İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN BENİM BAYRAMIM İSTANBUL’UN ÇOCUKLARI DENİZLE BULUŞUYOR PROJE PROTOKOLÜ İMZALANDI!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA işbirliğiyle ‘’23 Nisan Benim Bayramım İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesi Protokolü’’ imzalandı. 
23 NİSAN BENİM BAYRAMIM İSTANBUL’UN ÇOCUKLARI DENİZLE BULUŞUYOR PROJE PROTOKOLÜ İMZALANDI!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliğiyle düzenli olarak her sene, İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinde yaşayan ve daha önce denizi yakından görmemiş, yaklaşık 1000  ilköğretim öğrencisini, denizle buluşturmayı, hem çevre konusunda bilinçlendirmeyi, hem de hayatlarında ilk kez boğaz turu imkanı yapmalarını amaçlayan ‘’23 Nisan Benim Bayramım İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesi Protokolü imzalandı.

Bu etkinlikte,  “Öğrendiklerimizi anlar, anladıklarımızı sever, sevdiklerimizi koruruz” ilkesinden hareketle ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilerin;

• Yaşadıkları çevrenin farkında olmaları,
• Çevre konusunda bilinç kazanmaları,

• Kazanımlarını yakınları ile paylaşmaları,
• Edindikleri bilgi, beceri ve tutumun onlarda olumlu davranış değişiklikleri oluşturması hedeflenmektedir. Proje 6 yıl boyunca uygulanmış olup her sene 23 Nisan’da yarım gün olarak tekrarlanmaktadır. 23 Nisan günü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürülüğümüzün   belirlediği  Anadolu ve Avrupa yakasındaki okullardan gelen yaklaşık 1000  öğrenci eğitilmektedir.  6 yılda bu sayede yaklaşık 10000 öğrenci boğaz turuna çıkmış ve çevre eğitimi almıştır.

 

23 Nisan Benim Bayramım İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesi Protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Deniz Temiz Derneği-TURMEPA Genel Müdürü M. Akşit ÖZKURAL, City Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Osman SARIAL, Dünya Göz Vakfı Genel Müdiresi Ceren TEOMAN, İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL katıldı.

Protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 6 senedir bu etkinliği başta Deniz Temiz Derneği olmak üzere sizin gibi değerli paydaşlar ile gerçekleştirmekteyiz. 23 Nisan gününün çocuklarımız için çok büyük anlamı var. Çocuklarımız bu günün kendilerinin bayramı olduğunu biliyor ve bunu yaşamak hissetmek istiyor. Bizlerde bu ve buna benzer güzel sosyal sorumluluk projeleriyle onlara bayramlarını gülerek, eğlenerek geçirebilecekleri etkinlikler hediye etmeye çalışıyoruz. Bu proje ile çocuklarımızın ilk kez denizle buluşmalarını, yaşadığı kentte dünyanın incisi İstanbul ve boğazda tarihi mekanları tanımalarını, deniz yaşamını ve denizi temiz tutmak için gerekli bilgileri öğrenmelerini sağladığımızı düşünüyorum. Ayrıca çocuklarımıza kitaplar hediye ederek 23 Nisan’ın okuma bayramı olduğunu da bu etkinlik kapsamında anlatıyoruz. Bizim İstanbul genelinde çocuklarımızın yaşadığı kent olan İstanbul’u tanımayı, tanıtmayı, yaşamayı, yaşatmayı ve bu bilgilerini bir kültür haline getirerek geleceğe taşımalarını hedefleyen bu güzel şehrin ismini taşıyan bir İstanbul dersimiz var biliyorsunuz. Bu proje bizim öğretmen arkadaşlarımızın derslerde vermiş olduğu bilgileri çocuklarımızın yerinde görmesini de sağladığından ayrıca bizim için önemli ve değerli.

Bu sene proje kapsamında Deniz Temiz Derneği’nin yanında City Turizm ve Dünya Göz Vakfı’da projede bizlere destek verecekler. İçerisinde çocuk ve mutluluk geçen bir projede bu kadar değerli paydaşların yanımızda yer alması beni çok mutlu ediyor. Proje kapsamında verecekleri destek için Deniz Temiz Derneği-TURMEPA Genel Müdürümüze, Dünya Göz Vakfı Genel Müdiremize, City Turizm Yönetim Kurulu Başkanımıza onların nezdinde tüm çalışanlarına, Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL ve ekibine teşekkür ediyorum. Projenin çocuklarımıza ve İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

Protokol imza töreninde Deniz Temiz Derneği-TURMEPA Genel Müdürü M. Akşit ÖZKURAL;

‘’İl Milli Eğitim Müdürümüzün konuşmasında bahsettiği gibi 6 senedir bu güzel projeyi el birliğiyle yürütüyoruz. Ne zaman bu kapıdan içeri girsek gülerek giriyor gülerek çıkıyoruz. Çünkü şu an olduğu gibi burada hepimizin amacı çocuklarımıza değer katacak bir etkinlik yapmak ve onları mutlu etmek.  Biz dernek olarak bu projede yer almaktan son derece mutluyuz. Derneğimiz bünyesinde emek veren her gönüllümüzün ve üyemizin de aynı şeyleri düşündüğünü biliyorum. Çocuklarımızı gülümseten onları mutlu eden her etkinliğin ülkemizin geleceğine yapılan güzel bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Projenin ve bu güzelliklerin uzun yıllar devam etmesini diliyor İl Milli Eğitim Müdürümüze, Dünya Göz Vakfı Genel Müdiremize, City Turizm Yönetim Kurulu Başkanımıza, İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürümüze ve onların nezdinde projede emeği geçecek olan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Protokol imza töreninde Dünya Göz Vakfı Müdiresi Ceren TEOMAN;

‘’Buraya gelirken ve bu projede paydaş olmayı kabul ederken vakfımız adına güzel bir projeye vesile olacağımızı düşünerek geldim. Şimdi bu konuşmalar sonrası biliyorum ki doğru yerdeyiz, doğru paydaşlarlayız ve güzel bir amaç için bir aradayız. 23 Nisan dünya üzerinde ilk ve tek çocuk bayramı. Bunun için çocuklarımızın bu günü özel geçirmelerini sağlayacak özel etkinliklerin yapılmasını gerektiğini düşünüyor ve bu projenin tam anlamıyla bunu sağlayacağına inanıyorum. Proje paydaşlarımıza verecekleri destek için çocuklarımız adına teşekkür ediyorum’’ dedi.

 Protokol imza töreninde City Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Osman SARIAL;

‘’Bu kadar değerli paydaşlarla bu kadar değerli bir projede beraber olmaktan, bu projeye destek verecek olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Güzelliklerin ve mutlulukların paylaşılarak ve güç birliği yapılarak daha geniş kitlelere ulaşacağına inanıyorum. 23 Nisan günü etkinlikte yer alacak 1000 çocuğumuzun akşam evlerine dönünce 1000 aileyi mutlu edeceği değerli ve güzel bir proje yapacağımıza inanıyorum. 1000 tane çocuğumuzun yarın çocuklarına anlatacağı güzelliklerle geçen bir 23 Nisan hatırasına vesile olmak güzel bir duygu. Bu vesileyle proje paydaşlarımıza ve emeği geçecek herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.