İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 MAYIS İSTANBUL´DA BÜYÜK BİR ÇOŞKUYLA KUTLANDI.

İstanbul’da 19 Mayıs kutlamaları Taksim anıtına çelenk konulması ve ardından Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
19 MAYIS İSTANBUL´DA BÜYÜK BİR ÇOŞKUYLA KUTLANDI.

Kurtuluş Mücadelesi´nin 96. yıl dönümü İstanbul´da  büyük bir çoşkuyla kutlandı.

 

19 Mayıs kutlamaları Taksim anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına anıta çelenk konuldu. 

Anıta çelenç konulmasının ardından kutlamalar  Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu´nda düzenlenen etkinliğe; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, İBB Başkanı Kadir Topbaş´ı vekaleten Göksel Gümüşdağ, Şişli Kaymakamı Salih Işık, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Önal İnaltekin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Saygı duruşu, İstiklal Marşı´nın okunması ve Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi tarafından "Gençlik Marşı" ile "İzmir Marşı"nın seslendirilmesiyle başlayan kutlamalar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Koç´un hitaplarıyla devam etti.

 İlhami Koç, "Gazi Mustafa Kemal´in 19 Mayıs´ta Samsun´a çıkışı varlığımızı güçlendiren umutlarımızı canlandıran yolumuzu aydınlatan Cumhuriyet tarihimiz adına bir milattır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkenin içinde bulunduğu şartlar altında istiklal mücadelesini başlatmak yeni bir devletin kuruluşu yolunda ilk adımı atmak amacıyla yola çıkarken milletin bağımsızlık inancından ve vatan sevgisinden ilham almıştır" dedi. 

Etkinlik daha sonra Hüseyin Kalkan Anadolu Lisesi´nin halk oyunları gösterisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Milli Mücadele ve Atatürk" konulu sinevizyon gösterimi, kompozisyon yarışmasını 1. bitiren Özel Biltek Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Çetinkaya ile şiir yarışmasını 1. bitiren Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi öğrencisi Şule Peri tarafından eserlerini seslendirmeleri ve Sultanbeyli Belediyesi Spor Kulübü Güreş Takımı´nın akrobasi ve jimnastik gösterisi ile devam etti.

Sonrasında resim, şiir, kompozisyon ve "Gençlerden Ecdada Mektup" yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Vali Şahin, Orgeneral Çolak ve Başkan Vekili Gümüşdağ´ın ellerinden aldılar.

Kutlamalar  Kadıköy Eğitim Merkezimiz ve Kafkas Kartalları Gençlik ve Spor Kulübü tarafından "Zeybek" ve "Kars Yöresi Kafkas Halk Oyunu" gösterilerinin ardından sona erdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.