İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

İl Millî Eğitim Müdürümü Ömer Faruk Yelkenci´nin makam görevini 6. sınıf öğrencisi Samet Oğuz Kabil´e devretmesiyle başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 97. yıl dönümü İstanbul genelinde coşkuyla kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi olarak da bilinen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları dolaysıyla İstanbul genelinde okuyan öğrencileri temsil eden heyet, İl Millî Eğitim Müdürümü Ömer Faruk Yelkenci´yi makamında ziyaret etti.

Ziyarette il Millî Eğitim Müdürümüz Yelkenci, günün anısına öğrencililerle yaptığı kısa bir sohbetin ardından makam koltuğunu 6. sınıf öğrencisi Samet Oğuz Kabil´e bıraktı.

Bayramların Anlamını İdrak Etmeliyiz

6. sınıf öğrencisi Kabil yaptığı konuşmada, 23 Nisan´ın anlamının büyük olduğunu belirterek, “bu bayramlar birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz millet olarak iyi ve kötü günde beraber olduğumuz günlerdir” dedi.

Bu vatanı canları pahasına koruyan atalarımızın emanetlerini koruyarak ve geliştirerek nasıl yarınlara taşıyacağımızı düşünmemiz gerektiğini vurgulayan, 6. sınıf öğrencisi Kabil, "ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, yeni yetişen biz çocukların her zamankinden daha fazla birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetimiz vardır. Bayramları bu düşünce içerisinde anlayıp kutlamalıyız.” şeklinde konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci´nin “Gelecekteki proje ve önerilerin nelerdir?” sorusu üzerine 6. sınıf öğrencisi Kabil, sıkıcı derslerin daha nasıl keyifli ve eğlenceli hale getirmeyi düşündüğünü, sosyal ve manevi eğitimin daha fazla olabileceğini söyledi.

Öğrencilerin makam ziyaretinin ardından Yelkenci, Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenk bırakma törenine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması sonrasında Cumhuriyet Anıtına bırakan Yelkenci, İl kutlamalarının yapıldığı Cemal Reşit Rey Konferans Salonuna geçti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci birçok öğrenci ve velileri katıldı.

Çocukların Sorunlarını Gidermek

Öğrencilerin hazırladığı halk oyunları, müzik gösterisini izleyen Yelkenci, burada yaptığı konuşmada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın ilk kutlandığı yıllarda amacının çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden öteye geçen bir anlamının olduğunu vurguladı.  Bayramın maksadının toplumun farklı çocuk sorunları ile ilgilenmesinin sağlanması olduğunu belirterek  “Büyük savaşlardan çıkmış genç ve tahsilli nüfusunu kaybetmiş genç Türkiye’de çocuk ölümlerinin azaltılarak nüfus artışının desteklenmesi de önemli bir amaçtı" dedi 

Yelkenci, bugün o sorunlardan kurtulmuş ve güçlü bir Türkiye olarak dünya üzerindeki yerimizi almış olsak da farklılaşan sorunların varlığının bir hakikat olduğunun altını çizerek,

“Bu noktada bu bayramların çocuklarımızın daha nitelikli eğitim almasının sağlanması, sağlık sorunlarının minimize edilmesi, onların hayal güçlerinin desteklenmesine ayrıca ülkemizin etrafında yaşanan büyük olaylardan menfi bir şekilde etkilenen çocukların da yaralarının sarılmasına vesile olmasını sağlamak başta ortaya konan misyonun bir devamı olarak ele alınmalıdır." şeklinde konuştu.

Büyük Bir Umut

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan´ın, bugün Atatürk’ün de istediği gibi sadece Türk çocuklarının bayramı olmaktan öteye geçerek farklı bir derinlik ve anlam kazandığını vurgulayan Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dünyaya uzatılan eller sayesinde dünya çocuklarının da önemli bir günü̈ haline gelmiştir. Bu durumu, uzun zamandır çocuklarımızın bu bayramı dünyadan gelen yaşıtlarıyla yani dünya çocuklarıyla beraber kutlamalarında müşahede edebiliyoruz. Böylece bir araya gelen çocuk yürekler, dünyanın daha güzel bir gezegen haline gelmesi için büyük bir umut olarak karşımızda durmaktadırlar."

Konuşmanın ardından Mimar Sinan İşitme Engeliler Ortaokulu öğrencilerinden oluşan ritim grubu müzik dinletisi sundu.

Programın sonunda günün anısına İstanbul genelinde düzenlenen "Gelecek Biziz" konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere Vali Şahin,1. Ordu Komutanı Orgeneral Avsever ödüllerini takdim etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları katılan bütün öğrencilerin 15 Temmuz Marşını hep bir ağızdan söylemesiyle son buldu.

23-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.