İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü İstanbul’da düzenlenen törenlerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı.

Müdürlüğümüz Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme  Şube Müdürü Mustafa GÖLLER´İN başkanlığında İl Kutlama Kurulu Üyelerinin hazırlamış olduğu 24 Kasım Öğretmenler Günü törenleri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’ın Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Öğrenciler tarafından hazırlanan halk oyunları gösterilerinin ardından İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “24 Kasım Öğretmenler Günü Anma Programı”na Şişli Cemal Reşit Rey Konser Salonunda devam edildi.

  Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen programa Vali Yardımcısı Yusuf Ziya KARACAEV, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Şişli Kaymakamı Salih Işık, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, tören Öğretmenler Korosu tarafından ‘Öğretmen Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Sevtap YAPAR ’ın ardından kürsüye gelen İstanbul Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız,‘’Hepiniz hoş geldiniz 24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun. Öğretmenlik herkesin gurur duyduğu  herkesin onur duyduğu kutsallık atfedilecekse öğretmenlerimiz çok kutsal bir iş yapıyor.Dolayısıyla da onların bu gününe hazırlanmak kolay değil ekiplerimiz bu anlamda çok büyük çaba veriyorlar.Öğretmenlerin değer verilmesi atfedilmesi  anlamında bunu çok somut bir şekilde yıllardır en iyi şekilde yaptıkları için onlara çok teşekkür ediyorum.24 Kasım öğretmenler günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik ünvanının verilişi dolayısıyla ülkemizde 1981 yılından itibaren öğretmenler günü olarak kutlanıyor.Dünyada değişik tarihlerde kutlanıyor her ülkede öğretmenler günü var ama bizim ülkemizde de bunun vesilesi ve  doğru  tanımlaması belki gerçekten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e öğretmenlik sıfatının ünvanının verilmesiydi.Bu çoşkulu gün her yıl törenlerle kutlanıyor.Özellikle şunu ifade etmek istiyorum Milli eğitim bakanlığı olarak son yıllarda öğretmenlerimizin özellikle özlük haklarından başlayan düşünsel anlamda teknolojiyi kullanma anlamında çocuklarımıza daha iyi hizmet vermeleri için çaba sarfediyoruz.Ben istanbulda 125 bin öğretmenle çalışıyorum ve onlarla gurur duyuyorum ve de onları çoşkulu bir şekilde alkışlamanızı istiyorum. Emekleri yapmış oldukları iş bakımından ödediğiniz bedel ne olursa olsun onun karşılığı olmayacak bir iş yapıyorlar.Aramıza yeni gelen öğretmenlerimize iyiki geldiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Rahmete kavuşmuş olan tüm öğretmenlerimize de rahmetler diliyorum‘dedi.Dr.Muammer YILDIZ´ın ardından bir konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Yusuf Ziya KARACAEV “Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetli olan tüm öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm mesleklerin üzerinde olan çok özel ve kutsal bir mesleği icra eden öğretmenlerimiz, meslekleriyle ne kadar gurur duysalar azdır. Bugün ben de sizler kadar heyecanlıyım. Geleceğin Mustafa Kemal’leri sizlersiniz, geleceğimizi kuracak olan sizlersiniz. Bu ülkenin her alanda gelişimi sizlerin eseridir. Öğretmenler gününüzü tebrik ederim.”  dedi.   

Konuşmaların ardından ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen “Benim Öğretmenim” konulu şiir yarışmasında İl birincisi olan eserin, şiiri yazan öğrenci tarafından okunması sonrası Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Halk Oyunları ekibi gösterilerini sergiledi.

Emekli olan on öğretmene hizmet şeref belgelerinin  verilmesi ve öğrenciler arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından   Zeytinburnu Şemsettin Sami İlköğretim Okulu Türk Sanat Müziği Öğretmenler Korosunun verdiği konserle devam eden program Kartal Halk Eğitim Merkezinin folklor gösterisi ve mesleğe yeni başlayan genç öğretmenlerce okunan “Öğretmenlik Yemini” sonrası program ikramla sona erdi.24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında mesleğe yeni başlayan öğretmenler ve İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin katıldığı yemek ise 1453 Topkapı Sosyal tesislerinde gerçekleştirildi.

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.