İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı Açıldı

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, 3. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı’na katıldı.
3. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı Açıldı

Beykoz Belediyesinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği çocuk kitapları fuarı öğrencilerle buluştu.

3. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı açılışına İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Adem Sefer ve çocuklar katıldı.

Kitap Okuma Oranları Artıyor

Fuar açılışında konuşan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “Dijital teknolojinin öğrencileri bağımlılıkla tesiri altına aldığından şikâyet edilse de kitap okuma oranları her geçen gün ülkemizde artıyor” dedi.

Yelkenci, bunun çok sevindirici bir durum olduğunu belirterek “Eli kalem tutanların sayısı da artıyor. Biz ümide yelken açmak istiyoruz. Bu oranlarda bizi buna zorluyor zaten. Cemil Meriç ´Kitap okumak zekâyı kibarlaştırır.´ der. Kibar zekâlı çocukların da bütün dünyayı kibarlaştıracağını bilerek kitap okumaya devam diyorum." şeklinde konuştu.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı´nı da hatırlatarak bulunarak, iki bayramı birden kutladıklarını söyledi.

 Teknolojinin yaygınlaştığı bir dönemde kitaba değer vermenin ve çocukları kitapla buluşturmanın verilebilecek en güzel hizmetlerden biri olduğunu anlatan Beykoz Kaymakamı Katırcı, Beykoz Belediyesine kitap fuarına öncülük ettiği için teşekkür etti.

Çocukların Tebessüm Etmesi

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, çocukların bu ülkenin geleceği olduğunu vurgulayarak, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Temennimiz bütün çocukların yüzünün gülmesidir. Yeryüzünde ağlayan çocuk olmasın. Çocuk ağlarsa dünya ağlar. Çocuk mutlu olursa dünya mutlu olur. Bütün çocuklar melek varlıklardır. Fuarımız, sevgi ve kardeşliğin olduğu, yazarlarımızın birebir göründüğü bir fuar olacak. Beykozlu çocuklar böyle bir kitap fuarına sahip oldukları için mutlular.”

Kitap, Yazar ve Okur Olarak Çocuk

Gençlik ve çocuk edebiyatı alanında en çok okunan yazarlardan Gülten Dayıoğlu, Kitap, yazar ve okur çocuğun buluşmasının kendi gözünde gerçek bir şenlik olduğunu vurgulayarak, “Ekmek su gibi bir şey benim için. Bu yaşta hâlâ okumayı sürdürüyorum. Doymuyorum. Eksiklik hissediyorum. Nasıl acıkınca yemek yersiniz, benimde zihnim acıkınca kitap okuyorum. Bu açlıkta hiç geçmiyor. Zihnimde oburluk var.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe onur konuğu olarak davet edilmesinin kendisine büyük mutluluk verdiğini belirten Dayıoğlu konuşmasına şöyle tamamladı:

“Hayalim sırf çocuğa özgü bir fuar kurulmasıydı. Hayalim gerçek oldu. Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.  82 yıllık hayatımda şunu anladım ki insan yetiştirirken eğitim ve öğretim gerekiyor.  Öğretim okullarda veriliyor. İnsanı insan yapan hasletler eğitimdir. Müfredat maalesef bilgi birikimine dayalı… Eğitim vermeye zaman kalmıyor. Kitap okumak eğitimin en kolay ve ucuz yoludur. Eğitim açığımızı kapatmak için kitap okumalıyız.”

İçerisinde tiyatro ve kukla gösterilerinde olduğu 75 yazar ve 75 yayınevinin katıldığı 3. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı 30 Nisan’a kadar Beykoz Belediyesi Açık Otopark alanında devam edecek.

25-04-201725-04-201725-04-201725-04-201725-04-201725-04-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.