İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunma töreniyle başlayan program, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen kutlama programı ile devam etti.
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Programa, Valimiz Davut Gül, İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri, 3.Kolordu Komutanı Korgeneral Sezai Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, Askeri, Adli ve İdari Yargı Mensupları, Bölge ve İl Müdürleri, İl ve İlçe Protokolü, öğretmenler, veliler ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başlayan programda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajı okundu.

"19 Mayıs ruhu, bu milletin en büyük sermayesidir"

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kutlama mesajında, "Samsun'da bundan tam 105 yıl önce başlayan ve Millî Mücadelemizi zaferle taçlandıran 19 Mayıs 1919, güçlü Türkiye'nin inşasında ilk tuğlanın konulduğu tarihtir. Bu tarih, milletimizin düşman işgaline karşı ülkemizin her köşesinden yükselen istiklal ve istikbal ruhunun kıvılcımı olmuştur. Milletimizin esarete karşı direnişini ortaya koyarak topyekûn bir varoluş mücadelesini başlattığı bu sürecin devamında ya istiklal ya ölüm nidalarıyla vücut bulan varlık-yokluk mücadelesi başlamıştır. Samsun'da yanan istiklal meşalesi, Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile tüm Anadolu'ya yayılmıştır. 19 Mayıs ruhu, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Zorluklara karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla hep beraber mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Ülkemizin karşı karşıya kaldığı her türlü baskıya, provokasyona rağmen hızlandırdığı kalkınma, büyüme, güçlenme mücadelesini ancak 19 Mayıs'ın ruhuna, özüne, ilkelerine, ideallerine ve hedeflerine sahip çıkarak sürdürebiliriz. Yeni Türkiye Yüzyılı'nın neferleri olan sizler böyle bir bilinç ve özgüvenle tarihinize, bugününüze sahip çıkıp birbirinizle kenetlenin, birbirinizle kardeşlik hukukunuzu geliştirin. Siz gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını bir kez daha saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.

Program yapılan açılış konuşmalarının ardından, TRT tarafından hazırlanan  video gösterimi ve Gençlik Merkezleri tarafından hazırlanan "Kahramanlar Destanı" gösterisinin sergilenmesi ile devam etti.

Gençlerimizin hazırlamış olduğu halk oyunları ve spor gösterileriyle, Cemal Reşit Rey Konser Salonu kırmızı ve beyaza büründü.

Ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen "Samsun'dan Kurtuluşa"  resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri Valimiz Gül, İl Müdürümüz Yentür ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

19-05-202419-05-202419-05-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.