toplam bir milyona yakın öğretmenimiz, 18 milyona yakın öğrencimiz var. 7 milyon 700 binin üzerinde de yüksek öğretime gidenler var. Toplam 25 milyon yapar.

Kaliteli eğitim vermek adına okul öncesi eğitimi yaygınlaştırıyoruz. 2019 yılında 5 yaş için okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yüzde 90 seviyesine ulaştıracağız, 5 yaşı bu seviyeye ulaştırdığımızda, 4 yaşı da okul öncesi eğitim kapsamına alacağız. İdeal olanı 3,4,5. Genel ibare şu; ´verin bana 7 yılı, 70 yıl sizin olsun.´. Ne demek bu? Üç yıl okul öncesi eğitim, 4 yıl da ilkokul. Dolayısıyla 7 yılda siz temeli sağlam atarsanız, bunun üzerine inşa edecekleri ortaokulu, lisesi ve yüksek öğretim daha sağlam olacaktır."

"Yabancı dili 5. sınıflarda yaygınlaştırıyoruz"

Yılmaz, daha kaliteli eğitim vermek için yabancı dili 5. sınıflarda yaygınlaştırdıklarını, 81 ilde 130 bin öğrencinin okuduğu okulları pilot okul seçtiklerini belirterek, haftada 15 saate yakın İngilizce dersiyle bir yıl sonunda bu sistemdeki başarıyı gördükten sonra yaygınlaştıracaklarını söyledi. Türkçe okur yazarlığı veya matematik okur yazarlığı zayıf olan 3 ve 4. sınıf öğrencilerine ilave yetiştirme kursları vereceklerini anlatan Yılmaz, ilk defa bu yıl özel yetenekli çocuklar için okul açtıklarını, önümüzdeki yıl Ankara ve İzmir´de bu okulları yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

“Hayalleriniz için hiçbir zaman geç kalmadınız”

Bugün aslında sadece bir öğretim mezuniyetinde olmadıklarını dile getiren İstanbul Valisi Vasip Şahin, şunları söyledi:

“Özverileri yüksek, cesareti yüksek, kahramanlarla karşı karşıyayız. Hayatının bir döneminde örgün eğitime devam edememiş veya o imkânı bulamamış kişilerin bugün azimle,  kararlıkla ve gayretle çalışarak o istihdamı, o herkes gibi topluma faydalı olmanın yolunu bulduğu bir gündeyiz. Kendilerine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Ülkemizde biraz önce söylendi, 1 milyonu aşkın bugün Açıköğretim’de okuyan öğrencimiz var. Bunun 300 bini İstanbul’da. Bugün teknolojinin gelmiş olduğu nokta itibariyle artık eğitimin kalitesinde hemen hemen hiç fark kalmadı. Açıktan eğitim, uzaktan eğitim ya da örgün eğitimdeki eğitim metodolojisi birbirinin aynısı ve birbirini tamamlar hale geldi. Dünyaya baktığımızda bugün birçok prestijli üniversitenin artık uzaktan eğitimi de beraberinde götürdüğünü görüyoruz. Dolayısıyla biraz önce tanıtımda da bahsedildiği gibi o noktayı bende tekrar kullanmak istiyorum. Hayalleriniz için hiçbir zaman geç kalmadınız, hiçbir zaman geç kalmadık, hayatımızın her hangi bir aşamasında, her hangi bir yerde hayallerimize ulaşmak, hayallerimizi gerçekleştirmek mümkündür. Yeter ki bunu arzulayalım  ve isteyelim, yeter ki bu yönde gayret gösteri verelim. Bu programı burada düzenlediği için Millî Eğitim Bakanlığımız’a ve Sayın Bakanımız’a bu faaliyet ve diğer faaliyetler için, eğitimimizin seviyesinin yükseltilmesi hususunda geceli gündüzlü gayretleri için şükranlarımı arz ediyorum. Bu faaliyetleri  İstanbul’da gerçekleştirdikleri için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

“Açıköğretim okulları 25 yılda 2 milyona yakın mezun verdi”

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel de, açıköğretim okullarının 25 yılda 2 milyona yakın mezun verdiğini söyledi. Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitim hakkını herkes için sağlama çabası içinde olduklarını vurgulayan Altunel, çeşitli nedenlerle öğrenimlerini tamamlayamamış ve eğitim hayatına yeniden yön vermek isteyenlere büyük fırsatlar sunan açıköğretim okullarının, eğitime açılmış bir kapı olduğunu dile getirdi.

Genel müdürlük bünyesinde hizmet veren açık öğretim okullarının, bir uzaktan eğitim modeli olduğunu, ek sınavlar hariç yılda 3 dönem mezun verdiğini aktaran Altunel, "Çeyrek asırdır hedefimiz hep aynı, öğrencilerimize en iyi eğitim hizmetini sunmak. Bugün açık öğretim okullarında iş ve işlemler internet aracılığıyla yürütülmektedir. Ders içerikleri kitap olarak verildiği gibi internet ortamında da sunulmaktadır, e-devlet üzerinden istedikleri belge ve bilgilere öğrenciler istedikleri gibi ulaşabilmektedirler. Açık öğretim bilgi yönetim sisteminden tüm bilgileri takip edebilmektedirler." diye konuştu.

“İstanbul’da 3 milyon öğrencimizin 309 bini Açıköğretim okullarında”

Sabah Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün bir programı vesilesiyle  Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın teşrifleriyle Dolmabahçe’de ‘5. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler Sergisi’ programında beraber olduklarını belirten İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci şöyle konuşu:

“ Bugün Bakanlığımız’ın İstanbul’daki ikinci programını beraber beyrukte ediyoruz.  Bu nedenle öncelikle Sayın Bakanımız’a bu programlarda İstanbul’u tercih ettikleri için teşekkürlerimi arz ediyorum. Kıymetli misafirler İstanbul’da 3 milyon öğrencimizin 309 bini Açıköğretim okullarında. Öğrencilerimizin 17 bini, Açık ortaokullarında ve 292 bini de Açıköğretim liselerinde. Bu okullarımıza devam eden öğrencilerimizin de 140 bini erkek öğrenci, 169 bini de kız öğrenci. 3 milyonun yüzde onuna tekabül ediyor yani İstanbul’daki öğrenci sayısının yüzde onuna tekabül ediyor. Bu noktada Açıköğretim okullarının, ne kadar büyük bir imkân olduğunu müşahede etmek doğru değil. Ama daha anlamlı olan daha önceki örneklerde Serkan Uman kardeşimiz ve Sarıkaya öğrencilerimizin başarıları ve iş adamımızın başarısı bu imkânların ne kadar büyük bir imkân olduğunu gösteriyor. Bu duygu ve düşüncelerle ben tekrar Bakanlığımız’ın bu programları İstanbul’da yapmış olduklarından dolayı teşekkürlerimi arz ediyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, yeni mezunlara diplomalarını vererek, günün anısına fotoğraf çektirdi.

08-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.