İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3. Ölçme Değerlendirme Günleri

İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimiz öğretmenlerimizin ölçme değerlendirme alanında farkındalıklarının geliştirilmesi amacıyla seminerler düzenliyor.
3. Ölçme Değerlendirme Günleri

Eğitim sisteminde, eğitim politikaları başta olmak üzere müfredat, materyal, teknoloji gibi alanlarda yapılan her türlü reform ve iyileştirme çabalarının başarısı, uygulamada büyük ölçüde öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleki yeterliliklerine, algılarına ve adanmışlıklarına bağlıdır. 

Bu çerçevede odağında çocuğun refahı olan kapsayıcı ve nitelikli bir eğitim hizmetinin sağlanmasında, öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki becerilerinin geliştirilmesi öncelikli bir önem taşımaktadır. Bu önceliği temel alarak 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında ölçme değerlendirmede süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir anlayış ortaya konulabilmesi amacıyla İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından akademisyenlerin katkılarıyla öğretmenlerimize yönelik çevrim içi 3. Ölçme Değerlendirme Günleri düzenleniyor.

3. Ölçme Değerlendirme Günleri'ne katılacak öğretmenlerimiz test geliştirmede madde analizi, sınıf içi ölçme değerlendirme, bireye uyarlanmış testler, uzaktan eğitimde ölçme değerlendirme araçları, tanılayıcı ölçme değerlendirme, uzaktan eğitimde çoktan seçmeli sorular ve e-değerlendirme ile yaratıcı ve yenilikçi gençler konularını hem öğrenecekler hem de deneyim kazanacaklar. 

3. Ölçme Değerlendirme Günleri 24 Ağustos-30 Ağustos 2020 tarihleri arasında 18.00-21.00 saatlerinde düzenlenecek. İstanbul ve İstanbul dışında görev yapan öğretmenlerin başvurusuna açılan ve yoğun bir ilgiyle karşılanan eğitim sürecine 6 farklı üniversiteden 7 akademisyen katılacak.

 Zoom programı üzerinden verilecek seminer programı ise şu şekilde: 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Serkan Arıkan "Test Geliştirmede Madde Analizi 1", Amasya Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ümit Çelen "Sınıf İçi Ölçme Değerlendirme" konusunu anlatacak.  25 Ağustos Salı Günü Trakya Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Eren Halil Özberk "Testlerin Kısa Tarihçesi ve Geleceği: Bireye Uyarlanmış Testler" üzerinde duracak.  Marmara Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Elibol "Uzaktan Eğitimde Ölçme Değerlendirme Araçları" konusunu 26 Ağustos Çarşamba günü anlatacak.

28 Ağustos Cuma Günü ise Anadolu Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan Şahin "Tanılayıcı Ölçme Değerlendirme" konusunu ele alacak.  Boğaziçi Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Serkan Arıkan "Test Geliştirmede Madde Analizi 2",  Anadolu Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Necdet Karadağ  "Uzaktan Eğitimde Çoktan Seçmeli Sorular ve e-Değerlendirme" konularını 29 Ağustos Cumartesi günü sunacaklar. 

30 Ağustos Pazar Günü ise Necmettin Erbakan Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Yavuz "Başımıza İcat Çıkaran Çocuklar ve Gençler" çerçevesinde bir sunum yapacak.

Hazırlanan bu seminerler ile öğretmenlerimizin ölçme değerlendirme bilgi ve becerilerinin arttırılması ve uzaktan eğitim sürecinde ölçme değerlendirme uygulamalarının tanıtılması, farkındalıklarının geliştirilmesi hedefleniyor.

24-08-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.