İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi Bilgilendirme Toplantısı 15 Ocak 2015 tarihinde Nişantaşı Üniversitesinde yapıldı. 
2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

 

Bilgilendirme toplantısına İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Kağıthane Kaymakamı A. Akın VARICIER, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ, TTMKD İstanbul Temsilcisi ve Besam Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed ÇAYIR,  Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent UYSAL, Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can UYSAL, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt ÖZTEKİN, Kağıthane Belediye Meclis Üyesi Başkan Vekili Meryem TEKBIYIK, Kağıthane Belediye Başkanı Eğitim Danışmanı Habibe İSKENDER, Nişantaşı Üniversitesi  İcra Kurulu Üyesi Burak KILANÇ, Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Engin DEMİRKAN, Nişantaşı Üniversitesi Halkla İlişkiler Tanıtım Direktörü Dilek GÜRBÜZ, Kağıthane Belediyesi Özel Kalem Müdürü Levent DİRİCE, 39 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü, 39 İlçe Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri Zümre Başkanları ve basın mensupları katıldı.

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi Bilgilendirme toplantısında açılış konuşmasını Nişantaşı Üniversitesi İcra Kurulu Üyesi Burak KILANÇ konuşmasında;

‘’Biz bu projenin, üniversitelerle yapılabilecek işbirlikleri için model teşkil edeceğini düşünüyoruz. Sayın Mütevelli Heyeti Başkanımız Levent YILMAZ’ın da belirttiği üzere; bu protokolün gereğini yerine getirmek için 7/24 çalışmaya hazırız. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üniversitelerle nasıl işbirliği yapılabileceği konusunda Türkiye’ye örnektir. Biz böylesine önemli bir projeye ortak olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Yine, yükümlülüğümüzün gereği olarak; rehber öğretmenlerimizle üniversite tercih merkezleri oluşturduk. 2023 bizim için büyük önem ifade ediyor. Her kurumun bunun için sorumlulukları var. Biz bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu projenin de bu hedef doğrultusunda önemli olduğunu düşünüyoruz; zira güçlü ve kalabalık bir genç nüfusumuz var. Biz elimizden geleni yapacağız. Gelecekte toplumlar 3 guruptan oluşacak. 1. grup keşfedenler, 2.’si keşfedenleri uygulayanlar, 3.’sü ise onlardan faydalananlar. Biz, 1. gruba ne kadar dahil olabilirsek o kadar güçlü olacağız. Yine burada açıklıyoruz ki üniversitemiz, bu projede ilk 20’ye giren öğrencilere, tercih etmeleri halinde üniversite yaşantılarında %100 burs verecektir. Çerçevesi ve hedefleri oldukça geniş olan bir projeye imza attığımızı düşünüyorum. Şu da olsaydı denebilecek ne varsa bu protokolde yer almaktadır. Ancak yine de her türlü görüşe de açığızdır’’ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ konuşmasında;

‘’Konuşmama başlamadan önce bizlere ev sahipliği yapan ve bizleri burada ağırlayan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent UYSAL’a, Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can UYSAL’a onların nezdinde tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Protokolün Saygıdeğer üyeleri, Değerli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerim, geleceğin mimarları fedakâr öğretmenlerim, katılımınızdan dolayı hepinize çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi kapsamında İstanbul’un minik mucitlerinin üretecekleri projeleri değerli kılacak ve onları teşvik edecek kişilerin hepsinin bugün burada olduğunu düşünüyorum. Değerli Şube Müdürlerim, Sevgili öğretmenlerim ilçelerimizin bu proje kapsamında aktif olarak katılımının teminatı sizlerin hassasiyetle proje değerlendirme komisyonlarını belirlemesi ve bu komisyonların adilane bir şekilde çocuklarımızın projelerini değerlendirmesine bağlı ve bunu yapacağınıza gönülden inanıyorum. İçinde çocuğun olduğu her proje güzel, önemli ve değerli bizim için. Çocuklarımızın faydasına, ülke menfaatine yapılacak her işte, her projede, atılacak her adımda gönlümüzün de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de kapıları herkese ardına kadar açık.

 Her konuşmamda ülke olarak koyduğumuz hedeften 2023 vizyonundan bahsediyorum. Çevrenize bakın, protokolün saygıdeğer üyelerine bakın, proje destekçilerine bakın, yanınızda oturan projeyi sahiplenerek yürüteceğine inandığım şube müdürlerime, meslektaşlarınıza bakın tam olarak ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Vizyon konulan bir hedefe el birliğiyle ulaşılmasıdır aslında. Bizler bu projeyle kendini ifade eden, merak eden, sorgulayan, araştıran, hayal eden ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için üreten bir neslin oluşması için gayret ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Kağıthane Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizle devlet tarafını, Kağıthane Belediyemiz yerel yönetim tarafını, Teknoloji ve Tasarım Meslek Kuruluşu Derneği ve Bilgi Eğitim Sosyal Araştırmalar Merkezi sivil toplum kuruluşları tarafını, Adres Patent Ofisi sivil ticari teşekkül tarafını, Nişantaşı Üniversitemiz üniversite tarafını oluşturmakta ve biz İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu projenin paydaşı olmaktan son derece mutluyuz.

 Küçük hayallerinin büyük projelere dönüşmesi umuduyla yola çıkan çocuklarımıza verecekleri destek için Kağıthane Kaymakamımız A. Akın VARICIER’e, Kağıthane Belediye Başkanımız Fazlı KILIÇ’a, TTMK Derneği İstanbul Temsilcisi ve Besam Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR’a, İl Milli Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muhammet ÇAYIR’a, proje destekçilerimizden Adres Patent Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali ÇAVUŞOĞLU’na, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent UYSAL’a, Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can UYSAL’a ve onların nezdinde tüm çalışanlarına, İstanbul’un dört bir yanından gelen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerime, geleceğin mimarları, güzel ülkemin fedakar bahçevanları sevgili öğretmenlerime yapacakları katkılar için şimdiden şahsım, kurumum ve çocuklarımız adına teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

Kağıthane Kaymakamı A. Akın VARICIER konuşmasında;

‘’Öncelikle, programa ev sahipliği yapan ve projeye destek veren Nişantaşı Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum. Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüzün sözlerine ek olarak bu projenin eğitim çıktısının çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Proje; çocuklarımızın duygu durumları, sosyal çevre gereği yaşadıkları sorunları aşma bakımından çok önemli. Onlara kendilerini ifade şansı veriyoruz ki bu da onları farklı yollara sapmaktan alıkoyar. Zaten biz onlara kendilerini gösterme şansı sunmazsak, sonuçların menfi oluşuna da katlanmak durumundayız. Salonu dolduran herkesin kendi sorumluluk alanlarında görevlerini ve ellerinden geleni fazlasıyla yapacaklarını biliyor; tüm paydaşlara teşekkür ediyor ve projenin ilimize, ilçemize faydalı olmasını diliyorum’’ dedi.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ konuşmasında;

Ben bu güzel bu projeye katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu 2023’te dünyanın en büyük 10 ülkesinden birisi olma hedefinin en önemli ayaklarından biri de şüphesiz eğitimdir. Biz Kağıthane ilçesi; belediyesiyle, kaymakamlığımız, üniversitelerimiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak elimizden geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. 2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul projesine ev sahipliği yapmaktan son derece memnunuz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum’’ dedi.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluş Derneği İstanbul Temsilcisi ve Bilgi Eğitim Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR konuşmasında;

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul projesi bir hayalden yola çıkarak geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize yeni ufuklar açma yolunda proje paydaşlarımızın desteğiyle, sizin proje kapsamında göstereceğiniz hassasiyetle ilerliyor, ilerlemeye devam edecek. Yerinde sayan toplumlar geri gitmeye mahkûmdurlar bizim ülke olarak, birey olarak, eğitimci olarak yerinde sayma lüksümüz yok. Cumhurbaşkanlığımızın sitesinde bile 2023 hedefleri açıklanmışsa bizlerinde bu hedefler doğrultusunda hizmet etmeye işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. Bugün kendini ifade etmeyi öğrenen, proje hazırlamayı öğrenen çocuğumuz gelecekte neden mühendis olmasın? Ülkemizin yükselişinin devam etmesi için gerekirse uykularımızın kaçması gerekiyor. Gerekirse mesai kavramını bir kenara atıp bu birlikteliği, bu sinerjiyi devam ettirmeliyiz diye düşünüyorum. Ben sözlerimi daha fazla uzatmadan verecekleri destek için İl Milli Eğitim Müdürüm Dr. Muammer YILDIZ, Kağıthane Kaymakamımız A. Akın VARICIER’e, Kağıthane Belediye Başkanımız Fazlı KILIÇ’a, İl Milli Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muhammet ÇAYIR’a, proje destekçilerimizden Adres Patent Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali ÇAVUŞOĞLU’na, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent UYSAL’a, Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can UYSAL’a ve onların nezdinde tüm çalışanlarına, İstanbul’un dört bir yanından gelen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerime, projenin asıl sahibi ve başarıya ulaşmasını sağlayacak değerli öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum’’ dedi.

Protokol konuşmalarının ardından program Adres Patent Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali ÇAVUŞOĞLU’nun Patent, Patent Çeşitleri ve Proje Koruma üstüne yaptığı sunumla devam etti. Sunum kapsamında ülkemizin patent başvurusu, patentli ürün sayısı ve patent potansiyeli katılımcılarla paylaşıldı. 2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesinin bu hedefe ilerlemede kaynak bir proje olacağı belirtildi.

Programın devamında proje takvimi, proje seçim süreci, sergi ve ödüllendirme hakkında bilgilendirme yapılarak 2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi bilgilendirme toplantısı sona erdi.

Proje kapsamında 11 Şubat 2015 Çarşamba günü saat 10:00’da İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Proje Değerlendirme Komisyonlarına bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.