İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı vesileyle bir mesaj yayımladı.
30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Tarihimiz çok büyük ve parlak zaferlerle doludur. Fakat milletimizin Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son parçası olan 30 Ağustos'ta kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu ve etkili bir meydan savaşı pek azdır. Bu yüzden Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesidünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihteki yerini aldı. Bizlere bu büyük zaferi armağan eden İstiklal Harbimizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ordumuzun tüm mensuplarını rahmetle ve şükranla anıyorum. Şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Her yıl içimize yeni bir zafer havası dolduran 30 Ağustos, milletimizin tarih boyunca istiklalini ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığının en önemli sembollerindendir. Diğer büyük başarılarımız gibi, 30 Ağustos Zaferi de bize, şartlar ne kadar zor olursa olsun milletlerin başarıya ulaşması konusunda önümüzde her zaman yeni bir yol bulunabileceğine işaret eder. Ayrıca kazanılan bu büyük zaferin, esaret altında yaşayan mazlum milletler için umut kaynağı olduğunu da hatırlamak gerekir.

Malazgirt Zaferi ile başlayan Anadolu'yu kendimize vatan kılma mücadelemizin kalıcı olduğunu en sıkıntılı dönemimizde, sömürgecilere karşı kazandığımız Çanakkale Zaferi ile ilan etmiştik. İşte 30 Ağustos Zaferi, kendi vatanımıza sahip çıkma azim ve kararlılığımızın yeni bir atılıma dönüşmesinin adıdır.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması sürecinde tarihimizin anlaşılmasının önemli olduğunun farkındayız. Hiç şüphesiz milletimizin vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini her zaman canı pahasına koruyacağının bilinmesi ve nesilden nesile bu mirasın aktarılması sürecinde biz eğitimcilere büyük görevler düşüyor.

Tarihimizle ilgili bilgilerini artıran çocuklarımız ve gençlerimiz bugünün büyüklüğünü ta içinden ancak edebiyatla duyabilirler. Edebiyatımızın değerli isimlerinin İstiklal Harbimiz ve diğer zaferlerimizi anlattığı eserlerin mutlaka okutulması gerekiyor. Mavi vatanımızla ilgili yeni ve büyük başarıların eşiğinde bulunduğumuz şu günlerde böylesi okumaların müşterek kültürümüze, tarihî hafızamıza ve millî benliğimize büyük katkı sunacağına inanıyorum. 

Bağımsızlığımızı zaferle tarihe yazdığımız bu önemli gün vesilesiyle bir kez daha, şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

                                                                                                        Levent Yazıcı

                                                                                           İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.