İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3. Okul Aile Birliği Zirvesi

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğince düzenlenen 3. Okul Aile Birliği Zirvesi'nde, eğitimde okul, aile ve okul aile birliklerinin önemi ele alındı.
3. Okul Aile Birliği Zirvesi

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğince Üsküdar Belediye binası Mavi Salonda gerçekleştirilen zirve, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda, Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafı okundu.

Zirvenin açılış oturumunda konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, "Eğitim ailede başlar, okulda olgunlaşır. Okul ve aileyi, kuşun kanadı gibi birbirinden ayrı göremeyiz."  ifadelerini kullandı. 

Okul Aile Birliğinin Önemi

ÖNDER Genel Başkanı Sayın Kamber Çal, okul aile birliği konusunda zorlandıklarını dile getirerek, "Türkiye'de belki okul aile birliği kavramını önceleyen, bunu geliştirmeye katkı sağlamaya, bunun farkındalığını ortaya koymaya çalışan, bunun mücadelesini veren ender kuruluşlardan bir tanesiyiz." dedi.

Gelişim gösteren okullar gördüklerinde mutlu olduklarını ifade eden Çal, ÖNDER olarak okul aile birliklerini geliştirmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek de ilçede 94 bin 751 öğrenci olduğunu, bu rakamın Anadolu'da bir ilin nüfusuna denk geldiğini ifade etti. İstanbul'da 3 milyon 200 bin civarında öğrenci bulunduğunu belirten Demiryürek, şöyle konuştu:

"Bu birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla. Tabii bunların meydana getirdiği müthiş bir ekonomi de var. Bu ekonominin doğru yönetilmesi gibi bir zaruret var. Baktığımızda okulların servisleri, kantin işletmeleri, aklınıza gelebilecek diğer okul ekonomisinin içinde olan alanların okul aile birlikleri tarafından idare edildiğini görüyoruz. Bu idarenin okul amaçları doğrultusunda yapılması, büyük önem arz ediyor. Bu doğru yönetimin de bence en temel ilkesi kuralların doğru koyulmasıdır."

Zirvede konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise "Bizim eğitim politikamız, iki önemli temele dayanıyor. Birincisi geleneklerimiz ve bu gelenekler kısmının önemli bölümünü de aile oluşturuyor diye düşünüyorum. İkincisi de bilimin ve ilimin çizdiği yoldur. Bu iki noktanın çatışmasıyla eğitim politikalarımız asla yürüyemez." diye konuştu.

Açılış oturumu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek'e plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Evde Okul, Okulda Aile Yaklaşımı

Çocuklarımızın gelişimi için "Evde Okul, Okulda Aile Yaklaşımı" oturumunda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı da çocuğun yetişmesinde tüm toplumun sorumluluğu olduğunu anlattı.  Bütünleşmeye vurgu yapan Yazıcı, tek başına okulun veya ailenin yeterli olmadığını aktararak, ülkeye yön verenlerden okulun bulunduğu çevrede oturan esnafa kadar herkese sorumluluk düştüğünün altını çizdi.

Çocuğun dünyaya geldikten sonra ilk etkileşimde bulunduğu annenin çok önemli olduğunu dile getiren Yazıcı, "Günümüzde yapılan araştırmalar kişilik gelişiminde 0-3 ile 0-6 yaş grubunun büyük önem arz ettiğini ortaya koyuyor. Okulla ev çocuğun yetişmesinde etkili. Bu noktada ailedeki kültür çocuğun yetişmesinde hayli belirleyici.  Çocuğa temas etmemiz için önce çocuğun etkileşim içinde olduğu anne babaya ulaşmak gerekiyor. Bu çerçevede Bakanlığımızın hayat boyu öğrenmeye verdiği önem daha iyi anlaşılacaktır." dedi.

Zirvede, "Çocuklarımızın gelişimi için 'evde okul, okulda aile' yaklaşımı" ve "Okul aile birliklerinin nitelikli bir yenilikle eğitime katkı sağlaması" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

17-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.