İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. OTİZM ZİRVESİ

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Akademisi 2-3 Nisan'da Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen Otizm Zirvesi'ne ikinci kez ev sahipliği yapacak.
2. OTİZM ZİRVESİ

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü çerçevesinde İl Millî Eğitim Müdürlümüz bünyesinde çalışmalarını sürdüren İstanbul Öğretmen Akademilerinin Özel Eğitim Akademisi otizm farkındalığına dikkat çekmek amacıyla önemli bir etkinlik düzenliyor.

Kurumsal iş birliğini yansıtan çevrim içi Otizm Zirvesi'nde sağlık, tıbbi değerlendirme süreçleri, yetersizliği olan bireylere sunulan hizmetler, istihdam ve mesleki çalışmalara dair de önde gelen isimler bir araya gelecek. Ayrıca alanında uzman akademisyenler birlikte otizmde ileriye yönelik araştırmalar da ele alınarak akademiden sahaya yansımalar üzerinde durulacak.  Zirve hakkında bilgi veren İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı otizm konusunda anlamlı bir farkındalık oluşturmak için burada bulunduklarını aktararak, hep birlikte duyarlılık oluşturmanın önemine dikkat çekti.

Çocuklarımız için hepimiz el ele vermeliyiz

Bakanlığımızın imkân farklılıklarını ortadan kaldırmak ve eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak anlayışının yansıması olarak otizmli çocuklarımız ve ailelerle yeni bir umuda, sevgiye ve iyiliğe hep beraber yürümede kurumsal iş birliğinin önemine değinen Yazıcı, "Otizmli bireylere gerekli imkânları sunduğumuzda neleri başarabildiklerini biliyoruz. Erken tanıyla hayata kazandırabileceğimiz otizmli çocuklarımızın özel eğitimle büyük fark yaratmak mümkün. Çocuklarımız bu eğitimlerle sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye gelebiliyorlar. Unutmamak gerekir ki çocuklarımız bizim geleceğimiz. Eğitimciler olarak çocuklarımızın ve ailelerin her zaman yanındayız. Otizmli çocuklarımızın eğitim sistemimizin içinde daha çok yer yer almaları için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Çünkü eğitim, bu noktada bir nevi tedavi görevi de görüyor. Bu yüzden, çocuklarımız için hepimiz el ele vermeliyiz.

cumartesi ve pazar günleri ev sahipliği yapacağımız zirveyle umutlu bir geleceği birlikte inşa etmenin önemini bir kere daha ortaya koyacağız. Herkesin dikkatini otizmli bireylerle ilgili yapılan çalışmalara çekmekle kalmayacak onların daha iyi eğitim almaları için yapılması gerekenleri de gündeme taşıyacak. Ama önce bizler otizmi baş edilmez olarak görmeyeceğiz. Sevgiyle ve eğitimle adım adım çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlanması için katkı sunmayı millet ödevimiz eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Eğitici eğitimlerinden farkındalık çalışmalarına

İlk oturumda otizm belirtilerini çocuğun yaşına ve gelişimsel düzeyine göre farklılıkları ve otizmde erken tanı belirtilerini Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Öner anlatacak.

Sağlık Bakanlığı Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanı Prof. Dr. Onur Burak Dursun eğitim ve sağlık sistemlerinde otizmli çocuklar için birlikte yapılabilecekler üzerinde duracak. SBU Otizm Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özalp, otizm spektrum bozukluğunda eğitsel yaklaşımlara uyum: psikiyatrik tedaviler ve ailelerin uygulayacağı yöntemlere değinecek.

Otizmli gençlerin mesleki eğitimi ve istihdamı konusunda Prof. Dr. Atilla Cavkaytar söz alacak. Prof. Dr. İlknur Maviş," Otizm ve Gelişimsel Dil Bozukluğu: Benzerlikler- Farklılıklar" başlığında; ÖGEM Müdürü Prof. Dr. Rüya Özmen,  "OSB'de Rutin Bağlamlarda Müdahale", başlığında; Prof. Dr. Yeşim Güleç Aslan, "Eğitimci Eğitimleri Bağlamında; Davranışsal Beceri Öğretimine Genel Bakış" başlığında; Prof. Dr. İbrahim Halil Diken, "Otizm Spektrum Bozukluğunda Erken Müdahale Süreci: Değişen Paradigmalar" başlığında söz alacaklar.

Sunulan hizmetler, ailelere yapılan destekler ve farkındalık çalışmalarıyla öne çıkan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Bakım Hizmetleri Dairesi bu zirvedeki yerini alacak.  Daire Başkanı Engin Boyraz yapılan çalışmalara dikkat çekecek. Eğitim hizmetleri ile ilgili olarak Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Şule Doğanoğlu da Bakanlığımızda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verecek. Ayrıca ilimizdeki çalışmalara özgü Şube Müdürümüz Gülşen Özer de ilimizdeki özel eğitim ve rehberlik çalışmalarına dair aktarımda bulunacak. Zirvenin açılışını gerçekleştirecek olan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ise otizm farkındalığı bağlamında ilimizde yapılan çalışmalara değinecek.

Çocuklarımızın sosyal hizmetlerden en iyi şekilde yararlanmaları yanından yetişkin bireyler için yeni çözümler üretmenin önemini ortaya koyan İŞKUR İş ve Meslek Daire Başkanı Sayın Doç. Dr. Yavuz Kağan Yasım ise otizm spektrum bozukluğu olan genç ve yetişkinlerle yapılan çalışmalar üzerinde duracak. Destekli istihdam ve gelecekte yapılacakla değinerek farkındalığın öneminin altını çizecektir.

Hizmet, destek ve faaliyetler

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Şule Doğanoğlu, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü faaliyetlerden bahsedecek.

Biruni Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Birkan, davranışçı bakış açısıyla otizmi masaya yatıracak. Yeşilay başkanlığının yanında aynı zamanda çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı olan Sayın Prof. Dr. Mücahit Öztürk otizm spektrum bozukluklarında ilaç kullanımına değinecek.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Özdemir, "Dünya'da Otizmde Erken Müdahale Sürecine İlişkin Araştırmalardan Uygulamaya", Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Engin Boyraz, "Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın Engelli Bakım Hizmetleri", Prof. Dr. Ayhan Bilgiç "Çocuk Ve Ergen Psikiyatristi Otizm Spektrum Bozukluğu Tanısında Altın Standart Yöntemler: Ados Ve Adı-R", Prof. Dr. Barış Korkmaz, "İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Otizme Nörolojik Bakış Açısı", Prof. Dr. Şükrü Torun Sinirbilim Perspektifinden Nöroçeşitlilik ve Otizm, Prof. Dr. Sezgin Vuran, "Otizmli Bireylerde Baş Etme: Öfke Nöbeti Mi? Duygusal Çöküş Mü?", Prof. Dr. Burcu Ülke Kürkçüoğlu, "Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklara Yönelik Tuvalet Eğitimi" başlıklarında söz alacaklar. Otizm Zirvesi Özel Eğitim Akademisi koordinatörü Seda Karakaşoğlu'nun kapanış konuşmasıyla sona erecek.

 

01-04-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.