İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21. Yüzyılda Engellilik

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Mim Kemal Öke "21. Yüzyılda Engellilik" konusunu anlattı.
21. Yüzyılda Engellilik

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon hedefleri doğrultusunda öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerinin desteklenmesine yönelik olarak mesleki gelişim planları hazırlandı.  Bu çerçevede İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi SayınProf. Dr. Mim Kemal Öke Kâğıthane'de "21. Yüzyılda Engellilik" konusunu anlattı. Programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Muhammet Çayır ve öğretmenlerimiz katıldı.

Farklılıkların Karşımıza Çıkması

Prof. Dr. Mim Kemal Öke, down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması yapılması gerekenlere değindi. 

21. yüzyılda Engellilik konusunda özellikle kaynaştırmanınsevginin öneminin vurgulayan Mim Kemal Öke,"Engelli çocuklar belirli bir farklılığın karşımıza çıkmasıdır. Farklılıkları kabul etmenin zenginlik olduğunu anlamalısınız. Benim çocuğum aslında bana barış içerisinde nasıl bir arada yaşanır bunu öğretmiştir." dedi. 

Farkındalık Oluşturmak

Engellilerle ilgili yaşanan en büyük sorunun, toplumun bu konuya bakış açısı olduğuna dikkati çeken Öke, "Toplumun algısını değiştirmek yine bizlere düşmektedir. Bu çocukların sözcülüğünü yapıyorum ben. Bu çocuklar rahatsızlıklarını söyleyemezler ama kahrolurlar. Siz onun bu durumu hissetmediğini düşünebilirsiniz belki ama onlar hepsini çok iyi biliyor." şeklinde konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcıprogramın oldukça faydalı olduğunu söyledi. Farkındalık oluşturmak ve engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekebilme sürecine de katkı sunan konferansın sonunda Yazıcı, Prof. Dr. Mim Kemal Öke'ye bir plaket takdim etti.

23-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.