İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

24 Kasım Öğretmenler Günü İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Öğretmen Akademileri tarafından Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde düzenlenen programla kutlandı.  
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın Taksim Meydanı'na Çelenk Koyma Töreni ile başladı.

Taksim'deki tören Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Beşiktaş İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin verdiği mini konser beğeniyle izlendi. Tören, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı'nın öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelerek fotoğraf çektirmesiyle son buldu. Çelenk Koyma Töreninin ardından Zübeyde Hanım Öğretmenevi'de düzenlenen programa geçildi.

Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen programa İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Sayın Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Sayın Zafer Aktaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Şaban Yılmaz ile emekli ve görevde bulunan öğretmenler katıldı.

 

"İyi insan olacak evlatlarımız sizlerin ellerinde yetişecek"

Günün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, öğretmenlerin gününü kutlayarak, "İnanıyorum ki, büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasında, dün olduğu gibi bugün de yarın da, iyi insan olacak evlatlarımız sizlerin ellerinde yetişecek" dedi.

Vali Yerlikaya, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlarken İstiklal Caddesi'ndeki veGaziantep'deki saldırılarda hayatını kaybeden Arzu Özsoy ile Ayşenur Alkan'ı yad ederek rahmet diledi.

Yerlikaya, şunları söyledi: "Asıl gayemiz, evlatlarımızın iyi birer insan olarak yetişmelerini sağlamak. Biliyoruz ki; iyi insan olmadan;başarılı bir mühendis, başarılı bir doktor, başarılı bir girişimci, ya da başarılı bir hukukçu olmanın imkânı yok. İyi insan olmadan; yapılan yatırımlar, verilen emekler, gösterilen çabalar boşuna. Ancak siz değerli öğretmenlerimiz sayesinde evlatlarımızı doğrularla ihyâ, yeniliklerle inşa edebiliriz. Emek ve fedakârlıklarınızla nesillerimizi geleceğe hazırlayabiliriz."

 

 "Öğretmen ruhlara mimarlık yapandır"

Programda konuşan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, "Mesleğine gönülden bağlı, hiç bitmeyen öğrenme ve öğretme yolculuğunda elinden gelen tüm gayreti gösteren, siz değerli öğretmenlerimizle bugünü birlikte kutlamanın tarifsiz mutluluğu içerisindeyim. Öğretmen sadece bilgiyi aktaran değil, ruhlara mimarlık yapandır."ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin ulvi olduğu kadar mesuliyeti de ağır bir mesleği icra ettiğini dile getiren Yazıcı, "Yarının dünyası sizin kudretli elleriniz arasında şekil alacaktır. Bu geleceği elde etmek için daima ağır vazifeler yüklenerek yürüyen bütün meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum." açıklamasında bulundu.

Aday öğretmenlerin yemin töreninin de gerçekleştiği programda aday konuşan Yazıcı, "Çocuklarımızı sevgi ile işleyerek onlardan milli ve manevi değerlere sahip şuurlu bir insan oluşturma sanatını icra edecek olan tüm aday öğretmenlerimize öğretme ve öğrenme yolculuklarının hayırlı olmasını diliyorum"değerlendirmesinde bulundu.

"Medeniyetler çıkmaza girdiği zaman onları diriltecek olan öğretmenlerdir" ifadesini kullanan Yazıcı, tüm öğretmenlere hitaben "Sizlerle birlikte medeniyetlerin başkenti kadim şehrimiz İstanbul'umuzda büyük bir eğitim ailesiyiz. Eğitimin, değerlerimizi ve kültürümüzü yeni kuşaklara aktarmak; iyi ve erdemli insanlar yetiştirmek için elimizdeki en önemli imkânlardan biri olduğunu biliyoruz.En iyi öğretmenler, sadece derslerini coşku ile anlatmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencinin en kutsal yönü olan kendi hakikatini aramasına da vesile olurlar."dedi.

 

Aday öğretmenler yemin ederek göreve başladı

Yapılan konuşmaların ardından öğretmenlerden oluşan halk oyunları grupları çeşitli yörelere ait halkoyunları gösterilerini sergiledi. Program sonunda aday öğretmenler yemin ederek göreve başladı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Etkinlikleri kapsamında Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi koordinatörlüğünde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Öğretmenler bir araya gelerek boğaz manzarası eşliğinde kanolarla deniz gezintisi yaptı. Türkiye İzcilik Federasyonu ziyaret edildi. Proje kapsamında oluşturulan "Tebeşir Tiyatro Topluluğu" Öğretmenler Günü Etkinlikleri kapsamında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde Anton Çehov'un "Yazmam Gerek" adlı tiyatro eserini sahnelediler.

 Etkinlikler kapsamındaki kutlamalar hafta sonuna kadar 39 ilçede devam edecek.

25-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-2022

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.