İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Kapanış Programı

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Kapanış Programı

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı I.Dönem kapanış programı, Kadıköy Münevver Şefik Fergar İlkokulundaİstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürü Sadık Aslan katılımıyla gerçekleşti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kadıköy Münevver Şefik Fergar İlkokulunda düzenlenen 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı I.Dönem kapanış programındaki konuşmasında, eğitim öğretimin kalitesi, niteliği ve içeriğinin toplumların ileri gitmesine veya geri kalmasında en önemli etken olduğunu anlattı.

İstanbul Valisi Şahin, "Bizim en büyük sermayemiz beşeri sermayemiz, insan sermayemiz. Dolayısıyla biz çocuklarımızı her bakımdan en iyi şekilde yetiştirmek zorundayız. Biz insanımızı en iyi şekilde yetiştirdiğimiz müddetçe de dünyanın bütün kaynakları aslında bize hizmet eder." dedi.

Şahin, şunları söyledi:

" Toplum olarak tarih boyunca eğitime hep ayrı önem vermişiz. Eğitilmiş insana ve eğitilmiş insan gücünü istihdama çok özel önem veren milletlerden biriyiz. Öyle olmasaydı zaten yeryüzündeki birkaç önemli milletten biri olamazdık. Belki bugün yaşadığımız bir çok sorun olabilir, eksiğimiz olabilir ama hala eğitime en fazla önem veren milletlerden ve ülkelerden biriyiz. Son 10-15 yıldır bütçede en büyük payı eğitim alıyor. Eğitime hem bütçenin büyük oranı ayrılıyor hem de insanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve yerel idareler ayrı önem atfedederek, eğitim altyapısına yatırımlar yapıyor."

Şahin, pozitif bilgilerin yanı sıra toplumu millet yapan değerlerin de çocuklara aktarılması gerektiğini belirterek, "Değeri olmayan, ahlakı olmayan ve ilkeleri olmayan bilgi, insanlığın ve toplumumuzun başına bela olabilir. Bizim en büyük sermayemiz beşeri sermayemiz, insan sermayemiz. Dolayısıyla biz çocuklarımızı her bakımdan en iyi şekilde yetiştirmek zorundayız. Biz insanımızı en iyi şekilde yetiştirdiğimiz müddetçe de dünyanın bütün kaynakları aslında bize hizmet eder çünkü kaynağı da kullanmak insan ister. Ne kadar gelişirseniz gelişin, ne kadar teknolojiniz ilerlerse ilerlesin, teknolojiyi, bilgiyi, kaynağı kullanmaya mutlaka bir insan gereklidir." diye konuştu.

Çocuklara tatilde kendilerince eğlenerek dinlenmelerini tavsiye eden Şahin, "Ne hoşunuza gidiyorsa onu yapın, spor yapın, müzik eğiliminiz varsa onunla uğraşın, bol bol İstanbul´u gezin." dedi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem kapanış programında konuşan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise sözlerine şöyle başladı:

“ Öğretmenlerimiz, bütün dönem boyunca yoğun bir şekilde çalıştılar. Eğitim süreçlerinde uyguladıkları yöntemlerle çocuklarımızın geleceğini inşa etme noktasında büyük çabalar gösterdiler. Bu çabaları ortaya koyarken; her öğrencinin biricikliğini dikkate alarak, ilgi alanlarının farkına varıp onları keşfetmeye ve onlara kılavuzluk yapmaya gayret ettiler. Öğretmenlerimiz; öğrencilerimizin derdiyle dertlenen, sevinciyle mutlu olan, onlara en az anne ve babaları kadar yakın olmaya çalışan, onlara en yakın insan olarak sürekli yanı başlarında duran kişilerdir.

Kıymetli öğretmenlerim, sizler nesiller inşasında önderlik yapan kişilersiniz, büyük bir vazife şuuru ile görevinizi yürüterek kutlu mesleğimizi icra etmektesiniz. Geleceğin büyük Türkiye’ si sizin gayretlerinizle şekillenmektedir. Bu fedakâr emeklerinizi yürekten kutluyor, hepinize canıgönülden teşekkür ediyorum.”

Öğretmenlerimiz ufuk açıyor

Öğretmenlerin her zaman olduğu gibi bu dönem de büyük bir özveri ile çalıştıklarını vurgulayan Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, geleceğimiz olan gençlerin çağı anlama ve anlamlandırma, geçmişi sağlıklı değerlendirme ve bu geçmiş üzerinde geleceği inşa etme noktasında büyük ufuklar açtıklarını, bu gayretinden dolayı öğretmenleri tebrik ettiğini ve hepisine teşekkür ettiğini ifade etti.

Velilerin; eğitim yolculuğunda onları yalnız bırakmayıp var güçleriyle evlatlarına destek olmaya çalıştığını belirten Yelkenci, şunları söyledi:

“ Emeklerinizden ötürü sizlere de çok teşekkür ediyorum. Gerek eğitim öğretim gerekse tatil süreçlerinde evlatlarınızla daha çok vakit geçirmenizi, daha güzel yarınlar adına sizlerden bekliyorum. Unutmamalıyız ki oyun, çocuğun en önemli işidir. Yetişkinler olarak mesleklerimiz bizler için ne kadar önemliyse, oyun da çocuklarımızın hayatında o kadar önemlidir. Hatta oyun çocuğun mesleğidir diyebiliriz. Bu tatil sürecinde ve bütün hayatları boyunca bunu da dikkate almanızı diliyorum.”

Evlatlarınızla zaman geçirin

Tatilde velilerin; evlatlarıyla daha nitelikli zaman geçirebilceklerini, yaşadıkları bu güzel şehri gezebileceklerini, çevrelerini, tarihlerini görerek yaşayarak öğrenmelerini sağlayabiliceklerini dile getiren Yelkenci, evlatlarına ayıracakları zamanın, yarınların mutlu ve bilinçli anne babalarının habercisi olacağını vurguladı.

Böyle bir plan için 15 günün süre olarak kısa gelebileceğini belirten Yelkenci, “İyi planlandığında İstanbul, öğrencilerimize verimli bir öğrenme imkânı sağlayacaktır. Bir tarihçi olmanın verdiği motivasyonla söyleyebilirim ki tarihimizi bilmemiz, geleceğimizi inşa edebilmemizi sağlayacaktır. Çocuklarımızın asıl ihtiyacı başarıdan ziyade sizin ilginiz ve sevginizdir. Hepinize çocuklarınızla beraber huzurlu tatiller temenni ediyorum.” dedi.

Öğrencilerin, Millî Eğitim Bakanlığının hedefleri çerçevesinde İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü projelerin gerçekleşmesi noktasında bütün eğitim sistemine yansıyan çalışmalar yaparak, çok verimli bir dönem geçirilmesinde büyük katkıları olduğunu söyleyen Yelkenci; sözlerine şöyle devam etti:

“ Sevgili öğrencilerimize de hususen teşekkür ediyorum. Derslerde gösterdiğiniz başarı ve sosyal-kültürel etkinliklere katılımınızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum ve bu çabanızın devamını diliyorum. Almış olduğunuz bu eğitimin ve bilginin iyi bir insan olmanız için sizlere verildiğini unutmayınız. Ahlâktan yoksun bir bilginin size de çevrenize de bir faydası olmayacağını hatırınızdan çıkarmayınız. Her eğitim öğretim yılında farklı bilgilerle donansanızda bunların hep aynı amaca hizmet ettiği değişmez bir gerçektir. Bu halde size düşen daima iyi bir insan olmaktır. Bu yüce amaç doğrultusunda her gün yenilenerek, gelişerek emeklerimizi boşa çıkarmayacağınıza yürekten inanıyorum.”

İstanbul’da bütün tarihimizi baştan sona öğrenilebilecek imkânların mevcut olduğunu belirten Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

İstanbul’u okumaya çalışalım

“ Tatilde İstanbul’u okumayı öğrenmeye gayret edelim. Bir şehri okumak demek onu ruhumuza, iliklerimize kadar anlayabilmek demektir. Öğrencilerimin kendilerine bu doğrultuda bir plan yapmalarını ve uygulamalarını öneriyorum. Yine sevgili öğrencilerime diyorum ki: ‘Yarıyıl tatilinde spor yapmanızı, kitap okumamızı, sinema, tiyatro, müze ziyaretleri ile tarihi mekânları gezmenizi öneriyorum. Şehrimiz tarihi dokusu ve coğrafi özellikleri itibariyle birçok zenginliği barındırıyor.’ Velilerimizin bu konuda çocuklarımızı yönlendirmelerini bekliyor, hepinize dolu dolu bir tatil diliyorum. Karne heyecanınızı yürekten paylaşıyor, hepinize hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Programda öğrencilerden oluşan bir grup müzik dinletisi sundu, halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Şarkı söyleyen anasınıfı öğrencilerine katılım belgeleri Vali Şahin tarafından verildi.

 

Program sonrasında Vali Şahin ve Millî Eğitim Müdürü Yelkenci öğrencilere karnelerini dağıttı.

 

21-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-201821-01-2018

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.