İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

Ülkemizin en zor şartlar altında bulunduğu dönemde kaleme alınan İstiklal Marşımız, bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolüdür. Bu yüzden marşımız aynı zamanda İstiklal Harbimizin manifestosudur. Zorlukların ve sıkıntıların hep beraber nasıl aşılacağını canlı bir dille gözler önüne serer.

İstiklal Marşımız, her zaman diri, her zaman tazedir; onda şiirle tarih, duyguyla düşünce bir aradadır. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un mısralarında en öz biçimde ortaya konan vasıflarımız, değerlerimiz ve ideallerimiz geleceğimizi şekillendirecek temel unsurlardır.

Milletimiz için bir bağımsızlık bildirisi olan İstiklal Marşımız, ülkemizin var oluş mücadelesinin ruhunu, birlik ve beraberliğinin dayandığı esasları hepimize daima hatırlatır. Bu yüzden bilhassa ortaöğretim kurumlarımızda İstiklal Marşımızın kelimelerinin dünyasına öğrencilerimizle yolculuk yapmak gerekiyor. Zira ancak bu sayede zorluklar içinde kaleme alınan millî mutabakat metnimizin hayranlık uyandırıcı, sürükleyici zengin dili daha iyi bir şekilde kavranabilir. Hem unutmamak gerekir ki bir şairi tanımanın en iyi yolu onun şiirini çok iyi okuyup kelime dünyasına nüfuz etmekten geçer.

Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy, heyecan verici İstiklal Marşımız başta olmak üzere eserleriyle ve fikirleriyle her zaman milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Eskimeyen kaynaklarımızdan aldığı ilhamlarla çağı yakalayıp aşmayı ve gelecek için gerekli olanı dile getiren şairimiz hiç unutulmayacak, her zaman saygıyla yâd edilecektir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıldönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

Levent YAZICI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.