İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6. Bilim ve Fikir Festivali Ödül Töreni

6. Bilim ve Fikir Festivali’nde, ödüller sahiplerini buldu.
6. Bilim ve Fikir Festivali Ödül Töreni

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Üsküdar Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği liseli gençlerin projelerinin yarıştığı liseli gençlerin projelerinin yarıştığı 6. Bilim ve Fikir Festivali’nde ödüller, sahiplerini buldu.

Üsküdar Üniversitesinin Çarşı yerleşkesinde düzenlenen tören, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un da katılımıyla yapıldı.

Proje Disiplini ve Kültürü

Törende konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu gibi etkinliklerde insanın yarışırken birçok şey öğrendiğini belirterek, festivalin ilkinin 2013’te yapıldığını hatırlattı.

Uzun vadede geleceğin sahibi olarak gençlerin yaşam farkındalığını üretken bir yapı içinde ülke ve toplumun geleceğine fayda sağlayıcı niteliğe ulaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Tarhan, şunları kaydetti: “Bu festivalde öğrenciler yarışıyorlar, aynı zamanda proje disiplinini, kültürünü öğreniyorlar, hayatın bir proje olduğunu öğreniyorlar. Biz küçük yaşlarda onların içlerindeki o güzelliklerin ortaya çıkmasına ve geleceklerini kazanmasına katkı sağlamış oluyoruz. Artık bu proje kurumsallaştı. İnşallah devam ettirmeye çalışacağız. Millî Eğitimimizin burada çok katkısı oldu. Bunu yaparken tabii bir tarafta da gençlerin kendileriyle ilgili projeleri var ama gençlerin yaşadığı toplumla gelecekle hayatla ilgili de projeleri olmalı. Bunun için biz sadece mühendislik ya da fen projeleri değil de aile, sağlık ve sosyal bilimler projeleri de dâhil ettik.”

Tarhan, bu tarz çalışmaların devam etmesinin faydalı olacağına işaret ederek, “Bir gencin hayat projesi olması lazım… Gençlere proje odaklı hayata bakışı öğretmemiz gerekiyor. Gençlere uğrunda çile çekilecek, mücadele edilecek, yaşam amacı seçilecek idealler vermemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Yarışmada Kaybeden Yok

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, yarışmada çok nitelikli çalışmalar ortaya çıktığını belirterek, kazanan ya da kaybedenin olmadığını düşündüklerini ifade etti. Özil, tüm liselerde yapılan duyurular sonucunda yarışmaya 335 başvuru yapıldığını, projelerin hepsinin birbirinden değerli, kaliteli ve nitelikli olduğunu anlatarak, “Burada amaç yarışmaktan daha çok, çocuklarımızın bilimsel düşüncelerini ateşleme, onların proje tabanlı çalışmaları, bu kapsamda yaptıkları çalışmaların değerlendirilmesi ve bu sürece katkıda bulunmalarıydı. Ben gerçekten öğrencilerimize ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Burada kazanan, kaybeden olmadığını düşünüyoruz. Çünkü ilerleyen zamanlarda sizler gibi gençlerin proje tabanlı çalışmalarına, araştırmalarına çok ihtiyaç var. Bu kapsamda çok güzel ürünler geliştirildi. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Öğrenciler Üç Kategoride Yarıştı

İstanbul genelinde 122 okuldan 335 proje başvuru yaptı. Bu okulların 45 tanesi Anadolu Yakası, 77 tanesi Avrupa Yakasındadır, başvuran okulların 84 tanesi devlet, 38 tanesi özel okuldur. Okul türlerine göre başvuruların dağılımları şöyle:

 

OKUL TÜRÜ SAYISI
Anadolu İmam Hatip Lisesi 20
Anadolu Lisesi 38
Çok Programlı Lise 1
Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 25
Fen Lisesi 9
Özel Lise 27
Fen ve Teknoloji Lisesi 1
Temel Lise 1

 

Başvuru yapan projeler Fen ve Teknoloji, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere üç kategoride değerlendirildi.  Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzden görevlendirilen öğretmenlerimizden oluşan jüri oluşturulan paneller ile başvuru yapan projeleri değerlendirdi. Sonuçta 129 proje ön değerlendirmeyi geçti. Ön değerlendirmeyi geçen projelerin 47’si Sözlü Sunuma; 82’si Poster Sunuma davet edildi.

Gençleri gözlemlemeye, düşünmeye, araştırmaya ve proje üretmeye yönlendirmeyi amaçlayan festivalde, aynı zamanda birçok etkinlik de gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesinde düzenlenen törende projede başarılı olan öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Festivalde bu yıl öğrenciler, Sağlık, Sosyal, Fen ve Teknoloji bilimleri olmak üzere üç kategoride yarıştı. Her üç kategoride birincilere 6 bin, ikincilere 4 bin lira, üçüncülere de 2 bin lira ödül verilirken 4 -14 arası dereceye girenlere ise 500 liralık “Başarılı Proje Ödülü” takdim edildi. Dereceye giren projelerin danışman öğretmenlerine de para ödülü sunuldu.

Sağlık Bilimleri kategorisinde, Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Batuhan Samet Doğan ve Salih Hamza Suyun, öğretmenleri Şebnem Avşar danışmanlığında hazırladıkları “Diyabet Hastaları İçin Nefes Yolu İle Yüksek Şeker Ölçen Uyarı Cihazının Yapılması” projesi ile birinci oldu.

Sosyal Bilimler kategorisinde, Cengizhan Anadolu Lisesi’nden Muhammet Talha Ökte ve Umut Çakar, öğretmenleri Ömer Muştu danışmanlığında hazırladıkları “Sosyal Kitap Ağı” projesi ile Fen ve Teknoloji Bilimleri kategorisinde de Ahmet Rasim Anadolu Lisesi’nden Abdulkadir Özbek, öğretmeni Aysun Oduncu danışmanlığında hazırladığı “Asistan Gözlük” projesi ile birincilik ödülünün sahibi oldu.

Birincilerin ödüllerini, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi.

19-04-201919-04-201919-04-201919-04-201919-04-201919-04-201919-04-201919-04-201919-04-201919-04-2019

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.