İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı Ödül Töreni

İstanbul genelinde İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerinin İslami bilgilerinin sınandığı 2. İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri törenle verildi.
2. İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı Ödül Töreni

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği II. İstanbul İslami İlimler Olimpiyatına 196 İmam Hatip Ortaokulundan yaklaşık 4 bin öğrenci katıldı.

Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Sayın Berat Albayrak, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin,  İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Sayın Hasan Tahsin Usta, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Törende konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Bu yüzyılın, ümmetin ve milletin kaderinin bugünlerde şekillendiğini belirterek, “Bu coğrafyanın, dünyada arşa vurmuş zulmüne ses seda olacak ve el uzatacak nesiller sizler olacaksınız. Bunu bir an bile unutmayın.” dedi.

Aklıselimden Şaşmamak

Çağın en önemli fark yaratan unsurunun ilim olduğunu ve Türkiye´nin ilk İmam Hatip Lisesi Müdürü Mahmut Celalettin Ökten´in hayatının çok iyi okunması gerektiğini vurgulayan Albayrak, sözlerine şöyle devam etti:

“70 yıl önce büyük bir ihlasla tohumları atılan İmam Hatip Okullarında yetişen nesillerden biri benim öz babam Sadık Albayrak, diğeri de öz babam kadar olan Sayın Cumhurbaşkanı´mızdır. İmam Hatipli olmak, ahlaklı, inançlı, yerli ve millî olmayı temsil ediyorsa, hepimizin bu şuurda olması lazım… Kendimize rol model alacağımız, ışık tutacak sayısız örnek var. Onların eserlerine ve hayatlarına bakmak çok önemli… 28 Şubat´ı yaşayan kardeşlerimiz hiçbir zaman adaletten ve aklıselimden şaşmadı. Bir tane kaldırım taşını söküp atmadı, camları kırmadı. Aksine Rabbine sığındı ve elhamdülillah Cumhurbaşkanı´mız önderliğinde bu zulüm sona erdi." 

Son Yüz Yılın En Önemli Nesli

Her neslin, kendi yaşadığı dönemi önemli gördüğünü fakat son yüz yılın en önemli neslinin şu günümüz gençliği olduğunu vurgulayan Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben 28 Şubat nesliyim. Bu yüzden geri dönüp baktığımda en önemli nesli kendiminki zannederdim. Ancak şunu söylemeliyim ki son 100 yılın en önemli nesli sizlersiniz. Çünkü bu yüzyılın, ümmetin ve milletin kaderi bugünlerde şekilleniyor. Bu coğrafyanın, dünyada arşa vurmuş zulmüne ses seda olacak ve el uzatacak nesiller sizler olacaksınız. Bunu bir an bile unutmayın. Üstadın da dediği gibi, zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek bir basirette olmanız lazım. Dünya zor günlerden geçiyor. Güçlü bir Türkiye hedefine ancak 80 milyon inanarak hareket edersek erişebiliriz."

Daima Samimi Olmak 

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İmam Hatip Liselerinin görevinin, iyi insan yetiştirmek olduğunu, iyi insanın hem maddi hem de manevi teçhizatla donatılmış insan anlamına geldiğini kaydetti. Bu anlamada İmam Hatiplerin dünyada farklı bir modele sahip olduğunu belirten Şahin, “Bu model Türkiye´de mayasını tuttu, neslini yetiştirdi. Tabii o günkü kıt imkânlara, hatta imkânsızlıklara rağmen bugün semeresi ortada. Hepimiz şuna inanmalıyız ki bu semerenin altında yatan en önemli şey samimiyettir, ihlastır. O gün, o okulları açanlar, o okulları idame ettirenler ve o okullarda öğretmenlik yapanlar, onların en bariz vasıfları, ön plana çıkan en önemli özellikleri samimiyetleriydi, ihlaslarıydı.” diye konuştu.

İstanbul Valisi Şahin, İmam Hatip öğrencilerinin toplumun ihtiyaç duyduğu her sahada ve her alanda mutlaka bir şeyler söylemesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir şeyler yapmalı ve bir şeyler üretmelisiniz. İnsanlar hep sizin gözlerinizin içine bakmalıdırlar. Bu belki bugün sizin zayıf omuzlarınıza yüklenmiş ağır bir yük gibi ama o omuzlar bu yükün çok daha fazlasını kaldırdı. Siz bunu ispatladınız. İnşallah sizden sonra gelecek nesillere de bu şevki, aşkı sizler taşıyıp aşılayacaksınız." 

Model Okul Olmak

İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise, eğitim alanında Sayın Cumhurbaşkanımızın başından beri ifade ettiği gibi İmam Hatip Okullarının aslında İslam ülkelerine model olacak bir okul olarak karşımızda durduğunu belirtti.

İmam Hatip Okullarımızın gelişerek Müslümanlara model okul olmaya devam edeceğini aktaran Yelkenci şöyle devam etti:

“Çünkü yakın bir geçmişe kadar eğitimi sadece tek boyutuyla ele alan yani akademik gelişimiyle ele alan bir eğitim sistemi anlayışı vardı. Oysa doğru olan akademik, sosyal ve manevi gelişim alanlarıyla insanı merkeze alıp onu üç yüz atmış derece kuşatacak şekilde hizmet sunmaya çalışmaktı. Bunu başaran okullar olarak İmam Hatip Okullarımız öne çıktı.  Dahası bu okullarımız, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’  anlayışından hareketle Müslümanlara model okul olmaya devam edecektir.”

Yelkenci, İmam Hatip Okullarının öneminin anlaşılması için iki örnek vermek istediğini belirterek, “Dünyanın en iyi cerrahlarından birini yetiştirdik organ kaçakçılığı yaptı. Çok iyi kimyagerler yetiştirdik fakat sentetik uyuşturucu ürettiler. Manevi gelişim alanı olmayan bir eğitim sisteminin bize istediğimiz sonucu vermesi mümkün görülmemektedir.” şeklinde konuştu.

Farkındalık Oluşturma Organizasyonu

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Usta, İl Millî Eğitim Müdürlüğüyle organize ettikleri faaliyetin sadece bir yarışma olmadığını, bunun İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrenciler için bir farkındalık oluşturma organizasyonu olduğunu kaydetti. Belediye Başkanı Usta, konuşmasını şöyle tamamladı: 

"Bu geçmişleri hatırlamanız mümkün değil ama bunları unutmanızı da istemiyoruz. O günlerde öğrencilere ders veren öğretmenleri dersten çıkarmaları yetmiyormuş gibi, meslekten bile çıkarıyorlardı. Bugün, bütün ekiple birlikteyiz.  Artık meselelere çok daha donanımlı bir şekilde, sorumluluk şuuruyla bakmalısınız. Topluma her anlamda bilgi saçan bir anlayış ile yolunuza devam etmek zorundasınız. Geleceğe daha büyük bir umutla yürümek zorundayız. Bu sorumluluklarınızın bilincinde olmak, asla pes etmeden yolunuza daha büyük bir umutla, bilginizi arttırarak devam etmenizdir, bizim sizden beklediğimiz."

Konuşmaların ardından olimpiyatta ilk yirmiye giren öğrencilere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, İstanbul Valisi Şahin, İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Usta ödüllerini takdim etti.

14-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.