İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı

Millî Eğitim Bakanlığımızla Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi arasında 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri iş birliği protokolü imzalandı.
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı

2018 yılında vefat eden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı  Prof. Dr. Fuat Sezgin´in anısına, bu sene Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildi.  Bu çerçevedeMillî Eğitim Bakanlığımızla Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi arasında 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri iş birliği protokolü imzalandı.

Farkındalık Oluşturmak

 Protokol imza törenine, Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim Er, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Sayın Mecit Çetinkaya, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ersan Aslan,  Din Öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz, Ortaöğretim Genel Müdürümüz Sayın Cevdet Vural, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Cem Gençoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu katıldı.

Protokol temelde İslam kültür ve medeniyeti ile bilim ve teknoloji mirasının dünya medeniyetine yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyor. Ayrıca bilim ve medeniyet tarihimizde öne çıkan bilim insanlarının hayatları, eserleri ve sonraki asırlara etkileri hakkında farkındalık oluşturmak hedefleniyor.  Böylelikle Millî Eğitim Bakanlığımız ile Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi arasında kurumların ilgi ve etki alanlarına göre 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında yapacakları etkinlikler belirlenmiş oldu.

 Medeniyetimizin Yapı Taşları

 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri çerçevesinde tüm ortaokul ve lise öğrencileri arası sempozyum, panel, çalıştay, karikatür, kara kalem, şiir, kompozisyon, makale yarışmaları, İstanbul Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin koordinasyonunda “İslam Bilim Tarihi ve Medeniyetimizin Yapı Taşları” Öğrenci Sempozyumu, İslam İşbirliği Teşkilatı iş birliğinde “Model Uluslararası Öğrenci Konferansı”, “Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İzinde İslam Bilim Tarihinin Öncüleri” adlı biyografi çalışması, “Geçmişten Geleceğe Bilimsel Tasarımlar” konulu sergiler, “İslam Bilim Tarihine Yön Veren Bilim İnsanları” konulu “II. Ulusal Öğretmen Sempozyumu”, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinde 70’i aşkın farklı ülkeden okuyan öğrenciler tarafından “Fuat Sezgin Biyografisinin 50 Dile Çevrilmesi”, Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına “Bilim Işığında Geleceğe Genç Bakış” konulu “3. Ulusal Öğrenci Kongresi” gibi pek çok faaliyetin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.