İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AB Erasmus+ Programı

Erasmus+ Programı proje başvurularında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün onlarca projesi hibe desteği almaya hak kazandı.
AB Erasmus+ Programı

Hareketlilik için önemli fırsatlar sunan Erasmus+ Programı, kuşkusuz, kişilerin gelişimiyle doğrudan bağlantılı olan sosyal alışkanlıklarının şekillenmesinde en önemli etkenlerden biri. Program, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 eğitim hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlaması açısından ayrı bir önem taşıyor.

Proje Tabanlı Çalışmalar

Proje tabanlı çalışmayı önemseyen İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında yaklaşık 5 bin öğretmenimize AB Erasmus+ KA101, KA102 ve KA229 proje yazma eğitimi verildi. Eğitim ortamlarımızdaki her proje öğrenmek ve yeni kültürler tanımak için bulunmaz bir imkân olduğunun altını çizen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Erasmus+ Programı'nın eğitimciler tarafından büyük ilgiyle karşılandığını belirtti. Yazıcı "Bu yıl Erasmus+ Programı doğrultusunda hazırlanan projelerde ciddi bir artış oldu. Ülke genelinde kabul edilen proje başvuru sayısı bakımından kurumlarımızın öne çıkması proje tabanlı çalışmanın öneminin fark edilmesiyle doğrudan ilişkili.Unutmamak gerekir ki, okul, öğrenci ve öğretmen arasındaki iş birliğinin güçlü olması olumlu bir okul iklimi oluşturulması çok değerlidir. Kültürel yakınlaşmayı sağlayan Erasmus+ Programı kapsamından ileride daha da çok sayıda kurumumuzun yararlanacağını öngörüyoruz." dedi. 

Öğretmen ve öğrencilerimize tecrübe kazanma fırsatı da sunacak olan projelerin çok değerli olduğunu kaydeden Yazıcı "Toplam bütçesi hayli yüksek olan proje hibeleri Erasmus+ Programı'nın önemini eğitim hayatımızda daha anlaşılır hâle getirmektedir. Somut getirisi olan yenilik ve iyi uygulamaların değişimi ile bireylerin öğrenme hareketliliği projelerinin eğitim ortamlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Millet ödevimiz eğitimin önemli bir yönünü teşkil eden proje tabanlı çalışmaya önem veren ve bu konuda farkındalık oluşturan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Erasmus+ Programı kapsamındaki Projeler

Millî Eğitim Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda bireysel ve kurumsal gelişimi sağlamak için çaba harcamak çok önemli. Birlikte çalışma fikri, Erasmus+ Programı kapsamında yapılan projeler ile günlük hayatımızda daha anlaşılır hâle gelmektedir. Okul Eğitimi Personel Hareketliliği ( KA101) alanında il genelinde 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında başvuru yapılan proje sayısı 432 iken bu eğitim öğretim yılında bu sayı 1.002 şeklinde gerçekleşti. Sosyal içerme, fırsat eşitliği, duyarlı vatandaş olma bilincinin geliştirilmesi yanında eğitim alanında çoklu iş birliğinin yolunu açan projeler yetişkin, okul ve mesleki teknik eğitimi kapsıyor. İl Millî Müdürlüğümüzün sistemli ve ciddi çalışmaları neticesinde KA101 projelerinde 17 projesi kabul edildi. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında ise geçen proje sayısı 7'ydi. İlimiz bu sonuçlarla KA101 alanında Türkiye'de ikinci oldu.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Okul Eğitimi Personel Hareketliliği (KA101) faaliyeti kapsamında 3 projeyle hibe desteği almaya hak kazanarak bir ilke imza attı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün hibe desteği almaya hak kazanan projeleri ve miktarları şöyle sıralandı:

İngilizceyi Yeterli Konuşma ve Çocuklar için Farkındalık: 42.724.00- Euro

Şiddet Yok Masal Var: 36.030.000 Euro

Yenilikçi ve Gelişen Eğitim Modeli: Hârezmî 57.280.00 Euro

İstanbul İl Millî Eğitim Hibe Toplamı: 136.034.00 Euro

İl Geneli Toplam Hibe Miktarı: 405.116. 00 Euro

Yeni Umutlar Yeni Heyecanlar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Mesleki Eğitim Personel Hareketliliği (KA102) faaliyeti kapsamında 42 Proje ile birinci sıradadır. Geçen yıl geçen proje sayısı ise 39 olup toplam hibe miktarı 2.161.744.00 Euro'dur.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği (KA104) faaliyeti kapsamında ilimize ait kabul gören proje sayısı 2 olup toplam hibe miktarı 24.915.00 Euro'dur.

Kabul edilen KA101, KA102 ve KA229 kapsamındaki projelerle öğretmen ve öğrencilerimizin hareketlilikleri desteklenerek uluslararası kapasitelerinin artırılması sağlanacak. Bu sayede Avrupa Birliği ülkelerindeki okullarda yapılan uygulamaları görme imkânı bulunacak.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.