İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ve ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ MESAJI

İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ve ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ MESAJI

Bugün dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından birini teşkil eden, Türk milletinin tarihin akışı üzerinde belirleyici bir rol oynadığı, İstiklâl Harbimizin ön sözü niteliğindeki önemli bir günü yâd ediyoruz.

Çanakkale Zaferi, millî birlik ve beraberliğin, en büyük gücü bile nasıl devirdiğinin en güzel kanıtıdır. Bu büyük mucizenin altında Mehmetçiğin yenilmez imanı, vatan, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkı yatmaktadır.

Savaşın başında büyük ve kolay bir zafer bekleyen Winston Churchill "İngiltere savaş tarihinde Çanakkale Savaşı kadar acı bir sayfa yoktur. Hiçbir savaşa bu kadar büyük ümitlerle girilmemiş, hiçbir zafer bu kadar yakından kaybedilmemiştir." diyerek, hayal kırıklığını dile getirmiştir.

Çanakkale Zaferi, şanlı tarihimizden altın bir sayfadır. Bugün bulunduğumuz yer ve geldiğimiz nokta o günlerin eseridir. Çanakkale Savaşlarının unutulmaz kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı hem burada hem de ileride başlayacak olan Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın ilham kaynağı olmuştur. Cephanesi biten askerlere "süngü tak" emrini verip, daha sonra "Ben, size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum." Diyerek zafer kazanmıştır.

Sadece cephede değil, cephe gerisinde kalanların da savaştığı bir kahramanlık destanı olan Çanakkale, yüzyıllarca esaret altında yaşamış milletler için de istiklâl meşalesinin tutuşturulduğu yer olmuştur. Çanakkale Zaferi ile kahraman ordumuz, en son teknolojik silahlara ve devasa donanmalara sahip denizaşırı sömürge imparatorlukları kurmuş devletlerin de yenilebileceğini tüm dünyaya ispat etmiş, vatanın aziz toprağını düşmana çiğnetmemiştir.

Çanakkale büyük bir seferberlik savaşıydı, ülkede eli silah tutan herkes Çanakkale'ye koşmuştu. Muharebelerin devam ettiği o dönemde ülkemizde pek çok lise mezun vermemiştir. Bunun sebebi gencecik fidanların; son sınıf öğrencilerinin tamamının Çanakkale'ye gitmesi ve genellikle de geri dönememiş olmasıdır. Fakülte öğrencilerinin hepsi savaşa gittiği için üniversiteler öğrencisizlikten âdeta kapanma noktasına gelmiştir. Özellikle hekim ihtiyacı sebebiyle tıp fakültesi öğrencileri zorla cepheden okullarına geri gönderilmişlerdir.

İşte bizi dirilten Çanakkale Zaferi bunlar gibi daha nice kahramanlık hikâyeleri sayesinde kazanılmıştır. Unutmamalıyız ki, Çanakkale'nin mesajını ruhumuza sindirmeden, eğitim ortamlarımızda gerektiği şekilde özenle anlatmadan milletimizin zor günlerdeki var oluş mücadelesini doğru bir şekilde kavrayamayız.

Bugün ülke olarak yaşadığımız deprem felaketinde bir kez daha şahit olduk ki milletimizdeki Çanakkale ruhu hâlâ diri ve kuvvetlidir. Bu ruhu gelecek nesillere en doğru bir şekilde öğretmemizin gerekliliğine inanıyoruz. Bu düşünceden hareketle, Türk Tarihi'nin önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları bütün yönleri ile bilmeli ve genç nesillere öğretmeliyiz. Bu tarihi genç nesillere aktarmadaki temel amacımız, Çanakkale Zaferini kazandıran ruh, irade ve inancı diri tutmaktır.

Tüm bunları unutmadan her çağ ve her zamanda Çanakkale'yi yeni nesillere, gençlerimize azalmayan bir heyecanla aktarmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Öğrencilerimize şehitlik ve gaziliğin, bunun üst çatısı olarak vatan sevgisinin anlatımı başlı başına değerlidir. Millet olmanın anlamını kavramak için her taze tutmalı ve hatırlamalıyız.

Bize düşen, bizi biz kılan değerlerin taşıyıcısı olmak, geçmişten alınan güçle yeniliklerin izini sürmek, kendi birikimlerimizin değerini daima bilmektir. Birlikte başarmanın ne demek olduğunu gösteren 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 108. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vatanımızı savunan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çanakkale'yi destan kılan milletimizin tüm zaferleri kutlu olsun.                                                                                                            

 

                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                     Levent YAZICI

         

                                                                                                                                                                        İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.