İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü fotoğraf sergisi ve liseler arası resim yarışması ödül töreni İl Millî Eğitim Müdürlüğü Sergi Salonunda düzenlendi. Sergide darbe girişimi esnasında objektiflere yansıyan dikkat çekici fotoğraflar yer aldı.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

15 Temmuz temalı fotoğraf sergisi ve resim yarışması ödül töreni İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 15 Temmuz Derneği yöneticileri, şehit yakını ve gazilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde her yıl tertip edilen "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen 'Türkiye Aşkına' temalı resim yarışmasında birinci olan Maltepe Hasan Şadoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Betül Durgun'a ödülünü İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı verdi.

Sergi açılış töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı şunları söyledi:

"15 Temmuz'un üzerinden altı yıl geçti. Her yıl 15 Temmuz'la ilgili milletimizde farkındalığın arttığı o hain kalkışmanın, karanlık gecenin her boyutunun aydınlanmaya devam ettiği süreci yaşıyoruz hep birlikte.  FETÖ ve iş birlikçilerinin yapmak istedikleri ama başaramadıkları o hain planın ve uygulamalarının toplumda çok daha iyi anlaşılmasını sağlayan mahkeme süreçleri, araştırmalar, makaleler, literatürlerle beraber gün be gün çok daha net olarak ortaya çıktı. Bunda 15 Temmuz Derneğimizin de çok önemli katkıları var. Eğitim camiası olarak mevcut etkinliğine de resim sergimize de adını verdiğimiz gibi unutmamak ve unutturmamak noktasında gençliğimizi, geleceğimizi bilinçle yetiştirmede çok önemli bir sorumluluğumuz var. Sergiyi gezerken birçok duyguları farklı duyguyu bir arada yaşayacağız. Bu sahnelerin hepsi gerçekten tarihimizin kilometre taşları olarak yer alacak. Kendi tarihimize, yakın tarihimize baktığımız zaman demokrasiye ve milletin egemenliğine inanmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz. Bu bağlamda da 15 Temmuz'u da hiç unutmadan hakkıyla gelecek kuşaklara aktarmak hem o günkü hainliği hem kahramanlığı iç içe anlatmak hepimizin boynunun borcu."

Programda söz alan 15 Temmuz Derneği Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı ve Demokrasi Şehidimiz İlhan Varank'ın ablası Ayşe Varank Aslantürk, "Çok gururluyuz, bir şehidin yakını olmanın gururunu yaşıyoruz, yine o gece vatanı kurtarmış bir milletin ferdi olmanın gururunu yaşıyoruz. İnşallah o bilinci hiçbir zaman kaybetmeyiz. Türk Milleti özgürlüğüne düşkün bir millet. Eğer tekrar sokağa çıkmamız gerekirse vatanımız için canımızı ortaya koymamız gerekirse ben ve evlatlarım dahil hiç gözümüzü kırpmadan bunu yaparız." İfadelerini kullandı.

15temmuz.gov.tr'de yer alan fotoğraflardan seçkilerin yer aldığı sergide Atatürk Havalimanı, Ankara'da gerçekleşen bombalamalar ile Türkiye'nin çeşitli illerinde darbe girişimine karşı yapılan direnişlerden özel kareler de sergilendi.

22-07-202222-07-202222-07-202222-07-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.