İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21. Yüzyıldan 65 Milyon Yıl Öncesine Ziyaret!!!

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Jurassic Land arasında öğrencilerin deneyim, gözlem, eğlenceye dayalı öğrenmelerini teşvik edecek Tarihin Derinliklerinden Günümüze Dinozorlar işbirliği protokolü 1 Eylül 2015 Salı günü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde imzalandı.
21. Yüzyıldan 65 Milyon Yıl Öncesine Ziyaret!!!

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Jurassic Land arasında öğrencilerin deneyim, gözlem, eğlenceye dayalı öğrenmelerini teşvik edecek Tarihin Derinliklerinden Günümüze Dinozorlar işbirliği protokolü 1 Eylül 2015 Salı günü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde imzalandı.

Protokol imza töreninde İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, Jurassic Land adına Talya A.Ş. kurucu ortağı Figen Mengi TEKER, Jurassic Land İşletme Müdürü Ali Rıza ÜNLÜ, Jurassic Land Okul Ağırlama Sorumlusu Eda SOYMAN ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi üyeleri katıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Talya Eğlence, Müze ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. işbirliği ile öğrencilerimizin uluslararası otoritelerce dünyanın en iyileri arasında sıralanan ve ülkemizde benzeri olmayan kapsamda, birebir boyutlarıyla dinozor iskelet, rölyef ve fosillerinden oluşan geniş dinozor müzesi; gerek fantastik bir yolculuğu sembolleyen Türkiye’nin en büyük 4 boyut-6 efektli sineması, gerekse bir senaryo eşliğinde deneyimli rehberlerin, ana sınıfından lise son sınıfa kadar geniş bir yelpazede yaş grubuna uygun formatta anlatımlarıyla eşlik ettiği toplam 5 üniteden oluşan bilim merkezi turu ile soyları tükenmiş olan dinozorları inceleyerek onların yaşamları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 2011 yılında başlatılan işbirliğinin kapsamının genişletilmesi ile imzalanan protokol, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı 5 bin öğrencinin Jurassic Land’dan ücretsiz yararlanmasını, anaokulundan liseye kadar tüm okullara ziyaretlerinde çeşitli avantajları sunulmasını ve öğrencilerin birtakım etkinliklerde Jurassic Land’ın platform olarak kullanılmasını içeriyor.

Tarihin Derinliklerinden Günümüze Dinozorlar işbirliği Protokol imza töreninde İl Mili Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’2011 yılında başlattığımız bu güzel işbirliğinin 4. Yılında yine Jurassic Land’ın değerli yöneticileri ile beraberiz ve 5000 öğrencimize dünyanın en iyi 10 dinozor müzesinden biri olan Jurassic Land’ı gezme, görme, inceleme imkânı tanıyan protokolü imzalıyoruz. Bizim İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bir projede aradığımız belirli şartlar vardır. Proje protokolünde belirtilen hedeflere ulaşma, bakanlığımızın eğitim içeriklerini destekleyici olması, öğrencilerimize yeni bilgiler ve değerler kazandırması bunlardan bazıları. Ama biz asıl olarak projelerimizin öğrencilerimizi mutlu eden, eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak projeler olmasına özen gösteriyoruz. Çünkü ilgi neredeyse algı orada, algı neredeyse başarı oradadır düşüncesindeyiz. Çocuklarımız içinde eğlence olan her bilgiyi güle oynaya öğrendikleri gibi kolay kolay unutmuyorlar. Günlük hayata baktığımızda bile bunu görebiliyoruz. Başarılı insanların yaşamını incelediğinizde işlerini eğlenerek ve severek yaptıklarını görebilirsiniz.

 

Günümüz eğitim anlayışında öğrencilerimize kazandırmak istediğimiz beceriler için konuları görsel olarak desteklemenin, interaktif olarak öğrencilerimizin katılabildiği ve içinde merakı uyandıran etkinliklerin bulunmasının gerekli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün burada imzaladığımızın protokolün içeriği ve gezecekleri Jurassic Land müzesinde yaşayacakları deneyim aynen bu bahsettiğim konuları içermekte. Bunun içinde protokolün paydaşı olmaktan son derece mutluyuz.

Yaptığımız ve yapacağımız projelerle teorikte kalan bilgi yerine deneyim ve gözleme dayalı öğrenme süreçlerini ve temel yaşam becerilerini destekleyen bir müfredat programını hayata geçirmiş oluyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında imzaladığımız protokol ile tematik müzeleri ziyaret eden ve edemeyen öğrenciler arasındaki farkı kapatmaya çalışıyoruz. Projenin bir diğer kazanımı da bu tür müzeleri ziyaret etmek isteyen öğrencilere hatırı sayılır oranda indirim imkânı temin edilmesidir. Böylece daha fazla çocuğumuzun tematik müzelerden faydalanmasını arzuluyoruz.

Eğer bir eğitim gönüllüsüyseniz ve bu ülkenin çocuklarını seviyorsanız 5000 rakamını 5000 bilet değil 5000 mutlu çocuk 5000 mutlu aile olarak görürsünüz. Ben bu sebeple İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerimiz ve aileleri adına eğitim gönüllüsü Figen Mengi TEKER’e ve Jurassic Land yönetimine teşekkür ediyorum. Ayrıca protokolde emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimine teşekkür ediyorum. İmzaladığımız protokolün öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

Tarihin Derinliklerinden Günümüze Dinozorlar işbirliği Protokol imza töreninde Jurassic Land adına Talya A.Ş. kurucu ortağı Figen Mengi TEKER;

‘’Öncelikle burada bulunmaktan ve bu projenin paydaşı olmaktan son derece mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. İl Milli Eğitim Müdürümüzün belirttiği gibi 5000 mutlu çocuğu tesisimizde misafir etmek, onları eve dönünce aileleriyle paylaşacağı güzel anılarla Jurassic Land’dan uğurlamak bizim için onur verici.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın en iyi 10 dinozor müzesi arasında yer alan Jurassic Land çocuklarımıza 21. Yüzyıldan 65 Milyon Yıl öncesine yolculuğu vadediyoruz. Dünya tarihinde 160 milyon yılı aşkın bir süre hüküm sürmüş dinozorlar hakkında kültürel birikime katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. “Projemizin gerekçeleri arasında ülkemizde ‘edutainment’ kavramının öncülüğünü yaparak, eğitimle eğlenceyi birleştirmek, dinozorların yaşamlarına ışık tutup, ülkemizde paleontolojik bilgilere erişimi temin ederek bilimsel merakı özendirmek, çocukların hayal gücünün sağlıklı bir zeminde gelişmesine katkıda bulunmak ve bunu yaparken de kültürel değerlerin korunmasını temin etmek sayılabilir.

Kendi kategorisinde dünyada en iyi ilk 10 müze arasında yer alan Jurassic Land olarak 4 senedir imzaladığımız protokollerle çocuklarımıza yeni ufukların kapılarını açacağımıza ve hayal ettikleri dinozor dünyası ile gerçeği karşılaştırma imkânı sağlayacağımızı düşünüyorum. Ayrıca yine İl Milli Eğitim Müdürümüzün belirttiği gibi çocuklarımız Jurassic Land’ı gezerken sadece gözlem değil interaktif olarak sürece dâhil olacakları için unutamayacakları bir deneyim olacak.

Projede bizlerden 4 senedir desteğini esirgemeyen İstanbul’da eğitimin öncüsü İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi Üyesi arkadaşlara kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Projemizin öğrencilerimize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.  

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.