İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. İSTANBUL ÇOCUK VE GENÇLİK SANAT BİENALİ AÇILIŞI YAPILDI.

İlk olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve “İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın 2010 yılında sürdürülebilir projeler çerçevesinde desteklediği ve halen devam eden tek projesi olan 4.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali açılışı  İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ın katılımıyla Beyoğlu sanat galerisinde gerçekleşti. 
4. İSTANBUL ÇOCUK VE GENÇLİK SANAT BİENALİ AÇILIŞI YAPILDI.

18 Nisan - 23 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılması planlanan   Dördüncü 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali; İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurumsal ortaklığında; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Beyoğlu Belediyesi, İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Akbank Sanat, Şehir Hatları A.Ş, ENKA Vakfı, İSMEK, İBB Engelliler Müdürlüğü, İsveç Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, Doğuş Üniversitesi, SALT Galata gibi 40’ın üzerindeki kamu ve STK işbirliği ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Açılış törenine İstanbul vali Yardımcısı Ahmet Hamdi USTA,İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr.Muammer YILDIZ,Beyoğlu  Belediye başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN, PALETDER Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Selçuk  ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti 

4.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali İstanbul’da öğrenim gören 3 milyon öğrencinin, genelde de tüm Türkiye ve Dünya çocuklarının çağdaş sanatın içinde yer almaları,  oluşturdukları özgün sanatsal üretimlerini, kamusal mekanlarda izleyici ile buluşturmaları için oluşturulan sanat organizasyonu kapsamında18 Nisan - 23 Mayıs 2016 tarihleri arasında plastik sanatlar disiplinlerinin güncel sanat uygulama ve düzenlemeleriyle sanatçı sunumu, performans, video gösterimi, atölye çalışmaları, panel, söyleşi, eğitim, sahne performansı ve konser gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.

2016 yılının Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilecek 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin başlığı "Uyandırma Servisi, GÜNAYDIN!" olarak belirlendi. Bu tema ile amaçlanan, Türkiye´den ve yurt dışından, çocuk ve gençlerin farklı sanat disiplinlerinde (görsel sanatlar, film, dans, müzik, tiyatro, yeni medya...) yaratıcı ve bağımsız biçimde sanatsal üretimlerde bulunmaları amaçlanıyor.

4.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

Kültürel ve sanatsal organizasyonlara destek olmanın kurumsal görevlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Bienalin sürdürülebilir bir etkinlik olması için gönüllü çalışan sivil toplum kuruluşları, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve kamu kurumlarının, çocukların eğitimi bakımından çok önemli bir başarıya imza attıklarını kaydeden Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı´nın artık, sürdürülebilir bir nitelik taşımayan eski eğitim politikalarını bir kenara bırakarak çocuk merkezli bir müfredatı hayata geçirdiğinin altını çizdi.

Muammer Yıldız, bilginin dikte edildiği değil, bilginin aktarılması sırasında "çocuğu merkeze alan" bir anlayışı öne çıkardıklarını ifade etti. 

Bu yaklaşımın sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenmesinin önemine değinen Yıldız, "Çocuklara temel becerileri kazandırmak için çağdaş eğitim sistemlerinin yaygınlık kazanması gereklidir" diye konuştu.

Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkese çocuklarımız, gençlerimiz, öğretmenlerimiz adına teşekkür ediyorum’’ dedi. 

PALETDER Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Selçuk da hedeflerinin gençleri geleceğe hazırlamak olduğunu kaydederek, bu doğrultuda bir iklim yarattıklarını ve organizasyonun dünya çapında, benzeri olmayan büyük bir etkinlik konumuna ulaştığını kaydetti.

Selçuk, sanatın geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de yaratıcılığı ifade etmenin en köklü aracı olacağını ve gençlere yol gösteren en güçlü kılavuz olacağını vurguladı.

Günümüzde teknolojinin geldiği nokta dolayısıyla, bir kişinin bir parmak hareketinin hem ekonomiyi hem dünyayı değiştirebileceğini ifade eden Selçuk, "Onun için bizim misyonumuz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı´yla birlikte, çocuklarımızın olabildiğince yaratıcı olanaklarını zenginleştirmek, onların beslenme kanallarını çeşitlendirebilmek" ifadelerini kullandı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.