İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenliği

4. İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenliği

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü´nce "İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri" nin bu yıl dördüncüsü düzenlendi.

Sultanahmet Meydanı´ndaki 9-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek şenlikte kent genelinde faaliyet gösteren 44 Halk Eğitim Merkezi ve 2 Olgunlaştırma Enstitüsü olmak üzere 46 Hayat Boyu Öğrenme Kurumu; öğrenme etkinliği, kısa atölye çalışmaları ve sahne gösterileri düzenlendi.

3 gün boyunca devam eden şenlikte, 2017-2018 öğretim yılının birinci döneminde düzenlenen 63 alan ve bin 170 dalda 38 bin 946 kurstan yararlanan, 832 bin 131 kursiyerin bilgilerini, becerilerini ve el emeği eserlerini sergilendi.

4. İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenliği Açılış Programına; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve birçok vatandaş katıldı.

Şenliğin açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, öğrenmenin doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreç olduğunu hatırlattı.

Teknolojinin gelişmesiyle küçük yaştaki çocukların dahi çok hızlı öğrendiklerini ve öğrenmenin artık örgün eğitimin inhisarında olmaktan çıktığını belirten Şahin, "Son yıllarda bu çok daha farklı boyutlara ulaştı. Artık yaygın öğretim ve öğrenim, hayat boyu öğretim ve öğrenme evrildi. Her an ve her fırsatta öğrenmek zorundayız. Bilginin bu kadar hızla üretildiği, geliştiği, arttığı ve çabuk bir şekilde sanayiyi, ekonomiyi ve toplumu etkilediği bir dünyada bundan geri kalmak mümkün değil. Geri kalan, bırakın olduğu yerde kalmayı, neredeyse uçurumda yuvarlanmak gibi bir akıbetle karşı karşıya kalır." dedi.

Bunun için hem millet hem de devlet olarak çok ciddi atılımlar yapmak zorunda olunduğunun altını çizen Şahin, "Hamdolsun bu bilinç tüm devletimizin her kademesinde var ve buna göre politikalar üretiliyor. Bu sebeple zaten devletimiz son 15-20 yıldır bütçedeki en büyük payı eğitime ayırmaktadır. Alt yapı noktasında da epeyce ilerleme kaydedildi. İstanbul´da derslik ortalamamız 30´lara ulaştı. Dolayısıyla bu konuda hem devlet hem de millet olarak fiziki altyapı olarak sağladığımız desteği, bundan sonra her bir birey olarak hepimiz bunun üstüne katma değer üretmemiz lazım. Bu da sürekli öğrenme ile olur. Her gün yeni bir bilgiyi edinmeyle olur." diye konuştu.

İnsanların ´ben okuldan mezun oldum, diplomamı aldım, işim gücüm de var´ deyip oturma imkân ve fırsatlarının olmadığını hatırlatan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Büyük Önderimiz (Hazreti Muhammed), ´Beşikten mezara kadar ilim öğrenin´ demiyor mu? Dolayısıyla her bir bireyimiz hiç vakit israf etmeden, öğrenme ve bilgiyi geliştirme, becerileri arttırma performansı içerisinde olmak durumundayız. Bir taraftan okullarımız diğer taraftan üniversitelerimiz, sayı olarak çoğaldı. Gelecek adına çok güzel işaretler var ama bizim, katma değer üreten özgün bilgiyi, mutlaka kendimiz üretmeliyiz. Şunu da ifade etmeden geçmemek gerekir. Okuma-yazma bilme konusunda İstanbul, bu yıl geçen yıla göre 5 kat bir gayret içerisinde. Geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde 10 bin vatandaşımıza okuma-yazma öğretirken, bu yılın aynı döneminde 50 bin vatandaşımıza okuma yazma öğretmişiz. Hedefimiz sene sonuna kadar 100 bini aşmak. 2019 yılı sonuna kadar da İstanbul´da okuma yazma bilmeyen vatandaşımızın kalmamasını amaçlıyoruz."

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül de 7´den 70´e hangi dönemde olursa olsun her yaşta ve her çağda özel mekân aramaksızın her vatandaşa hizmet verdiklerini belirtti.

Gül, "Bizler her an için yeni şeyler öğrenmenin, öğrendiklerimize yeni şeyler katlamanın gerekliliğine inanan insanlarız. 2017 yılı itibarıyla Türkiye genelinde 7 milyon 34 bin vatandaşımız, ´bilgilerime yeni şeyler katmak zorundayım. Kendimi hem mesleki hem de kültürel anlamında bilgimi, görgümü arttırmak zorundayım´ düşüncesiyle bakanlığımızın çalışmalarına katıldı." ifadelerini kullandı.

Beşikten mezara öğrenmeyi öğütleyen, öğrenme fırsatını nerede bulursa bulsun öğrenmeyi öğütleyen bir iklimin mensupları olduğumuzu ifade eden Yelkenci, “Millî Eğitim Bakanlığı çalışmalarında Türkiye’mizin genelinde gerek kendini geliştirmek için, gerekse meslek edinmek için yapılan bu çalışmalara katılan ve bu fırsatları en iyi şekilde değerlendiren insanlar olarak ülkemizin geleceğine çok büyük bir katkı sunduğumuzu özellikle ifade etmek isterim.” dedi.

Yelkenci, İstanbul’da 44 Halk Eğitim Merkezi, 2 Olgunlaşma Enstitüsü ile beraber her yıl yaklaşık olarak 1 milyon kursiyere açık öğretim alanında, okuma yazma seferberliği alanında, meslek edindirme kursları alanlarında hizmet verdiklerini dile getirdi.

Yelkenci, 4. İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenliğini yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmek ve İstanbul halkıyla paylaşmak üzere düzenlediklerini belirtti.

Törende, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın ve Değerli Eşleri Hanımefendi Emine Erdoğan´ın öncülüğünde ve himayelerinde başlatılan "Okuma-yazma Seferberliği´nde" eğitim gören ve başarılı olan bazı kursiyerlere belgeleri verildi.

Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekipleri Artvin Yöresi Halk Oyunu gösterisini sunduktan sonra şenliğin kurdelesi kesildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci açılan stantları gezerek öğretmenlerden, usta öğreticilerden ve kursiyerlerden ürünler hakkında bilgi aldı.

16-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.